Meb Öğretmenlere İş Buldu

Meb Öğretmenlere İş Buldu.

banner396

Meb Öğretmenlere İş Buldu

Meb Öğretmenlere İş Buldu.

02 Eylül 2014 Salı 14:09
Meb Öğretmenlere İş Buldu
Meb Öğretmenlere İş Buldu...

Norm fazlası öğretmenlerin yapabileceği bu iş ile norm fazlası öğretmenler artık valiliklerce iş güvenliği uzmanı pozisyonunda değerlendirilebilecek...

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa istinaden MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü 19.08.2014 Tarih ve 3450084 sayılı Genelge (2014/16) de;
a) İlgilinin isteği ve yeterlilikleri, norm kadro fazlası, işyeri tehlike sınıfı gibi hususlar göz önünde bulundurularak valiliklerce geçici görevlendirilmeleri yapılacaktır.
b) Valiliklerce tam zamanlı iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilecek olan öğretmenlerin norm kadro fazlası olmaları esastır. Bu durumda öğretmen olmaması halinde diğer personelden istekli olanlar görevlendirecektir. Bu şekilde görevlendirilenlere herhangi bir ek ödeme yapılmaz.
c) İş güvenliği uzmanı olarak görevlendiren öğretmenlerin ücretleri “Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar” çerçevesinde karşılanır.
d) Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’nda ödenek tahsis edilmesi halinde, kısmi zamanlı görevlendirmelerde, 6331 sayılı Kanun 8’inci maddesinin 7’nci bendine göre ayda 80 saate kadar mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, çalışabilecekleri toplam saatlere göre mevcut görevlerinin dışında çalışanlar görevlendirilir.
6331 nolu İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun 8. Maddesinin 7. Bendinde ise; “Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.” belirtilmektedir.

TÖS’ÜN KONUYA İLİŞKİN GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİ

Okullarda güvenli bir ortam oluşturabilmek için; bina ve eklentilerinin güvenli olması ve ortamda bulunan; idareci, öğretmen, memur, işçi ve öğrencilerin de iş güvenliği hususunda eğitim alması gerektiğinden, MEB Genelgesi bu açıdan yetersizdir. Çalışanların yanında öğrencilerin de hesaba katılması gerekmektedir.

Okullarda kurulacak İş Sağlığı Güvenliği Kurulunda görev alacak kişilerin kimlerden oluştuğu, kaç kişinin görev alacağı ile iş sağlığı ve hijyen alanında uzman görevlendirilmesinin ne şekilde yapılacağı unutulmuştur. İş yeri hekimleri Kurulda yer alacak mıdır?
Genelgede ayrıca; “Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’nda ödenek tahsis edilmesi halinde” ibaresi kabul edilemez.
İş kazalarının okulda yaşanmaması için MEB bir an önce bu yönetmeliği iptal etmelidir. Buna bağlı olarak okullarda iş güvenliği uzmanı istihdam etmelidir.

egitimajansi

 

Dikmen ONAT
Genel Başkanı
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 02.09.2014 14:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394