Mazeret Ataması Yapılan Memurun Belge Zorunluluğu Kaç Yıldır?

Sağlık veya eş durumundan mazeret ataması yapılan memurların belge zorunluluğu var mıdır, varsa kaç yıldır? İşte detaylar...

banner396

Mazeret Ataması Yapılan Memurun Belge Zorunluluğu Kaç Yıldır?

Sağlık veya eş durumundan mazeret ataması yapılan memurların belge zorunluluğu var mıdır, varsa kaç yıldır? İşte detaylar...

20 Ekim 2015 Salı 14:40
446 Okunma
Mazeret Ataması Yapılan Memurun Belge Zorunluluğu Kaç Yıldır?
 Sağlık veya eş durumundan mazeret ataması yapılan memurların belge zorunluluğu var mıdır, varsa kaç yıldır? İşte detaylar...

657 sayılı Devlet Memurları yer değiştirmeleri Başbakanlık Çerçeve Yönetmeliği hükümlerine göre yapmaktadır.

Bilindiği üzere Kamu Kurum ve Kuruluşlarda 657 sayılı Devlet Memurları Kanuna tabi olarak görev yapmakta olan tüm memurlar, aynı kurum da il içinde ve iller arası yer değiştirme suretiyle atanmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen 1655 sayılı Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik (Başbakanlık Çerçeve Yönetmeliği) hükümlerine göre nakil, yer değiştirme, eş ve sağlık durumu mazereti yapabilmektedir.

Türkiye’deki tüm Bakanlıklar yukarıdaki Başbakanlık Çerçeve Yönetmeliğine bağlı kalarak her Bakanlık kendi atama ve yer değiştirme yönetmeliğini yayınlamak zorundadır. Sağlık ve Aile birliği mazeretine dayalı yapılan nakillerde Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin 12. Maddesinin 2. Paragrafına göre ‘’ Sağlık ve aile birliği mazeretlerine dayalı olarak yer değiştirmeye tabi tutulan memur, mazeretinin devam ettiğini her yıl Ocak ayında alacağı belgeyle belgelendirmek zorundadır.’’ Hükmü uygulanır.

Ancak Sağlık Bakanlığında sağlık, eş ve eğitim mazeretine dayalı nakil yapan sağlık personelleri 4 Nisan 2015 tarihli Sağlık Bakanlığı Ve Bağlı Kuruluşları Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 18.maddesinin 4. Paragrafına göre ‘’eğitim durumuna göre atananlar öğrenim durumları ile ilgili belgeyi her eğitim ve öğretim yılı başlangıcında, sağlık ve aile birliği mazereti nedeniyle görev yeri değiştirilen personel ise, mazeretlerinin devam ettiğine dair belgeleri, her yıl Ocak ayında çalıştığı kuruma bildirmekle yükümlüdür.’’Ancak bu şekilde atanan Sağlık Bakanlığı personeli aynı maddenin 6. Paragrafına göre atandığı yerde fiilen beş yıl çalışması hâlinde belge ibraz etmek zorunda değildir.

Yani 657’li Devlet Memurları mazeret ataması sonucu yer değiştirenler mazeretinin devam ettiğini her yıl Ocak ayında kurumuna bildirmek zorundadır. Ancak Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarda görev yapan sağlık personelleri ise mazeret ataması sonucu yer değiştirenler atandığı yerde 5 yıl boyunca mazeretinin devam ettiğini her yıl Ocak ayında kurumuna bildirmekle yükümlüdür.

Eğitim durumuna göre atananlar öğrenim durumları ile ilgili belgeyi her eğitim ve öğretim yılı başlangıcında, sağlık mazeretine göre atananlar sağlık raporunu, aile birliği mazeretine dayalı atananlar ise evliklerinin devam ettiğini belgeleyen vukuatlı nüfus kayıt örneğini kurumlarına her yıl ocak ayında ibraz etmelidir.

mymemur.com
>>2016 KPSS'YE GİRECEK ORTAÖĞRETİM ADAYLARI DİKKAT!!!

Son Güncelleme: 20.10.2015 14:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394