KPSS'siz memur kadrosuna geçilebilen görevler

Farklı bir kanuna bağlı olarak görev yapıp memurluğa KPSS şartı olmadan geçilebilen bazı kadrolar bulunmaktadır. Bu imkâna sahip olabilen kadrolar hangileridir? İşte yanıtları...

KPSS'siz memur kadrosuna geçilebilen görevler

Farklı bir kanuna bağlı olarak görev yapıp memurluğa KPSS şartı olmadan geçilebilen bazı kadrolar bulunmaktadır. Bu imkâna sahip olabilen kadrolar hangileridir? İşte yanıtları...

27 Kasım 2015 Cuma 14:31
KPSS'siz memur kadrosuna geçilebilen görevler
Farklı bir kanuna bağlı olarak  görev yapıp memurluğa KPSS şartı olmadan geçilebilen bazı kadrolar bulunmaktadır. Bu imkâna sahip olabilen kadrolar hangileridir? İşte yanıtları... 

İstisnai memur kadroları dışındaki memur kadrolarına atanabilmek için, Kamu Personeli Seçme Sınavına girmek koşuluyla gerekli puan türlerine göre kurumlar tarafından yapılacak sınavlarda başarılı olmak veya ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme kadrolarıyla atanmak gerekmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, bu kanuna tabi olmayan personelden kendi istekleri ile görevinden çekilmiş olanların, boş kadro bulunması ve girecekleri hizmet sınıfının niteliklerini taşımaları kaydıyla Devlet memuriyetine girebileceklerine hükmetmiştir.

BELİRTİLEN O GÖREVLER HANGİLERİDİR?

657 sayılı Kanunun sözü edilen düzenlemesine istinaden;

-926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa tabi personel (subay, astsubay, sözleşmeli subay, sözleşmeli astsubay)

-3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununa tabi personel (uzman çavuş, uzman onbaşı)

-3466 sayılı Uzman Jandarma Kanununa tabi personel (jandarma uzman çavuş)

-4678 sayılı Türk Silahlı Kuvvetlerinde İstihdam Edilecek Sözleşmeli Subay ve Astsubaylar Hakkında Kanununa tabi personel (sözleşmeli subay, sözleşmeli astsubay)

-2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununa tabi personel (hakim ve savcı adayları hariç olmak üzere, hakim ve savcılar ile bu meslekten sayılanlar)

-2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa tabi personel (profesör, doçent ve yardımcı doçent, öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici, eğitim-öğretim planlamacısı)

KPSS sınav şartı olmadan, bazı şartların varlığı ve kurumların takdiri ile Devlet memuriyetine ait kadrolara girebilmektedirler.

GEREKLİ ŞARTLAR

Başka statülerde görev yapmış personelin KPSS şartı aranmadan Devlet memuriyetine girebilmeleri için;

-Bu statülerde en az 2 yıl hizmetlerinin bulunması

-Kendi istekleriyle veya görev sürelerinin dolması sebebiyle görevden ayrılmış olmaları

-Devlet memuru olabilmek için aranan genel şartlara sahip olmaları

-Atanacakları kadronun ve hizmet sınıfının niteliklerini taşımaları

gerekmektedir. Ayrıca, meslekten çıkarılmış ya da atılmış olanlar ise Devlet memuriyetine bu şekilde alınmazlar.

Öte yandan, söz konusu personelin Devlet memuriyetine ait kadrolara atanmasında, herhangi bir süre beklemeleri şartı da bulunmamaktadır. İstifa etmelerini izleyen gün bile Devlet memuriyetine başlayabilirler.

NASIL ATAMA YAPILIR?

Başka statülerde görev yapmış personelin KPSS şartı aranmadan Devlet memuriyetine atanması konusundaki takdir hakkı, ilgililerin atanmak isteyecekleri kuruma aittir.

Devlet memuriyetine atanabilecek olanlar, kamu kurum ve kuruluşlarından istedikleri birisine müracaat ederek atanma talebinde bulunurlar. Kurum ve kuruluşlar, mevcut boş kadrolarına ilgilileri atamak isterlerse, açıktan atama prosedürüne uymak suretiyle atamayı gerçekleştirirler.

DEVLET MEMURLUĞUNA GEÇME

Yukarıda sayılanlar dışındaki statülerde istihdam edilen personelin memuriyete geçmesi/geçirilmesi konusunda farklı uygulamalar söz konusu olabilmektedir.
-6191 sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanununa tabi sözleşmeli erbaş ve er olarak en az 7 hizmet yılını doldurarak ayrılanlardan nitelik belgesi olumlu olanların, ilgili mevzuatlarındaki şartları taşımaları kaydıyla kamu kurum ve kuruluşlarının boş Devlet memuru kadrolarına talepleri üzerine atanmaları, İçişleri ve Milli Savunma bakanlıkları ile Devlet Personel Başkanlığı ve atamayı yapacak kurumlar tarafından ilgili Kanun çerçevesinde yürütülecek işlemler neticesinde atanmaktadırlar.

-Atanmaları KPSS sonucuna göre olsun veya olmasın; sözleşmeli personel, geçici personel, işçi, geçici işçi ve taşeron personelin Devlet memuriyetine ait kadrolara atanabilmeleri ise ancak bu konuda çıkarılacak yasal düzenlemelerle mümkün olabilmektedir.

-399 sayılı KHK eki II sayılı cetvelde belirtilen pozisyonlarda görev yapan sözleşmeli personelin, aynı KHK’nın I sayılı cetveline dahil Devlet memuru kadrolarına geçişleri hali hariç olmak üzere, sözleşmeli personel iken görevden ayrılanların (başka statüde hizmeti yoksa) KPSS şartı aranmadan Devlet memuriyetine girmeleri mümkün olamamaktadır.
Son Güncelleme: 27.11.2015 14:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.