Kardeşi Hastalanan Memura Refakat İzni Verilir Mi?

Devlet memuriyetinde karşılaşılan memur yakının hastalanması durumlarında o memura izin verilebilir mi? İşte detaylar...

banner396

Kardeşi Hastalanan Memura Refakat İzni Verilir Mi?

Devlet memuriyetinde karşılaşılan memur yakının hastalanması durumlarında o memura izin verilebilir mi? İşte detaylar...

02 Aralık 2015 Çarşamba 10:50
Kardeşi Hastalanan Memura Refakat İzni Verilir Mi?
Devlet memuriyetinde karşılaşılan memur yakının hastalanması durumlarında o memura izin verilebilir mi? İşte detaylar...

Kardeşi ağır bir kaza geçiren veya tedavisi uzun süren bir hastalığa yakalanan Devlet memuru, aylık ve özlük haklarına dokunulmaksızın refakat izni kullanabilir.
 
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu; memura, refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek kardeşinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması hâllerinde, bu hâllerin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla, aylık ve özlük hakları korunarak, üç aya kadar izin verileceğine ve gerektiğinde bu sürenin bir katına kadar uzatılacağı hususunu da düzenlemiştir.

Kardeşten dolayı alınabilecek refakat izni ve süresi

Refakat edilmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek şekilde ağır bir kaza geçiren veya tedavisi uzun süren bir hastalığı bulunan kardeşinden dolayı, talebi üzerine memura refakat izni verilir.

Memurun, usulüne uygun alınmış sağlık kurulu raporuna istinaden, kardeşinden dolayı refakat izni kullanmayı talep etmesi halinde, kurumu tarafından bu iznin verilmesi zorunludur.

Sağlık kurulu raporuna istinaden en çok 3 aya kadar verilecek olan refakat izni, gerekli görülmesi hâlinde aynı koşullarda 3 ay daha uzatılabilir.

Buna göre, aynı kardeşinin aynı hastalığından dolayı memur en çok 6 ay refakat izni kullanabilir. Ancak, aynı kardeşinin başka bir hastalığından dolayı ya da başka bir kardeşinin hastalığından dolayı memurun yeniden refakat izni kullanması da mümkündür.

Refakat iznine esas olacak sağlık kurulu raporu nasıl olmalı?

Devlet memuruna kardeşinden dolayı refakat izni verilebilmesi için, kurumuna ibraz ettiği sağlık kurulu raporunda bazı bilgilerin bulunması gerekir.

Sağlık kurulu raporunda;

-Hastanın ad ve soyadının,

-Refakati gerektiren tıbbî sebeplerin,

-Hastaya refakat edilmediği takdirde hayatî tehlikesinin bulunduğunun,

-Hastaya sürekli ve yakın bakım gerektiğinin,

-Üç ayı geçmeyecek şekilde refakat süresi bilgisinin,

-Refakatçide özel niteliklerin aranması durumunda, bu niteliklerin

belirtilmesi zorunludur.

Öte yandan, refakat izni alınması için ibraz edilecek sağlık kurulu raporunda, yukarıda sayılan bilgilere ilave bir bilginin yer almasına gerek bulunmadığı gibi, refakat izni talep eden memurun isminin bulunması da gerekmez.

Sağlık kurulu raporunda bulunması gereken zorunlu bilgilerden biri veya bir kaçı yok ise, bu rapora istinaden memura refakat izni verilmez.

(memurunyeri.com)
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 02.12.2015 11:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394