Kadın memurlar, çalışmayan eşleri için ödenek alabilecek mi?

Aile yardımı ödeneğine ilişkin olarak, 657'de yer alan hüküm şu şekildedir: Aile yardımı ödeneği: Madde 202- Evli bulunan Devlet memurlarına aile yardımı ödeneği verilir.

banner396

Kadın memurlar, çalışmayan eşleri için ödenek alabilecek mi?

Aile yardımı ödeneğine ilişkin olarak, 657'de yer alan hüküm şu şekildedir: Aile yardımı ödeneği: Madde 202- Evli bulunan Devlet memurlarına aile yardımı ödeneği verilir.

16 Aralık 2013 Pazartesi 15:37
Kadın memurlar, çalışmayan eşleri için ödenek alabilecek mi?

Aile yardımı ödeneğine ilişkin olarak, 657'de yer alan hüküm şu şekildedir:

"Aile yardımı ödeneği: Madde 202- Evli bulunan Devlet memurlarına aile yardımı ödeneği verilir. Bu yardım, memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi...


Aile yardımı ödeneğine ilişkin olarak, 657'de yer alan hüküm şu şekildedir:



"Aile yardımı ödeneği: Madde 202- Evli bulunan Devlet memurlarına aile yardımı ödeneği verilir. Bu yardım, memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için 1500, çocuklarından her biri için de 250 gösterge rakamının (72 nci ay dahil olmak üzere 0-6 yaş grubunda yer alan çocuklar için bir kat artırımlı) aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktar üzerinden ödenir. Eşlerden birine iş akdi veya toplu sözleşme gereği çocukları için yapılan aile yardımı ödeneği daha düşük ise, yalnız aradaki fark ödenir.Bu fıkrada yer alan gösterge rakamlarını 3 katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir.



Dul memurların çocukları için yukarıdaki fıkralar hükmü uygulanır. Boşanma veya ayrılık vukuunda mahkeme bu yardımın hangi tarafa ve ne oranda verileceğini de kararında belirtir.



Devlet memurunun, geçimini sağladığı üvey çocukları için de bu ödenek verilir" Kanunda, eşin bayan olması gerektiğine dair bir şart yer almamaktadır. Bu ödenek, çalışmayan memurlar için verilen bir ödenek gibi algılanmasına rağmen, mevzuat böyle değildir. Dolaysıyla erkek çalışmıyor ise veya emekli aylığı almıyor ise, bayan memur aile yardımı ödeneğini alabilir.


>>2017 KPSS'YE GİRECEK ÖNLİSANS ADAYLARI DİKKAT!!!

Son Güncelleme: 16.12.2013 15:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394