İstifa edip tekrar memurluğa dönmek isteyenlerin emeklilik durumu

Memurlukta ayrıldıktan sonra tekrar aynı görevine dönmek isteyenlerin emeklilik haklarında bir problem yaşanır mı? Yapılması gerekenler nelerdir?

İstifa edip tekrar memurluğa dönmek isteyenlerin emeklilik durumu

Memurlukta ayrıldıktan sonra tekrar aynı görevine dönmek isteyenlerin emeklilik haklarında bir problem yaşanır mı? Yapılması gerekenler nelerdir?

02 Haziran 2015 Salı 17:11
İstifa edip tekrar memurluğa dönmek isteyenlerin emeklilik durumu
Bir kamu kurumunda 12 yıl mühendis olarak çalıştıktan sonra istifa ettim. Bu sürede İsteğe Bağlı İştirakçilik ve Geçici 192. Madde kapsamında ödeme yaparak emekliliğimi hak ettim. Ancak emekli olmak için başvuruda bulunmadım. Tekrar memuriyete dönmek istiyorum. Bu durumda istifa ettiğim zamanki derece ve kadrodan mı yoksa emeklilik deki dereceden mi başlayabilirim?

Ayrıca emekli olma durumunda tekrar memuriyete dönülebilir mi? Ya da üniversitelerde öğretim görevlisi olunabilir mi?

Bir de emekli olma durumunda 12 yıllık çalıştığım dönem için emeklilik ikramiyesi alma hakkım var mı?

İsteğe bağlı iştirakçilik koşulunu taşıyıp istifa ettikten sonra, isteğe bağlı iştirakçilik ve 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununun Geçici 192 nci maddesine göre memurluk vasfınızı korumak suretiyle emekliliğinizi hak ettiğinizi belirttiğinizden durumunuzu bu durumunuza göre değerlendirmekteyiz.

1- Emekli işleminiz yapılmadan tekrardan memurluğa dönmeniz durumunda;

- İstifa ettiğiniz tarihteki 12 yıllık mühendislik hizmetinizde gelmiş olduğunuz derece ve kademeniz, tahminen 4 üncü derece 1 inci kademe üzerinden memurluk hizmetiniz yeniden başlar. Ancak göreve başlayacağınız Kurum, kendi kadrolarını dikkate alarak, farklı derece ve kademe üzerinden de göreve başlatabilir. Ama, genel olarak istifaen ayrıldığınız derece ve kademe sizin başlama derece ve kademeniz olacağını değerlendirebiliriz.

- Başka bir durum da 4 üncü derece 1 inci kademe sizin Kazanılmış Hak Aylık Dereceniz olur. Ancak, isteğe bağlı iştirakçilik ile Geçici 192 nci madde kapsamında ödeme yaptığınız süreler de, sizin Emekli Keseneğine Esas Aylık Dereceniz olur.

- Göreve başlayacağınız Kurumunuz sizden ve Kurum tarafından ödenerek Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilecek olan kesenek ve karşılık tutarlarını da Emekli Keseneğinize Esas Aylık Dereceniz ve Kazanılmış Hak Aylık Dereceniz üzerinden yapar.

2- Emeklilik işleminden sonra tekrardan memurluğa başlama durumunuz;

Emekli memurun, tekrardan memurluğa başlaması kurallarını 5335 sayılı Kanunun 30 uncu maddesi belirlemiştir.

Buna göre; "Madde 30- Cumhurbaşkanı tarafından atananlar, Başbakan tarafından atananlar, Bakanlar Kurulu kararı veya müşterek kararnameyle atanan veya görevlendirilenler, Türkiye Büyük Millet Meclisince yapılan seçimler sonucunda görev verilenler ile yükseköğretim kurumlarının öğretim üyeliklerine ve Sağlık Bakanlığının tabip ve uzman tabip kadrolarına yapılacak atamalar hariç olmak üzere, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanlar, genel bütçeye dahil dairelerin, katma bütçeli idarelerin, döner sermayelerin, kefalet sandıklarının, sosyal güvenlik kurumlarının ve bütçeden yardım alan kuruluşların kadrolarına açıktan atanamazlar. Diğer kanunların bu fıkraya aykırı hükümleri uygulanmaz.

Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanlar bu aylıkları kesilmeksizin; genel bütçeye dahil daireler, katma bütçeli idareler, döner sermayeler, fonlar, belediyeler, il özel idareleri, belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulan birlik ve işletmeler, sosyal güvenlik kurumları, bütçeden yardım alan kuruluşlar ile özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşları, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bunların bağlı ortaklıkları ile müessese ve işletmelerinde ve sermayesinin %50'sinden fazlası kamuya ait olan diğer ortaklıklarda herhangi bir kadro, pozisyon veya görevde çalıştırılamaz ve görev yapamazlar.

Bu maddenin ikinci ve üçüncü fıkra hükümleri;

f) Yaş haddini aşmamış olmaları kaydıyla her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders ücreti karşılığı ders görevi verilenler (üniversitelerde ders ücreti karşılığı ders görevi verilenler hakkında yaş haddini aşmamış olmaları kaydı aranmaz.),

g) Vakıf üniversitelerinde görev alanlar,"

Bu bağlamda, durumunuzla ilgili madde kurallarının aşağıdaki şekilde olduğunu değerlendiriyoruz.

- Emekli memurun birinci fıkradaki istisnalarda belirtilenler haricinde, tekrardan memurluğa başlaması mümkün olmamaktadır.

- Üniversitelerde, öğretim üyesi olarak başlanılmasının mümkün olabileceğini, ancak öğretim görevlisi olarak başlanılmasının ise mümkün olamayacağını, değerlendiriyoruz. Göreve başlanılırsa aylık alınamaz.

- Şayet vakıf üniversitelerinde görev alınırsa, bu durumda emekli aylıkları kesilmeden ödenebilir.

- Üniversitelerde ders ücreti karşılığı ders verilmesi durumunda da, emekli aylıkları kesilmeden ödenebilir.

3- Mühendislik hizmetiniz ve isteğe bağlı iştirakçilik ile Geçici Madde 192 hükmünden faydalanarak ödemiş olduğunuz primler üzerinden emekli olduğunuzda;

- 12 Yıllık Mühendislikte geçen memurluk hizmetinize emekli ikramiyesi alabilirsinşz.

- İsteğe bağlı iştirakçilik ile Geçici Madde 192 hükmüne göre geçen sürelerinize emekli ikramiyesi alamazsınız.

- Emekli olmadan memurluğa başladığınızda, 12 yıllık memurluk hizmetiniz ve tekrardan başladığınız memurluk hizmetlerinize emeklilik aşamasında emekli ikramiyesi almanız gerekir.

sgkrehberi
Son Güncelleme: 02.06.2015 17:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ayse güler 4 yıl önce

Sağlık bakanlığı 2015 Yılı İstifa Sonrası Atama Kurası krize döndü
28 MAYIS 2015 tarihinde sağlık bakanlığı tarafından çekilen 85 kişinin istifa sonrası atama kuraları üç aydan fazla bir süreye rağmen hala sonuçlanmadı
Bu belirsizliğin bekleyen personel için büyük zulüm olduğu unutulmamalı
Kadroların bir çoğu doğu ve yoksun bölgeler olmasına rağmen çaresizlikten tercih edildiler
Kış başlamak üzere bu insanlar nerede nasıl ev bulacaklar ve taşınacaklar
ÜÇ AYI geçmesine bakanlık alım süreci ile ilgili hiçbir İRTİBAT TELEFONU vermediği gibi herhangi bir DUYURU da yapmadı
İstifa sonrası atamaların yılda 2 kez olması gerekirken sadece bir kere yapılmaktadır
İstifa sonrası altı ay sonra başvurabileceğiniz bir kapı bulursan başvurma hakkınız var ama! bu yıllar da sürebilir. Ne olur istifa etmeden iyi ama iyi düşünüp karar verdiğinizden emin olunuz

Avatar
ali aslan 4 yıl önce

Sağlık Bakanlığı 2015 İstifa Sonrası Atanan 85 Personeli Hala Göreve Başlatamadı
Bin bir ümitle kadro bekleyen bu insanlar 28 mayıs2015 tarihindeki kuralara rağmen atamayı bekliyorlar
7 haziran seçim malzemesi olduk Ramazan bayramını hayallerle geçirdik kurban bayramın da kurban olduk bir kasım seçimlerinde hangi rolü oynayacağız belli değil hangi siyasi otorite bu çaresiz insanların vebaline katlanabilir merak ediyorum yeter artık! Sorumluları sorumluluk almaya davet ediyorum.!
"Kenar-ı Dicle'de bir kurt aşırsa bir koyunu, Gelir de adl-i İlahi sorar Ömer'den onu"