İşte 657 Sayılı Kanunda Yapılacak Olan Tüm Değişiklikler

Hükümetin değişiklik yapmayı düşündüğü 657 sayılı devlet memurları kanununa dair bütün ayrıntıları sizler için derledik. İşte 657'nin değiştirilmesiyle yapılacak olan bütün yenilikler...

banner396

İşte 657 Sayılı Kanunda Yapılacak Olan Tüm Değişiklikler

Hükümetin değişiklik yapmayı düşündüğü 657 sayılı devlet memurları kanununa dair bütün ayrıntıları sizler için derledik. İşte 657'nin değiştirilmesiyle yapılacak olan bütün yenilikler...

12 Kasım 2015 Perşembe 12:02
İşte 657 Sayılı Kanunda Yapılacak Olan Tüm Değişiklikler
Hükümetin değişiklik yapmayı düşündüğü 657 sayılı devlet memurları kanununa dair bütün ayrıntıları sizler için derledik. İşte 657'nin değiştirilmesiyle yapılacak olan bütün yenilikler...

Hükümet, 'eşit işe eşit ücret ve intibak' yasalarının ardından çalışma yaşamında bir dizi radikal adıma daha imza atıyor. Dün gündeme gelen çalışmanın detayları belli olmaya başladı. Mevcut 5 ayrı devlet personel rejimi tek yasa altında toplanarak, ödeme çeşitleri yeniden tanımlanacak. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda yapılacak değişikle; kamu kurumlarının tamamında 'sicil değil performans' kriteri uygulanacak, part-time, evden çalışma gibi uygulamalar başlayacak, 'garantili iş' dönemi kapanacak.

Çalışma eski Bakanı Faruk Çelik, 2019'a kadar çalışanların tüm sorunlarını çözeceklerini belirtirken, memur yasasının da çağa uygun hale getirileceğini söyledi. Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı, Maliye Bakanlığı ve diğer kamu kurumu temsilcilerinden oluşturulan komisyonun üzerinde çalıştığı, kamuda çağ atlatacak düzenlemeler şöyle:

- Çalışanlar arasında '4a, 4b, 4c' şeklindeki harf karmaşası bitecek. Aynı işi yaptığı halde farklı maddi, sosyal haklara sebep olan bu uygulama kalkacak.

- Personel rejimi, sosyal güvenlikte olduğu gibi tek çatı altında toplanacak.

ÜCRETE AYAR?

Kamuda yaklaşık 50 çeşit ödeme yapılıyor. Bu sayının 10'a düşürülmesi öngörülüyor. Bu da temel ücret, hizmet farkı, performans, ek ödenek, ders ücreti ve vekalet ücreti şeklinde belli başlıklar halinde olacak.

- Özel sektörde olduğu gibi işini yapmayanın meslek hayatı bitecek. İş garantisi olmayacak.

- Kamuda memur-işçi ayırımı bitecek.

- Kamuda uzman kadrosunda çalışan personelin özlük hakları iyileştirilecek. 

- Kıdemli personelin az gelişmiş bölgelerde görev yapması teşvik edilecek.

- Performans, özlük haklarının belirlenmesi ve terfi de daha etkili olacak. Daha çok çalışan, daha fazla katkı sağlayan memura yüksek ücret verilecek.

- Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan sözleşmeli memur, işçi statüsündeki çalışanların hepsi 'kamu çalışanı' olacak.

- Özlük ve sosyal haklarda değişikliğe gidilmeyecek. Doğum izni, hastalık, teşvik sistemi konusundaki haklar korunacak.

ÇALIŞMAK ŞART

Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim öncesinde, 657'nin yeniden ele alınması gerektiğini söylemişti. Davutoğlu, bir memurun hukuki teminatlar altında olabileceğini ancak durumun performansları etkilememesi gerektiğini ifade etmişti.

HARF KARMAŞASINA SON VERİLECEK:

Çalışanlar arasında "4a, 4b, 4c" şeklindeki harf karmaşası bitecek. Aynı işi yaptığı halde farklı maddi, sosyal haklara sebep olan bu uygulama kalkacak.

ÜCRETLERE İNCE AYAR GELİYOR:

Kamuda yaklaşık 50 çeşit ödeme yapılıyor. Bu sayının 10'a düşürülmesi öngörülüyor. Bu da, temel ücret, hizmet farkı, performans, ek ödenek, ders ücreti ve vekalet ücreti şeklinde belli başlıklar halinde olacak.

ÖĞRETMENLERE YAZ PROGRAMI:

Öğretmenlerde performans artırılması ön planda olacak. Kamuda uzman kadrosunda çalışan personelin özlük hakları iyileştirilecek, yurtdışı eğitimler artırılacak.

İŞÇİ-MEMUR AYRIMI BİTECEK:

Kamuda memur-işçi ayrımı bitecek. Ücret farklılıklarının ortadan kaldırılmasına özen gösterilecek.

TEK ÇATI SİSTEMİ:

Personel rejimi de sosyal güvenlikte olduğu gibi tek çatı altında toplanacak. Kamu çalışanlarının hak ve sorumlulukları 657 Sayılı yasa, TSK Personel Kanunu, Hakim Savcılar Kanunu, YÖK Personel Kanunu, KİT Personel Kanunu ile düzenleniyor. Hepsinin tek yasada toplanması öngörülüyor.

İŞ GARANTİSİ BİTİYOR:

Özel sektörde olduğu gibi işini yapmayanın meslek hayatı bitecek. İş garantisi olmayacak.

İŞ TANIMI YAPILACAK:

İş tanımı yeniden yapılacak. Başarı ve başarısızlık da karşılık bulacak. AB ülkelerinde olduğu gibi serbest çalışma mekanizmasına ters düşen bütün maddeler ayıklanacak.

KIDEMLİ PERSONELLE KALKINMA:

Kıdemli personelin az gelişmiş bölgelerde görev yapması sağlanacak. Bunun için personel teşvik edilecek.

HERKES KAMU ÇALIŞANI OLACAK:

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan sözleşmeli memur, işçi statüsündeki çalışanların hepsi 'kamu çalışanı' adı altında toplanacak.

ÜCRET VE TERFİ:

Performans özlük haklarının belirlenmesi ve terfide daha etkili olacak. Daha çok çalışan, daha fazla katkı sağlayan memura yüksek ücret verilecek. Performans notu zam ve ücrette belirleyici olacak.
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 12.11.2015 12:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Rodvan 2 yıl önce

Sakal serbest yapılmalı yeterdiyoruz

Avatar
Savas 2 yıl önce

Kıyafet ve sakal serbest olsun başka birşey istemiyom ütü ve tras olmaktan biktim resmen ya

Avatar
Canan 2 yıl önce

Hemsireyim hastasiyla uğraş sağlıklarıyla uğraş birde evdekilere hasta yakınları derken fiziksel ve pskolojik olarak yaslandim 30u zor gorcem bu gidişle üstüne birde özel kurum baskı ve sorumlulukları erken emeklilik istiyorum birazdan ozeldeki vatandaşları düşünün hep kamu kurum ve kuruluşlarını düşünmeyin bana 50yasindan sonra vereceğiniz parayı ben ne yapayım yatalak olurum zaten para bitmeden ben olurum kalan paradan size yarar güle güle kullanın yeter şu ozeldeki vatandaşa bir söz hakkı verin yada bir beni dinleyinde halimizi görün

Avatar
çalışan 3 ay önce

hadi artık düğmeye basın bitsin bu karmaşık sistem.Kamuda üniversite mezunu olup işçi statüsünde çalışmaktan bıktık artık.kadro istemiyoruz.sadece stetümüzü memur yapın lütfen

banner389

banner394