Gümrük ve Ticaret Bakanlığı mülakatta torpil iddialarına cevap verdi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, muhafaza ve muayene memurlukları için düzenlenen mülakatta şaibe olduğu iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı mülakatta torpil iddialarına cevap verdi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, muhafaza ve muayene memurlukları için düzenlenen mülakatta şaibe olduğu iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

15 Haziran 2015 Pazartesi 16:41
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı mülakatta torpil iddialarına cevap verdi
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, muhafaza ve muayene memurlukları için düzenlenen mülakatta şaibe olduğu iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Mülakat listesinde olmayanlar sınavı kazandı iddiası

Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Bazı basın ve yayın organlarında 'bakanlığımızda bu yıl bin kişinin kazandığı muhafaza ve muayene memurlukları için düzenlenen mülakata şaibe düştüğü, 3 bin kişilik sözlü mülakat listesinde adı bulunmayan 3 kişinin kazanan kişiler listesinde adının yer aldığının ortaya çıktığı' gibi gerçeğe aykırı ve mesnetsiz iddiaların yer aldığı haberler yayınlanmıştır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla söz konusu haberlerde yer alan gerçeği yansıtmayan ifadelerin düzeltilmesi için aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunluluğu hasıl olmuştur" denildi.

Liste neden değişti?

1.023 kadroya atama yapılması amacıyla 22 Nisan-12 Mayıs 2015 tarihleri arasında yapılan sözlü sınavlarla ilgili şu açıklamalara yer verildi:

"16/03/2015 tarihinde Bakanlığımızın ve Devlet Personel Başkanlığı'nın resmi internet sitesinde ve bir gazetede yayınlanan sınav ilanında '2014 yılı KPSS puanı ile merkezi yerleştirme sonucu (B) grubuna ait herhangi bir kadro veya pozisyona yerleştirilen adaylar (ataması yapılanlar ve yerleştirildiği halde kuruma başvurmayanlar) başvuramazlar. Söz konusu adayların atamaları yapılmayacaktır' denilmesi nedeniyle KPSS puanı sıralamasına göre yapılan listelerdeki adayların 2014 yılı KPSS puanı merkezi yerleştirme sonucu (B) grubuna ait herhangi bir kadro veya pozisyona yerleştirilmiş olup olmadıkları ÖSYM Başkanlığı'ndan 2 Nisan 2015 tarihli ve 7025533 sayılı yazı ile talep edilmiştir.

Bu talebimiz üzerine ilgili listedeki adaylardan 2014 yılı KPSS puanı ile merkezi yerleştirme sonucunda (B) grubuna ait herhangi bir kadro veya pozisyona yerleştirilmiş olanlarının isimlerini içeren 14 kişilik liste, ÖSYM Başkanlığı'nın 3 Nisan 2015 tarihli ve 7650 sayılı cevabi yazısı ekinde Bakanlığımıza gönderilmiştir.

Bu listede isimleri belirtilen adaylar (14 kişi), sözlü sınava katılmaya hak kazanan adaylara ilişkin listeden çıkartılmış ve bu şekilde oluşturulan liste 10 Nisan 2015 tarihinde Bakanlığımızın resmi internet sayfasında yayınlanmıştır.

Ancak daha sonra KPSS puanı yüksek olup, ilan edilen listelerde sıralamaya giremeyen adayların ÖSYM Başkanlığı'na yapmış olduğu itirazlar sonucunda ÖSYM'den alınan 13 Nisan 2015 tarihli ve 8854 sayılı yazıda 'daha önce talep edilen listeden 2014 yılı KPSS puanı ile merkezi yerleştirme sonucunda (B) grubuna ait herhangi bir kadro veya pozisyona yerleştirilmiş olan kişilerin bilgilerinin 3 Nisan 2015 tarihinde başkanlıklarına iletildiği, ancak iletilen listede 2012 yılı puanı yerleşen adayların yer aldığı bilgisi üzerine düzeltme yapma gereği doğduğu' bildirilmiş ve bu defa liste yerine sadece bir kişinin ismi Bakanlığımıza gönderilmiştir.

Bu düzeltme üzerine Bakanlığımız tarafından 10 Nisan 2015 tarihinde Bakanlığımızın resmi internet sayfasında yayınlanan listede isimleri yer alan 14 adaydan 13'üne sınava katılamayacağı yolunda bildirimde bulunulmuş, bahsedilen 13 aday yerine ise KPSS puanı üstünlüğüne göre müracaat eden ve evvelce liste dışı kalan 12 adaya sınava katılabileceği yolunda bildirimde bulunulmuştur. 1 aday daha önce ÖSYM Başkanlığı'nca başka bir kuruma yerleştirilmiş olması nedeniyle sınava alınmamış, diğer 1 aday da KPSS puanı nedeniyle sıralamaya hiç girememiştir. Bakanlığımızca (B) grubu personel alımlarının hiçbir aşamasında usule ve mevzuata aykırı ya da şaibeli iş veya işlem bulunmamaktadır. Yukarıda detaylı olarak belirtildiği üzere söz konusu haberlerde yer alan gerçeği yansıtmayan ifadelerin düzeltilmesi hususunda kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Memurunyeri.com
Son Güncelleme: 15.06.2015 16:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.