Devlet Memuru Olabilmek İçin Adaylarda Hangi Şartlar Aranır?

Devlet memuru olmak isteyen adaylarda hangi şartlar aranır? Kimler devlet memuru olamaz? İşte detaylar...

banner396

Devlet Memuru Olabilmek İçin Adaylarda Hangi Şartlar Aranır?

Devlet memuru olmak isteyen adaylarda hangi şartlar aranır? Kimler devlet memuru olamaz? İşte detaylar...

02 Kasım 2015 Pazartesi 15:04
Devlet Memuru Olabilmek İçin Adaylarda Hangi Şartlar Aranır?
 Devlet memuru olmak isteyen adaylarda hangi şartlar aranır? Kimler devlet memuru olamaz? İşte detaylar...

Her geçen gün yayınlanan iş ilanlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan genel şartları taşımak şartı yer almaktadır. Sitemizin iletişim mesajları, mail ve Facebook sayfamızdan bu konularla ilgili çok soru gelmektedir. Gelen soruları sizler için tek tek izah etmeye çalışacağız.

Devlet Memuru olabilmek için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre genel şartlar nelerdir:

Türk vatandaşı olmak kaydıyla en az 18 (Meslek lisesi mezunları için Kaza-i rüş kararı almak şartıyla 15) yaşında olmak şart. Kanunda sayılan Askerlik şartı olarak ise öncelikle askerlikten muaf olmak, askerliğini yapmış olmak veya tecilli olması zorunludur.

Kimler Devlet Memuru olamaz:

Görevini yapacak düzeyde akıl hastalığı olanlar devlet memuru olamaz. Kasten İşlenen bir suçtan bir yıl veya üzerinde ceza alanlar. Devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olanlar hiçbir surette devlet memuru olamaz.

Kimler Devlet memuru olabilir ve kimler devlet memuru olamaz 657 ‘de açık bir şekilde belirtilmiş olup, ilgili kanun maddesi aşağıda aynen yer almaktadır.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu Madde 48 - Türk Vatandaşı olmak, Bu Kanunun 40 ncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak, Bu Kanunun 41 nci maddesindeki öğrenim şartlarını taşımak, Kamu haklarından mahrum bulunmamak.

Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.

Askerlik durumu itibariyle;

Askerlikle ilgisi bulunmamak, Askerlik çağına gelmemiş bulunmak, Askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak, 53 üncü madde hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak.
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 02.11.2015 15:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394