Devlet Memurlarının Siyasi Partilere Üye Olma Hakkı Var mıdır?

Devlet memuriyetinde görev yapmakta olanların herhangi bir siyasi partiye üye olmalarında sakınca var mıdır? İşte detaylar...

banner396

Devlet Memurlarının Siyasi Partilere Üye Olma Hakkı Var mıdır?

Devlet memuriyetinde görev yapmakta olanların herhangi bir siyasi partiye üye olmalarında sakınca var mıdır? İşte detaylar...

01 Aralık 2015 Salı 10:14
1420 Okunma
Devlet Memurlarının Siyasi Partilere Üye Olma Hakkı Var mıdır?
Devlet memuriyetinde görev yapmakta olanların herhangi bir siyasi partiye üye olmalarında sakınca var mıdır? İşte detaylar...

Devlet Memurları Siyasi Partiye Üye Olabilir mi?

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun amacı Devlet memurlarının hizmet şartlarını, niteliklerini, atanma ve yetiştirilmelerini, ilerleme ve yükselmelerini, ödev, hak, yüküm ve sorumluluklarını, aylıklarını ve ödeneklerini ve diğer özlük işlerini düzenlemektir.

Memurların Siyasi partilere üye olup olamayacağı yönündeki sorunun cevabını da aramamız gereken yer 657 sayılı devlet memurları kanunu olacaktır. Devlet memurları Kanununun 7.Maddesi aslında bizlere kesin hükmü vermiştir. İlgili maddede; Devlet memurlarının siyasi partiye üye olamayacakları ve herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümrenin yararını veya zararını hedef tutan bir davranışta bulunamayacakları açık ve net bir şekilde belirtilmiştir.

Devlet memurlarına verilecek disiplin cezaları ile her bir disiplin cezasını gerektiren fiil ve halleri açıklayan 125.maddesinde; Herhangi bir siyasi parti yararına veya zararına fiilen faaliyette bulunmanın kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını, Siyasi partiye girmenin ise; Devlet memurluğundan çıkarma cezasını gerektirdiği açık ve net bir şekilde belirtilmiştir.

Yani sonuç olarak Memurlar Herhangi bir siyasi partiye giremez ve Siyasi partilerin lehine veya aleyhine fiilen faaliyette bulunamaz.
>>2016 KPSS'YE GİRECEK ORTAÖĞRETİM ADAYLARI DİKKAT!!!

Son Güncelleme: 01.12.2015 10:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394