Çift Maaş Alan Memurlar Dikkat!

631 ve 666 sayılı kanun hükmü kararnamelerine göre çift maaş alan memurların son durumları hakkında önemli bilgiler.

Çift Maaş Alan Memurlar Dikkat!

631 ve 666 sayılı kanun hükmü kararnamelerine göre çift maaş alan memurların son durumları hakkında önemli bilgiler.

26 Ekim 2015 Pazartesi 11:28
Çift Maaş Alan Memurlar Dikkat!
 631 ve 666 sayılı kanun hükmü kararnamelerine göre çift maaş alan memurların son durumları hakkında önemli bilgiler.

631 sayılı KHK'de değişiklik yapılana kadar birçok kamu kurumu ve iştiraklerinden değişik adlar altında ücret alınabilmekteydi. 631 sayılı KHK'de yapılan değişiklikle önce bu görevlerinden sadece biri için ücret ödenebilmesi sağlandı. 666 sayılı KHK ile de 15.01.2012 tarihinden itibaren de çift maaş alma daha da kısıtlandı. İşte bu durumun istisnaları ile konunun inceliklerini örneklerle izah etmeye çalışacağız.

631 sayılı KHK öncesi ve sonrası durum nasıldı?

4/7/2001 tarihli ve 631 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 12'nci maddesinde değişiklik yapılmadan önce birden çok kamu kurumundan ücret almada herhangi bir sınırlama yoktu. Bu durumun vermiş olduğu rahatsızlık nedeniyle, 631 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 12'nci maddesinde yapılan değişiklikle;“Memurlar ve diğer kamu görevlilerinden asli kadro ve görevleri dışında, kurum ve kuruluşların yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu, danışma kurulu üyelikleri ve komisyon, heyet, komite ile benzeri organlarda görev alanlara, bu görevlerinden sadece biri için ücret ödenebilir. Bu maddenin uygulanmasında oluşacak tereddütleri gidermeye Maliye Bakanlığı yetkilidir” hükmüne yer verilerek birden çok kamu kurumundan ücret almanın önü kısmen sona erdirilmiştir. Ancak, yapılan bu değişiklik yeterli olmamış ve 666 sayılı KHK ile yeni bir düzenlemeye gidilmiştir.

666 sayılı KHK sonrasında çift maaş alanların durumu

666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 5'inci maddesinin 15/1/2012 tarihinde yürürlüğe giren (s) fıkrası ile yapılan değişiklikten sonra söz konusu madde hükmü, “Memurlar ve diğer kamu görevlilerinden, kurum ve kuruluşların yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu, danışma kurulu üyelikleri ve komisyon, heyet, komite ile benzeri organlarda görev alanlara, kurum içi ve kurum dışı ayrımı yapılmaksızın bu görevlerinden sadece biri için ücret ödenebilir. Bu maddenin uygulanmasında oluşacak tereddütleri gidermeye Maliye Bakanlığı yetkilidir” şeklini almıştır.

Bu hükmün neleri kapsadığı 162 seri nolu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği'nde açıklanmıştır.

Buna göre; 1- Memurlar ve diğer kamu görevlilerinden kurum ve kuruluşların; yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu, danışma kurulu üyelikleri ve komisyon, heyet ve komite ile benzeri organlarda görev alanlara, aldıkları görevler karşılığında ilgili mevzuatında herhangi bir ücret ödenmesinin öngörülmüş olması halinde 15/1/2012 tarihinden itibaren bu görevlerden sadece biri için ücret ödenecektir.

2- Maddede geçen “kurum ve kuruluşların” ibaresinden, memur veya diğer kamu görevlilerinin memur veya diğer kamu görevlisi sıfatı nedeniyle ilgili mevzuatı uyarınca belirtilen görevleri alabilecekleri, asli görevli bulundukları kurum da dahil olmak üzere her statüdeki kurum ve kuruluşların anlaşılması gerekmektedir.

3- 631 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 12'nci maddesi yeni bir ödeme veya mali hak getirmemekte, söz konusu görevler karşılığında memurlar ve diğer kamu görevlilerine ilgili mevzuatında öngörülmüş olan ödemelerden sadece birinin yapılabilmesine yönelik hüküm içermektedir. Dolayısıyla, ilgili mevzuatında ücret ödenmesi öngörülmeyen görevler için bu maddeye dayanılarak herhangi bir ödeme yapılmayacaktır.

4- 631 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 12'nci maddesi kapsamında birden fazla görev alanlar, bu görevlerin hangisinden ücret alacağını belirleyerek asli görevli bulunduğu kurumun merkez teşkilatı personel birimi ile görev yaptığı birime on gün içerisinde bildirecektir.

5- Anılan maddede belirtilen görevler karşılığında ödeme yapacak kurum tarafından, ödeme yapılmadan önce ilgiliden kurumundan veya başka kurumlardan bu kapsamda kendisine herhangi bir ödeme yapılmadığına dair yazılı beyan alınacaktır. Bu beyanda bulunmayanlara herhangi bir ödeme yapılmayacaktır.

ÖRNEK 1- Bir kuruluşun ilgili mevzuat hükümleri uyarınca sermayesine iştirak ettiği anonim şirketlerden birinde yönetim kurulu üyesi, bir diğerinde denetim kurulu üyesi olarak kuruluşu temsilen görevlendirilen ve bu görevleri karşılığında ücret öngörülen bir memura, bu görevlendirmelerin 631 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 12'nci maddesi kapsamında bulunması nedeniyle 15/1/2012 tarihinden itibaren söz konusu iki görevden sadece biri için ödeme yapılabilecektir.

ÖRNEK 2- Kurumunda ücret öngörülen bir komisyon üyeliği görevini yürüten ve aynı zamanda başka bir kurum veya kuruluşta ücret öngörülen bir yönetim kurulu üyeliği de bulunan memur, 15/1/2012 tarihinden itibaren bu iki görevden biri için öngörülen ödemenin yapılması hususunda tercihte bulunacak ve bu ödemelerden sadece birini alabilecektir.

ÖRNEK 3- Bir KİT'te yönetim kurulu üyesi olan bir memur, kendi kurumunda Genel Müdürlüğe vekalet etmesinden dolayı vekalet ücreti alabilir ve bu durum 631 sayılı KHK'ye aykırı değildir.

ÖRNEK 4- Birçok kurumun yönetim kurulu başkanı veya üyesi olanların kendi kurumunda veya başka bir kurumda aldığı görev nedeniyle ücret almaları mümkün değildir. Örneğin Genel Müdür Yardımcısı ve yönetim kurulu üyesi olan birisi kurumunun iştirakinde yönetim kurulu üyesi veya başkanı olursa ücret alamaz. Konuyu daha da somutlaştırmak gerekirse, SGK Başkan Yardımcısı ve yönetim kurulu üyesi olan bir memur, SGK'nın iştiraklerinde görev alırsa 15.01.2012 tarihinden itibaren ücret alamayacaktır. 666 sayılı KHK öncesinde ücret alabilmekteydi.

Ödenen huzur hakları bu kapsamda mıdır?

Kamu görevlilerinin kendi tercihi veya takdiri olmayan ve idarenin tasarrufuna bağlı olmaksızın mevzuat gereği yürütülmesi zorunlu olan görevler karşılığında yararlandığı huzur hakkı ödemeleri 162 seri nolu Tebliğ kapsamında mıdır?

Devlet Personel Başkanlığı bu konuyu Maliye Bakanlığı'na sorarak görüş istemiş ve alınan görüş yazısında şu ifadelere yer verilmiştir; Memurlar ve diğer kamu görevlilerinin görev aldığı yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu, danışma kurulu, komisyon, heyet, komite ve benzeri organlardaki üyeliklerinin uhdelerinde bulunan kamu görevinden kaynaklandığı kuşkusuzdur.

Dolayısıyla; bu görevlerin bir kısmı mevzuat gereği belirli görev ve pozisyonlarda bulunulmasından dolayı kamu personelinin zorunlu olarak üyeliğini gerektirse de, diğer bir kısmı ise idari takdire bağlı olarak yetkili mercilerce kamu personeli arasından yapılan görevlendirmeler şeklinde olsa da, nihayetinde memur ve diğer kamu görevlilerine verilen bu görevlerin tamamı uhdelerinde bulunan kamu görevi sıfatından kaynaklanmaktadır.

Kaldı ki, memur ve diğer kamu görevlilerine ilgili mevzuatta öngörülmemiş olan görevlerin verilmesine de imkan bulunmamaktadır. Ayrıca, 631 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 12'nci maddesinde söz konusu görevlerden kamu görevlilerinin kendi tercihi veya takdiri olmayan ve idarenin tasarrufuna bağlı olmaksızın mevzuat gereği yürütülmesi zorunlu olan görevler karşılığında yararlandığı huzur hakkı ödemelerinin hariç tutulduğuna ilişkin bir düzenlemeye de yer verilmemiştir. Buna göre, idarenin tasarrufuna bağlı olmaksızın mevzuat gereği yürütülmesi zorunlu olan görevler de 631 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 12'nci maddesi ile buna istinaden yayımlanan (162) Seri No'lu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği kapsamında değerlendirilmektedir.

Bu itibarla; kamu görevlilerinin kendi tercihi veya takdirinin olup olmadığına bakılmaksızın, asli görevli bulundukları kurum da dahil olmak üzere her statüdeki kurum ve kuruluşun yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu, danışma kurulu üyelikleri ve komisyon, heyet ve komite ile benzeri organlarda aldıkları görevler karşılığında ilgili mevzuatında herhangi bir ücret ödenmesinin öngörülmüş olması halinde 15/1/2012 tarihinden itibaren bu görevlerden sadece biri için ücret ödenmesi gerekmektedir.
Son Güncelleme: 26.10.2015 10:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.