Bu İllerde Çalışan Öğretmenlerin maaşı daha erken artıyor

Öğretmenlerin aylık ücretlerinin belirlenmesinde esas alınan unsurların oran ve miktarları, kazanılmış hak aylık derecelerine göre farklılık göstermekte ve bu dereceler de hizmet sürelerine bağlı olarak değişmektedir.

Bu İllerde Çalışan Öğretmenlerin maaşı daha erken artıyor

Öğretmenlerin aylık ücretlerinin belirlenmesinde esas alınan unsurların oran ve miktarları, kazanılmış hak aylık derecelerine göre farklılık göstermekte ve bu dereceler de hizmet sürelerine bağlı olarak değişmektedir.

11 Mart 2015 Çarşamba 10:14
Bu İllerde Çalışan Öğretmenlerin maaşı daha erken artıyor
 Devlet memurlarının derece yükselmesi yapabilmesi için, bulundukları derecelerde en az 3 yıllık hizmet süresini doldurmaları gerekirken, yer değiştirme suretiyle atamaya tabi olup da bazı yerlerde görev yapan memurlar için bu süre 2  yıl  olarak belirlenmiştir.

Derece yükselmesini 3  yıl  yerine 2 yılda bir yapan memurların  kazanılmış  hak  aylık  dereceleri ile buna bağlı ödeme unsurları da yükseldiğinden, dereceleri kısa sürede yükselen memurlar emsallerine göre daha erken ve daha uzun süre yüksek maaş alabilmektedirler.

Öğretmenlerin derece yükselmesi

2 yılda bir derece yükselmesi yapma imkanına sahip olan Devlet memurları arasında Öğretmen unvanlı kadrolarda görev yapanlar da yer almaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan düzenleme çerçevesinde, kalkınmada 1 inci derecede öncelikli yörelerde görev yapan Öğretmenler, bu yerlerde fiilen görev yaparak geçirdikleri her 2 yıllık süre için ilave 1 kademe ilerlemesi almakta ve dereceleri 2 yılda bir üst dereceye yükselebilmektedir.

Öğretmenlerin erken derece alacağı yerler

Kalkınmada 1 inci derece öncelikli yöre olarak belirlenmiş olan yerlerde görev yapan öğretmenler, iki yılda ilave bir kademe ilerlemesi yapmakta ve dolayısıyla derece yükselmeleri 2 yılda bir gerçekleşmektedir.

Halen 1. Derece kalkınmada öncelikli yöreler kapsamında olan yerler şöyle:
2 yılda bir derece ilerlemesi yapan öğretmenler, 3 yılda bir derece ilerlemesi yapan öğretmenlere göre üst derecelere daha erken yükselmekte ve üst derecelerin özlük haklarından daha erken yararlanabilmektedirler.
Derecenin erken alınması maaş farkı yaratıyor

Örneğin, 2 yılda bir derece yükselmesi alan Öğretmen (ilave derece yükselmesi ya da kademe ilerlemesi almamışsa) normal koşullarda 1 inci derecenin 4 üncü kademesine 20  yıl  hizmet süresi ile ulaşabilmektedir. Aynı tarihte göreve başlayan ve 3 yılda bir derece yükselmesi alan Öğretmenin 1 /4 olabilmesi ise ancak 27  yıl hizmet ile mümkün olabilmektedir.

Ayrıca, aynı tarihte göreve başlamış olmakla birlikte derece yükselmeleri farklı sürelerde gerçekleşen öğretmenlerin  aylık  maaşları arasında, hizmetlerinin ilk iki yılından itibaren fark oluşmakta ve bu fark değişik miktarlara ulaşarak (normal koşullarda) hizmet süreleri 27  yıl  oluncaya kadar devam etmektedir. Örneğin; konuya ilişkin yapılan çalışmada, 12  yıl  hizmeti olan öğretmenlerden 2 yılda derece alanın  aylık  net maaşının 3 yılda derece alana göre 124 TL fazla olduğu görülmektedir.NOT:

*2015 yılı ilk altı ayı için geçerli olan belirlemelere göre hesaplama yapılmıştır.

Aile  yardımı ve asgari geçim  indirimi   bakımından , bekar (ya da eşi çalışan) ve  çocuksuz  personele göre değerlendirme yapılmıştır.

*İlave eğitim öğretim tazminatı ile ek ders ücreti ödemeleri dikkate alınmamıştır.

*Sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi dikkate alınmamıştır.

*6  yıl  ve daha az hizmeti olanların 30.09.2008 tarihinden sonra işe başladıkları varsayılmıştır.


Son Güncelleme: 11.03.2015 10:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.