Asgari Ücret 1300 TL Olduğunda Bekar/Evli Memurlar Arasındaki Maaş Farkı Ne Olacak?

Asgari ücretin 1300 tl olması durumunda bekar ve evli memurların arasındaki maaş farkı ne kadar olacak? İşte detaylar...

MEMUR HABERLERİ 16.12.2015, 09:29 16.12.2015, 02:34
2546
Asgari Ücret 1300 TL Olduğunda Bekar/Evli Memurlar Arasındaki Maaş Farkı Ne Olacak?
Asgari ücretin 1300  tl olması durumunda bekar ve evli memurların arasındaki maaş farkı ne kadar olacak? İşte detaylar...

Devlet memurlarının aylık net maaşı, eş ve çocuk durumlarına göre de değişmekte olup, eşi çalışmayan ve 72 aydan küçük 3 çocuğu olan bir memurun 2016 yılı Ocak ayı net maaşı, bekar (ve çocuksuz) memurun net maaşına göre 416 TL daha fazla olabilecektir.
 
Aylık net ücretle birlikte ödenen aile yardımı (eş ve çocuk için) ödeneğinin miktarı ile aylık brüt ücretten kesilecek gelir vergisi miktarından indirilen asgari geçim indirimi tutarı, ilgili memurun eş ve çocuk durumuna göre farklı miktarlarda olabilmektedir.

1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olarak maaş katsayılarının %6 oranında artacak olması, Devlet memurlarının yararlandığı aile yardımı ödeneği miktarını artıracaktır. 2015 yılı sonu enflasyon oranının %7,90’ın üzerinde çıkması durumunda yapılacak enflasyon farkı zammı da aile yardımı ödeneğinin miktarını artıracaktır.

Öte yandan, 1/1/2016 tarihinden geçerli olacak asgari ücret miktarının belirlenmesiyle, Devlet memurları hakkında uygulanacak asgari geçim indirimi tutarları netlik kazanacak. Yetkililerin açıklamalarına göre ise, net asgari ücret 1300 TL olacak. Asgari ücrete yapılacak artış, asgari geçim indirimi yoluyla memur maaşlarına net artış şeklinde yansıyacak.

Aşağıda aile yardımı ve asgari geçim indiriminden hareketle memurunyeri.com olarak yaptığımız hesaplamalar; maaş zammı oranının %6 olacağı ve asgari ücretin net 1300 TL olacağı varsayımına dayandırılmıştır.

Eş durumuna göre memurlar arasındaki maaş farkı ne kadar?

Devlet memurlarına, gelir elde etmeyen ve sosyal güvenlik kurumlarından aylık almayan eşleri için aile yardımı ödenmektedir. Öte yandan, eşi aktif ücretli olarak ya da bir kurumda ücret karşılığı çalışmayan Devlet memurları eşlerinden dolayı asgari geçim indiriminden yararlanmaktadırlar.

Buna göre, eşinden dolayı aile yardımı alan ve asgari geçim indiriminden yararlanan memurun aylık net maaşı, 15 Ocak 2016 ayı itibariyle bekar memura göre 222,63 TL daha fazla olacak.Çocuk durumuna göre memurlar arasındaki maaş farkı ne kadar olacak?

Devlet memurları, aile yardımına müstahak çocuklarından dolayı aile yardımı almakta ve ayrıca bu çocuklardan dolayı asgari geçim indiriminden yararlanmaktadırlar.

Buna göre, çocuklarından dolayı aile yardımı alan ve asgari geçim indiriminden yararlanan memurun aylık net maaşı, çocuğu olmayan memura göre (çocuk sayısı ve yaşına göre değişen miktarlarda) daha fazla olacaktır. Örneğin, 72 aydan küçük 3 çocuğu olan memurun, çocuğu olmayan memura göre 15 Ocak 2016 net maaşı 193,84 TL daha fazla olacak.*Tablo sadece 3 çocuğa göre düzenlenmiştir. Çocuk sayısının fazla olması, aylık net ücrette daha fazla artış yaratacaktır.

(memurunyeri.com)


Asgari ücretin 1300  tl olması durumunda bekar ve evli memurların arasındaki maaş farkı ne kadar olacak? İşte detaylar...
Yorumlar (1)
huseyi 4 yıl önce
Soforhatalihapsegitsi
kapalı