Alımlar Sözleşmeli Olacak-İşte Kadrolu Memurluğa Geçiş Süresi

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yaptığı son dakika açıklamasında bundan sonra öğretmenlerin sözleşmeli olarak atanacağını ve daha sonra bu personellerin kadroya alınacağını söyledi.

Alımlar Sözleşmeli Olacak-İşte Kadrolu Memurluğa Geçiş Süresi

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yaptığı son dakika açıklamasında bundan sonra öğretmenlerin sözleşmeli olarak atanacağını ve daha sonra bu personellerin kadroya alınacağını söyledi.

02 Mayıs 2018 Çarşamba 21:42
Alımlar Sözleşmeli Olacak-İşte Kadrolu Memurluğa Geçiş Süresi

TBMM Genel Kurulunda görüşülmesine başlanan Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 10. Kalkınma Planı'nın 2014-2018 yıllarını kapsadığını ve bu planın 2013 yılında Mecliste kabul edildiğini anımsatarak, planda eğitimle ilgili bu yıl sonuna kadarki hedeflerin de olduğunu söyledi.

Bu hedeflerden birisinin de "herkesin muhitinde eğitim alması" olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Bakan Yılmaz, şu açıklamaları yaptı:

"Sınav sistemi mevcutken öğrenciye muhitinde eğitimi nasıl sağlayacaksın? Pencereden bakıyorsun, okulu görüyorsun ama evladını göremiyorsun. Niçin? Sınavla öğrenci alan okul sayısı bin 366. Bunlardan Anadolu liselerini seçenleri yüzde 10 kontenjanla alıyoruz. İstiyoruz ki öğrencilerimizin yüzde 10'unun sınavla girebileceği okullar olsun. Geriye kalan yüzde 90'ın kendi muhitindeki okula gidebilmesi için bu oranın tutulması lazım. Aksi halde tam tersi olur ve eski sisteme döneriz. Biz eski sistemi getirmek istemiyoruz. Bunun için Anadolu liselerinde yüzde 10 kontenjanı dikkate alındı. Yüzde 10 kontenjan fen liseleri ve sosyal bilimler liselerine ayrılan kontenjanla doldurulduysa Anadolu liselerine almadık."

PROJE OKULLARI

Bakan Yılmaz, meslek liselerinde ise tematik meslek liseleri ile meslekle iş birliği yürüten proje okullarının dikkate alındığını anlattı.

Bu liselerde iki programın uygulandığını, birisinin Anadolu meslek programları olduğunu, bunların adrese dayalı öğrenci alacağını, diğerinin ise Anadolu teknik programları olduğunu dile getiren Yılmaz, bu programa ise öğrencinin sınavla alınacağını söyledi. Yılmaz, "Bu meslek liselerinde fen lisesi programı uygulanmaktadır ve yüksek puanla girilen, çok tercih edilen programdır. Dolayısıyla yaptığımız işi tek tek açıklıyoruz. İnşallah haziran ayında sınav yapıldıktan sonra tercih ve yerleştirme ile ilgili kılavuzu yayınlayacağız. Her şey zamanında, gerektiği kadar açıklanacaktır. Bunda hiçbir sıkıntı yoktur." dedi.

HİZMETLERİN EN BÜYÜĞÜ EĞİTİMDE

Eğitim alanında yapılanlara değinen Bakan Yılmaz şu açıklamaları yaptı:

"10. Kalkınma Planı'nda hedef konulmuş ve 'illerde okullar arasındaki farklılıkları azaltalım' şeklinde ifade edilmiş. Buradaki amaç Ağrı'da 90 kişilik sınıflar vardı. Yer yok denilen bir durumdaydı. Şimdi ise Ağrı'da da sayı 22, Bitlis'te de 22, Hakkari'de de 22. Söz konusu plandaki bu hususu giderdik. Doğu ve Güneydoğu'da öğretmen tutabilmek mümkün değildi. Bugün Doğu'da öğretmen doluluk oranı yüzde 92, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yüzde 90. Eğer gerçekten bir öğretmen ihtiyacı varsa bu Marmara Bölgesi'nde. Doluluk oranı yüzde 85. Dolayısıyla eğitimin kalitesinin artırılması için Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da ne gerekiyorsa yapıyoruz. Planda, 'eğitimde erişim imkanlarını artıralım, ortaöğretimde okullaşma oranını yüzde 100'ün üzerine çıkaralım' diyor. Ortaöğretimde okullaşma oranı brüt yüzde 106,94. Koyduğumuz hedefe ulaşmışız. Bir milyon 200 binin üzerinde taşımalı eğitim yapıyoruz. Kaliteli eğitim için evlatlarımızın düzenli okula gitmesinin sağlanması lazım. Evlatlarının düzenli okula gitmelerini anneler sağlar. Bugüne kadar okullaşma adına 25 milyonun üzerindeki evladımızın ailesinin hesabına 6 milyar lira yatırdık."

ÖĞRETMEN AÇIKLAMASI

Bakan Yılmaz açıklamasının devamında, kadrolu öğretmen istihdamının 900 bin, sözleşmeli öğretmen sayısının ise 50 bine yakın olduğunu kaydetti.

Bundan sonraki süreçte öğretmen istihdamının sözleşmeli gerçekleşeceğini belirten Yılmaz, "Dört yıllık çalışma süresi sonunda bu öğretmenlerimizi kadroya alacağız. Milli Eğitim'deki ilgili personel sistemini uygulamaya devam edeceğiz." dedi.

KPSSCAFE.COM.TR  | ANKARA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yaş 10 ay önce

35 ten sonra çöp sünüz diyor sistem....

Avatar
mehmet akif 10 ay önce

alımların sözlemeli ve mülakatla olması öğretmen atamalarındaki süreci uzattı süreç martta başlıyor atama ağustosta altı ayda atama yapılıyor ayrıca mülakat süreci ikinci bir yüksek sayıda atamayı da engelliyor ek atama yapılıyor ama kontenjanlar az oluyor o da daha önce mülakata girenler arasından oluyor mülakata girmeye hak kazanamayanlar tercih hakkı dolayısıyla olmuyor halbuki önceki yıllarda 40 binler 50 binler hatta 60 binler havalarda uçuşuyordu alımlar üçte bire düştü 40-50-60 binlik alım için öncelikle mülakatların kaldırılması gerekiyor..

Avatar
Hasan 10 ay önce

Diğer sözleşmeliler ne olacak böyle ksfsya göre kadrolu kadrosuz olmaz 3 ..4 senedir sözleşmeliyim yapacaksanız ayrımsız sözleşmelileri kadroya alın....