Adalet Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı Yapacak mı?

Adalet Bakanlığı Personeli uzun süredir Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı yapılıp yapılmayacağını tartışıyor.

banner396

Adalet Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı Yapacak mı?

Adalet Bakanlığı Personeli uzun süredir Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı yapılıp yapılmayacağını tartışıyor.

07 Mayıs 2015 Perşembe 09:05
Adalet Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı Yapacak mı?
 Adalet Bakanlığı Personeli uzun süredir Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı yapılıp yapılmayacağını tartışıyor.  En son Adalet Bakanı Kenan İpek “Bugüne kadar personelimizi mağdur edecek uygulamalardan uzak durduk, bundan sonra da personelimizin mağdur olmaması için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz. Haziran ayı sonunda yapmayı düşündüğümüz Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavı da personelimizi motive edecektir. Sınavı hak ederek kim kazandıysa ataması yapılacak. Bakanlık olarak, tüm personelimize eşit mesafedeyiz. Sınavlarda da her zaman olduğu gibi hakkaniyeti ve liyakatı gözeteceğiz” dedi.

ADALET BAKANLIĞI GÖREVDE YÜKSELME SINAVI AÇTI TIKLAYIN

Yoğun iş temposunda ve zor şartlarda ara ara ders çalışmaya çalışan Adalet Bakanlığı personeli bakanlıktan uzun süredir resmi bir açıklama beklesede Bakanın "yapmayı düşünüyoruz" sözü üzerine iyice muaallakta kalmışlardır.

Adalet Bakanlığı yetkililerinden Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı hakkında resmi bir açıklama yapmaya davet ediyoruz.

Peki Adalet Bakanlığı 2015 Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı'na kimler girebilir?

Adalet Bakanlığı Görevde Yükselme Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik 4 Nisan 2015 tarihinde Resmi Gazetede yayınlandı.

4 Nisan 2015 CUMARTESİ 
Resmi Gazete

Sayı : 29316

YÖNETMELİK

Adalet Bakanlığından:

ADALET BAKANLIĞI PERSONELİ GÖREVDE YÜKSELME VE

UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 - 25/3/2004 tarihli ve 25413 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Adalet Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (j) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"j) Adalet komisyonu: Adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu, idari yargı adalet komisyonu, bölge adliye mahkemesi adalet komisyonu, bölge idare mahkemesi adalet komisyonunu,"

MADDE 2 - Aynı Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"a) Aynı ana görev grubundaki alt görev grubunun kendi içinde kalmak kaydıyla, sınav yapılmaksızın ilgili personelin isteği veya hizmet gereği olarak ve atanılacak kadronun gerektirdiği özellikleri taşımak şartıyla diğer görevlere atama yapılabilir."

MADDE 3 - Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (2) numaralı alt bendi, (B) bendinin (3) numaralı alt bendinin (b) alt bendi ve (B) bendinin (4) numaralı alt bendinin (b) alt bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"2) İlan edilen kadro için bu şartı sağlayan personel bulunmaması durumu hariç olmak üzere Bakanlıkta en az iki yıl çalışmış olmak."

"b) Atamaları doğrudan Bakanlıkça yapılanlar hariç en az beş yılı zabıt katibi kadrosunda olmak üzere toplam en az sekiz yıl hizmeti bulunmak,"

"b) Atamaları doğrudan Bakanlıkça yapılanlar hariç zabıt katibi, memur, ambar memuru, daktilograf, veznedar, emanet memuru, tebligat memuru, santral memuru, şoför, tekniker veya teknisyen kadrolarında en az beş yıl olmak üzere toplam en az sekiz yıl hizmeti bulunmak,"

MADDE 4 - Aynı Yönetmeliğin 15 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Yazılı sınav, duyuruda belirtilen konu başlıklarını kapsayacak biçimde Bakanlık tarafından Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Genel Müdürlüğü veya yükseköğretim kurumlarından birine yaptırılır. Sınav yüz tam puan üzerinden değerlendirilir ve en az yetmiş puan alanlar başarılı sayılır. Yazılı sınavdan sonra ayrıca sözlü sınava alınacak personel için yazılı sınav başarı puanı en az altmış olarak uygulanır."

MADDE 5 - Aynı Yönetmeliğin 15/B maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"MADDE 15/B - Görevde yükselme suretiyle ilan edilen boş kadro sayısı kadar atama yapılmasında başarı puanı esas alınır. Başarı puanı, şube müdürü, bilgi işlem müdürü, yazı işleri müdürü, idari işler müdürü ve bunlarla aynı düzeydeki kadrolara atanacaklar için yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalaması; diğer kadrolara atanacaklar için yazılı sınav puanı esas alınmak suretiyle tespit edilir ve Bakanlığın resmi internet sitesinde ilan edilir.

Başarı puanlarının eşit olması halinde, sırasıyla;

a) Hizmet süresi fazla olanlara,

b) Daha üst öğrenimi bitirmiş olanlara,

c) Üst öğrenim mezuniyet notu yüksek olanlara,

öncelik verilmek suretiyle, en yüksek puandan başlamak üzere başarı sıralaması belirlenir."

MADDE 6 - Aynı Yönetmeliğin 20 nci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Sözlü sınav sonuçları, sınavların tamamlandığı tarihten itibaren on beş iş günü içerisinde Bakanlık internet sitesinde ilan edilir. Sınav sonuçlarının ilanından itibaren beş iş günü içerisinde sınav kuruluna itiraz edilebilir. İtiraz başvuruları on iş günü içerisinde sınav kurulunca incelenerek kesin olarak karara bağlanır ve sonuçları Personel Genel Müdürlüğü tarafından itiraz sahiplerine bildirilir."

MADDE 7 - Aynı Yönetmeliğin 22 nci maddesinin birinci ve ikinci fıkraları aşağıdaki şekilde ve beşinci fıkrasında yer alan "ilan edildiği tarihten" ibaresi "kesinleştiği tarihten" şeklinde değiştirilmiştir.

"Görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavında başarılı olanların atamaları, ilan edilen boş kadro sayısını geçmeyecek şekilde başarı sıralaması listesinin kesinleşmesini müteakip en yüksek puandan başlamak üzere belirlenen başarı sıralamasındaki başarı puanlarına göre yapılır."

"Atanmaya hak kazandıkları kadroya ilişkin görevlere mevzuatla öngörülen süre içinde başlamayanların söz konusu atanma hakları sona erer."

MADDE 8 - Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 9 - Bu Yönetmelik hükümlerini Adalet Bakanı yürütür.NOT: “www.kpsscafe.com.tr”  tarafından hazırlanan bu haber hiçbir şekilde başka internet sitelerinde kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 07.05.2015 09:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394