Seçilen Yöneticilere Yöneticilik Formasyonu Eğitimi Veriliyor

Mülakatla seçilmesi uzun bir süre gündemi meşgul eden okul idarecilerine yöneticilik formasyonu eğitimi veriliyor. Yeterli olduğu düşünülerek seçilen tüm okul müdürlerine verilen bu eğitim yeterliliklerinde problem mi var sorusunu akıllara getiriyor.

MEB Personeli 15.12.2015, 15:10 15.12.2015, 15:19
421
Seçilen Yöneticilere Yöneticilik Formasyonu Eğitimi Veriliyor
 Mülakatla seçilmesi uzun bir süre gündemi meşgul eden okul idarecilerine yöneticilik formasyonu eğitimi veriliyor. Yeterli olduğu düşünülerek seçilen tüm okul müdürlerine verilen bu eğitim yeterliliklerinde problem mi var sorusunu akıllara getiriyor.

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı’nın yönetici atama yönetmeliğinde yaptığı radikal bir değişiklik ile artık okul müdürleri herhangi bir objektif sınava girmeden mülâkatla seçilir olmuştu. MEB kendi mantalitesine uygun idarecilere mülakatlarda kolaylık sağlarken, bekledikleri grubun dışında kalan kişilerin çok büyük kısmını elemişti. Okullar tamamen yandaş sendikanın üyelerine teslim edilmiş, göreve başlayan okul müdürleri yine kendi dünya görüşlerine yakın kişileri müdür yardımcısı olarak bildirmişlerdi.

Okullara atanan okul müdürleri iktidarın vermiş olduğu güç ile birden her şeyden anlayan, her şeyi bilen, hata yapmayan ve başkalarını sürekli hatalı bulan birer kişiliğe bürünmüşlerdi. Okullarda içten içe kopukluklar yaşanmaya başlamış, yönetim zafiyeti, katı ve disiplin üstü bir yöntemle kapatılmaya çalışılmıştı.

Hal böyle olunca MEB gelen şikâyetler ve tepkiler ışığında daha bir sene öncesine kadar yeterli olduğunu düşündüğü ve okulları yeniden tasarlama görevi verdiği müdürlerine, artık ne hikmetse yöneticilik formasyonu eğitimi vermeye başladı. Her konuda yeterli görüp, tamamen objektif!! kriterlere dayalı olarak atadığı idarecilerine güvenmeyen MEB, seçerken önceden sahip olunması gereken yöneticilik niteliğini kendisi kazandırmaya çalışacak.

Okullarda ne tür problemler oldu?

Yöneticiler atanır atanmaz, kendi işine yarayacak, okulda herkesin sevdiği ve saygı duyduğu kişileri değil, tamamen kendisine yukarıdan buyrulan veya kendine yakın gördüğü yeteneksiz, iletişim becerilerinden yoksun kişileri müdür yardımcısı olarak görevlendirmişlerdi. Herhangi bir problem durumunda okul müdürünü yerinde bulamayan öğretmen, öğrenci veya veliler bu müdür yardımcıları ile iletişime geçmeye çalışmış ancak sıkıntıları hep ötelenmişti. Çünkü müdür yardımcısını müdür atamıştı ve habersiz problem çözülemezdi.

Başka bir problem seçmeli derslerin seçimi noktasında yaşandı. Normalde her öğrencinin isteğine uygun dilekçe alınması gerekirken, toplam sayı 12’yi bulduğunda okul imkânları elveriyorsa kendi okulundan, elvermiyorsa başka okullarda veya ücretli öğretmen görevlendirilmek suretiyle açılması gereken seçmeli dersler yerine, tamamen okul müdürünün inisiyatifine kalmış gruplar oluşturulmuş ve çoğu öğrenci hiç sevmediği ve istemediği dersleri almak durumunda bırakılmışlardır.

Velilerden de bu konuda oldukça yoğun şikâyet gelmiş olmalı ki Milli Eğitim Bakanı’nın bizzat kendisi basın mensuplarına bu konuyla ilgili açıklama yapma durumunda kalmıştı. Okulların bu konuda denetleneceğini söyleyen Bakan Avcı pek de samimi görünmedi. Zira ilk dönemin bitmesine az bir zaman kalmasına rağmen okullarda aynı uygulama devam etmekte ve Bakanın söylediği incelemeler yapılmadı.

Diğer bir sıkıntı da destekleme ve yetiştirme kurslarında yaşandı. Yine seçmeli dersler gibi öğrencinin özgür bırakılması gereken bir durum olması beklenirken, bazı uyanık okul müdürleri, öğrencilere sınıf rehber öğretmenleri aracığıyla kurs ve öğretmen seçtirmişti. Yine EBA/e-kurs sistemi üzerinden kurs dağıtımı yapıldığında çoğu öğrenci istediği tüm derslerden kurs açılmadığını görünce şaşırmıştı. Örneğin kendisi Türkçe/Matematik ve Fen/Teknoloji derslerinden kurs isteyen öğrencinin adı Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve İngilizce derslerine yazılmıştı. Öğrenci kurs almak istemediği derslere yönlendirilmişti.

Bu konu okul müdürlerine sorulduğunda kimisi hiç cevap vermezken, kimisi okuldaki öğretmen sayısını bahane göstermiş, kimisi de ek ders dağılımının adil olması için böyle bir yol izlediğini beyan etmişti. Büyük okullarda bazı okul müdürlerinin kendi sendikasına uygun öğretmenlere daha fazla kurs verdiği dedikodusu da çıkmıştı. Bunun sebebi, normal dersin ek ders ücretinin 9 TL olması; ancak kursların ek ders ücretinin 18 TL olması idi. Minimum ders sayısını tamamlayan öğretmenler, geriye kalan derslerin hepsini kurs olarak seçme eğilimine girmişlerdi.

Kısacası MEB kendi atadığı okul müdürleri yüzünden kendi ayağına sıktığının farkında değil. Yandaş müdür atamasının mantığını da anlamak mümkün değil. Başarısız okul müdürünün görevden alınabileceği bir mekanizma şart ama herkes yandaş olursa kimseyi görevden alamazsınız. Üstelik kendi işini yapamayan bir yönetici atamışsanız ve bu sebepler yüzünden hatalarını göremiyorsanız iş daha da vahim.

Gelişmiş ülkelerde birini yönetici olarak atayacaksanız gerekli yeterliliklere ve donanıma sahip olmasını istersiniz. Ancak ülkemizde en ilerlemiş olması gereken Bakanlıkta, önce kişiyi görevlendirirsiniz sonra yeterlik kazandırmaya çalışırsınız. Kazandırıp kazandıramayacağınız da tamamen 2-3 gün sürecek seminerlere bağlı.

Avrupa’da yöneticilik alanında yüksek lisans yapmayanı görevlendirmiyorlar. Kişinin iyice yetkin olmasını istiyorlar; çünkü teslim edecekleri koltuk ülkenin temelini ilgilendiren bir koltuk. Tüm bilimsel gelişmelerin uygulanacağı, ülkenin geleceğinin inşa edileceği bir koltuk. Bizde Milli Eğitim’in neden gelişmediğini şimdi anladınız mı?NOT: Kpsscafe.com.tr tarafından hazırlanan bu haber  “www.kpsscafe.com.tr” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.
Yorumlar (1)
yollarda 4 yıl önce
göç yolda düzelir merak etmeyin.
kapalı