Rotasyon üst sınırı değişti Öğretmenler rahatladı

Resmi Gazete'de yayımlanan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliğinde yapılan değişiklikle öğretmene zorunlu olan rotasyonun üst sınırı 15 yıla çıktı.

banner396

Rotasyon üst sınırı değişti Öğretmenler rahatladı

Resmi Gazete'de yayımlanan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliğinde yapılan değişiklikle öğretmene zorunlu olan rotasyonun üst sınırı 15 yıla çıktı.

04 Temmuz 2015 Cumartesi 02:50
Rotasyon üst sınırı değişti Öğretmenler rahatladı

Nisan ayında çıkarılan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliğinde öğretmenlere zorunlu rotasyon uygulaması getirilmişti. Uygulamaya başta öğretmenler olmak üzere eğitim camiasından gelen tepkiler üzerine Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın talimatıyla rotasyon üst sınırında değişikliğe gidildi ve 4 Temmuz tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle üst sınır 15 yıla çıkarıldı.

Rotasyon kademeli olarak da 12 yıla inecek ve 2018 yılı itibariyle bir öğretmen aynı okulda en fazla 12 yıl kalabilecek.

Yeni durumla birlikte eylül itibariyle aynı okulda 15 yılını dolduran öğretmenlerin  yerleri değiştirilecek.

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Rotasyonla ilgili olan madde: (17 Nisan 2015 Resmi Gazete)

Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi


MADDE 48 – (1) Öğretmenler, aynı eğitim kurumunda adaylık dâhil toplamda en fazla 8 yıl görev yapabilir.

(2) Aynı eğitim kurumunda yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla toplam 8 yıl görev yapan öğretmenlerin atamaları, yapılacak duyuru üzerine ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en fazla iki ay içinde, coğrafi durum ve ulaşım şartları göz önünde bulundurularak valiliklerce belirlenen ilçe gruplarında olmak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri doğrultusunda hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Tercihlerine atanamayanlar ile tercih yapmayanların atamaları ise aynı eğitim kurumundaki görev süresi en fazla olandan başlamak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan ilçe gruplarındaki eğitim kurumlarına valiliklerce resen yapılır.

(3) Duyuruda; alanlar itibarıyla boş öğretmen kadroları, bu madde kapsamında ataması yapılacaklardan boşalacak muhtemel öğretmen kadroları, başvurunun yapılma şekli, başvuru yeri ve süresi ile diğer hususlara yer verilir.

(4) Bu maddeye göre yapılacak atamalarda, öğretmenlere en fazla 40 eğitim kurumu tercih etme hakkı verilir.

(5) Bu madde kapsamında yer değiştirecek öğretmenlerin hizmet puanlarının hesabında başvuru tarihinin son günü dikkate alınır.

(6) 8 yıllık görev süresinin hesabına; aynı eğitim kurumunda ikinci görev kapsamında yönetici olarak geçen görev süreleri hariç olmak üzere yıllık izin, hastalık izni, vekâlet, geçici görev ve benzeri nedenlerle fiilen yapılmayan öğretmenlik görevleri de dâhil edilir.

(7) Adı değişen, dönüşen veya birleştirilen eğitim kurumlarında geçen sürelerin tamamı 8 yıllık görev süresinin hesabında birlikte dikkate alınır.

(8) Spor liselerinin beden eğitimi ve güzel sanatlar liselerinin müzik ve görsel sanatlar/resim öğretmenliklerine ilgili mevzuatı uyarınca sınavla atanmış olanlardan aynı eğitim kurumunda 8 yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı kapsamda bulunan eğitim kurumları ile sınırlı olarak yapılır.

(9) Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan eğitim kurumlarında görev yapanlar hariç olmak üzere alanı sınıf öğretmeni olan öğretmenlerden ara sınıflarda görev yapmakta iken aynı eğitim kurumunda 8 yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı sınıf ve şubeyle devam etmeleri şartıyla 4 üncü sınıfı okuttukları ders yılının sona erdiği tarih itibarıyla yapılır.

(10) Kadrolarının olduğu ilçe gruplarında bulunan eğitim kurumlarında alanlarında norm kadro açığı bulunmayan öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri, aynı kapsamdaki bir sonraki atama dönemine kadar ertelenir.

(11) Bu madde hükümleri, terör eylemleri etkisi ve sebebiyle şehit olan veya çalışamayacak derecede malul olan ya da malul olup da çalışabilir durumda olan kamu görevlileri ile er ve erbaşların öğretmen olan eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşleri; engelli öğretmenler; engellilik durumuna bağlı yer değişikliği yapanlardan bu durumları devam eden öğretmenler ve özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler hakkında uygulanmaz.

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliğinde yapılan değişiklikle rotasyonla ilgili maddelerde uygulanacak yeni hükümler (04 Temmuz 2015 Resmi Gazete)

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 48 inci maddesinde geçen “8” ibareleri “12” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin geçici 3 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 3 – (1) 48 inci madde hükümleri aynı eğitim kurumunda; 2014-2015 öğretim yılında 15 yıl, 2015-2016 öğretim yılında 14 yıl, 2016-2017 öğretim yılında 13 yıl görev yapan öğretmenler hakkında uygulanır.”

MADDE 6 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 7 – Bu Yönetmelik hükümlerini Millî Eğitim Bakanı yürütür.

Yapılan değişiklikler ışığında rotasyonda 8 yıl olan alt sınır 12 yıla, üst sınır ise 15 yıla çıkarılmıştır.NOT: Kpsscafe.com.tr tarafından hazırlanan bu haber “www.kpsscafe.com.tr” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 04.07.2015 02:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
rotasyona hayır 3 yıl önce

rotasyon üst sınırı değişince gerçekten çok rahatladık(?) diyanet kendi personeline rotasyon yok diyor. öğretmenlere halen rotasyon yapılacak haberi varken gerçekten çok rahatladık. dalga mı geçiyorsunuz bu haberle

Avatar
Rotasyon a hayirrrrrrrr 3 yıl önce

12 yil ve üstü rahatladı evet, ya % 1 bile olmayan 15 üstü ögretmenler! Ramazanımızı tatilimizi hatta bayramımızı zehir ettiler!

Avatar
aaaaaaa 3 yıl önce

20-25 yıl olmalı bizim maaşımız ne ki? üstüne bir de sürgün .eğitimin tek çözülmesi gereken acil alelacele sorunu bu mu?

banner389

banner394