Rehberlik Servisinde Hangi Formlar Tutulur? Nasıl Doldurulur?

Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğünün her okuldaki rehberlik servisinde tutulacak dosya ve doldurulacak formları belirli bir standarda kavuşturmasıyla birlikte çeşitlilik ve denetimdeki zorluklar giderilmiş oldu. Peki okullardaki rehberlik servislerinde hangi formlar doldurulmalı?

banner396

Rehberlik Servisinde Hangi Formlar Tutulur? Nasıl Doldurulur?

Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğünün her okuldaki rehberlik servisinde tutulacak dosya ve doldurulacak formları belirli bir standarda kavuşturmasıyla birlikte çeşitlilik ve denetimdeki zorluklar giderilmiş oldu. Peki okullardaki rehberlik servislerinde hangi formlar doldurulmalı?

31 Ağustos 2015 Pazartesi 09:27
Rehberlik Servisinde Hangi Formlar Tutulur? Nasıl Doldurulur?
Rehber Öğretmenlerin birinci sırada ilgilendikleri öğrenciler ile ilgili doldurulması gereken ilk form Öğrenci Görüşme Formudur. Bu formda rehber öğretmen öğrenci ile görüştüğü konuların bir özetini tutar ve bir sonraki görüşme için referans niteliğindedir. Öğrencinin hangi alanda rehberlik hizmeti aldığı bu formda belirtilir. Bu form görüşme esnasında öğrenciyi rahatsız etmeyecek şekilde izin alınarak da tutulabilir; başka bir kâğıda veya not defterine yapılan karalamalar sonradan bu formda birleştirilebilir. Rehber Öğretmen bu formun en altını yasal olarak imzalamakla yükümlüdür. Kritik durumlarda bu formun içeriğindeki bilgiler kısmi olarak ilgili merciler tarafından istenebilmektedir.

Öğrenci velisi ile yapılan görüşmelerin kayıt altına alındığı Veli Görüşme Formu, doldurulurken neden doldurulduğu konusunda veliye kısa bir bilgi verilir. Genelde çok özel durumlar hariç velilerin bu formun doldurulmasına itiraz ettikleri görülmemektedir. Rehber Öğretmen tarafından imzalanmalıdır.

Okul idarecileri, sınıf rehber öğretmenleri, rehber öğretmenle ve gerektiği yerde muhtar, çocuk polisi gibi çeşitli meslek grupları ile velileri evlerine yapılan ziyarette tutulması gereken form Veli Ziyaret Kayıt Formudur. Bu forma, hangi öğrencinin evine gidildiği, hangi konuda ziyaret gerçekleştirildiği gibi bilgiler işlenecektir. Ziyareti yapan tüm kişiler sağlam olması açısından bu formu imzalamalıdır.

Yine öğrenci ile ilgili herhangi bir öğretmenden alınacak bilgilerin derlendiği Öğretmen Görüşme Formu da önemli formlardan biridir. Genelde sözel olarak yapılan bu görüşmelerin kayıt altına alınması ve ilgili öğrencinin dosyasına yerleştirilmesi önemlidir. Bu forma hangi branştan öğretmenle görüşüldüğü, kim için görüşüldüğü, ne görüşüldüğü ve birlikte yapılacak çalışmalar işlenecektir. Rehber Öğretmen imzalamalıdır.

Danışma alan tüm öğrencilerin sırasıyla kayıt edildiği fihrist niteliğindeki Danışma/Görüşme Kayıt Formu öğrenci dosya bilgilerine bir çırpıda ulaştıran bir formdur. İmza gerekmez.

Rehber öğretmenin hangi gün hangi saatinin boş olduğunu gösteren Randevu Kayıt Formu, belirli bir düzenin takip edilebilmesi için önemlidir. Böylelikle randevu isteyen öğrenciler veya velilere hangi gün hangi saatte görüşülebileceği çabucak belirtilebilir. Bu formda randevu verilen kişinin gelip gelmediği de işlenebilir. Bu formun da imzalanmasına gerek yoktur. Bir nevi ajanda görevi görür.

Rehberlik ve Araştırma Merkezlerindeki rehberlik birimlerine gönderilecek öğrenciler için doldurulan Psikolojik Destek Yönlendirme Formunda öğrencinin bilgileri yer alır. Okuldaki durumu not edilir, iletişim becerileri, sosyal becerileri, sosyal uyum durumu, duygusal durumu, davranış problemleri ve riskli davranışları işaretlenir. Neden RAM’a yönlendirildiği hakkında bilgi verilir. Öğrencinin problem alanına yönelik okulda ne gibi çalışmaların yapıldığı belirtilir. Bu formun en altına, Sınıf-Şube Rehber Öğretmeni ve Rehber Öğretmen imza atmalıdır. Form kapalı zarf şeklinde RAM’a gönderilir.

Ciddi vakalarda doldurulan Okul Vaka Analiz Formunda olayın tüm detayları ele alınır. Nasıl ve kaş kez gerçekleştiği belirtilir. Olaya karışan kişilerle ilgili bilgiler tutulur. Bu formda ayrıca okul idaresinin tutumu, PDR servisinin çalışmaları veya görüşmeleri, mağdur öğrencinin velisinin değerlendirmesi ve son durum belirtilir.

Okul öncesi çağdaki öğrencilerin Rehberlik Araştırma Merkezleri’ne eğitsel değerlendirme için gönderilebilmesi amacıyla Eğitsel Değerlendirme İsteği Formu doldurulmalıdır. Öğrenciyle ilgili tüm bilişsel, duygusal ve eğitsel bilgilerin yer aldığı bu formu velisi, sınıf öğretmeni, rehber öğretmeni ve okul müdürü imzalamalıdır. Bu formun ayrıca ilkokul ve ortaokul öğrencileri için olan ve lise öğrencileri için olan şeklinde iki farklı versiyonu daha vardır.

Mahkemeler tarafından görevlendirilen rehber öğretmenlerin uygulayacağı danışmanlık tedbirleri için doldurulacak Danışmanlık Tedbiri Uygulamaları Çocuk Tanıma Formu detaylı bir şekilde mutlaka doldurulmalıdır.

Bunun yanı sıra bu öğrenciler için Koruyucu Destekleyici Tedbir Planları Uygulama Planı da hazırlanmalı ve bu plana riayet edilmelidir.

Danışmanlık tedbiri biten öğrenciler için yapılan çalışmaların özeti mahiyetinde Danışmanlık Tedbiri Çalışmalarını ve Etkilerini Değerlendirme Süreç Raporu Formu doldurulmalı ve ilgili mahkemeye uygun kanallar ile gönderilmelidir.

Okul rehberlik servislerinde yılsonunda Yıl Sonu Çalışma Raporu doldurulur. Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğü bu formun artık MEBBİS sistemi üzerinden doldurulmasını ve en sonda da çıktısının alınarak okulda saklanması gerektiğini bildirmiştir. Artık bu formlar eskisi gibi bir üst amirlik vasıtası ile RAM’lara ve oradan da Ankara’ya gönderilmemektedir. Tüm veriler MEBBİS kanalı ile elde edilebilmekte ve bir çatı altında değerlendirilebilmektedir.

Tüm bu formların tutulması hiç umulmadık anlarda rehber öğretmenleri çeşitli soruşturmalardan koruyabilmektedir. Rehber öğretmenlerin hem belirli bir standartta çalışmaları hem de kendilerini ve danışanlarını güvence altına almaları için bu formların eksiksiz bir şekilde doldurulması önemlidir. Ciddi vakalarda soruşturmayı yürüten savcılıkların rehber öğretmenler ile mutlaka görüştükleri ve öğrenci ile ilgili bir takım belgeleri istedikleri unutulmamalıdır.NOT: Kpsscafe.com.tr tarafından hazırlanan bu haber  “www.kpsscafe.com.tr” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 31.08.2015 09:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394