Merkezi Sınavlarda Öğretmenlere Ödenecek Ücretler ve Nöbet Ücretleri

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınav görevi ücretleri ve nöbet ücretleri konusunda ikircikli yorumları ve henüz her şeyi tam olarak netleştirememiş olması, yarıyıl tatilinde ödenen ek ders ücretlerinin eksik yatmasına neden oldu.

banner396

Merkezi Sınavlarda Öğretmenlere Ödenecek Ücretler ve Nöbet Ücretleri

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınav görevi ücretleri ve nöbet ücretleri konusunda ikircikli yorumları ve henüz her şeyi tam olarak netleştirememiş olması, yarıyıl tatilinde ödenen ek ders ücretlerinin eksik yatmasına neden oldu.

10 Şubat 2016 Çarşamba 01:08
Merkezi Sınavlarda Öğretmenlere Ödenecek Ücretler ve Nöbet Ücretleri
 Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınav görevi ücretleri ve nöbet ücretleri konusunda ikircikli yorumları ve henüz her şeyi tam olarak netleştirememiş olması, yarıyıl tatilinde ödenen ek ders ücretlerinin eksik yatmasına neden oldu.

İlk konu merkezi sınavlarda öğretmenlere ödenecek ücretler

MEB, toplu görüşmelerde alınan sınav görevi ücretlerine zam yapılmasına dair kararın uygulamaya geçirilmesini başaramadı. Yarıyıl tatilinden önce yapılan Açık Öğretim Lise, Ortaokul ve İlkokul sınavlarında görev alan öğretmenlere önce sadece her oturum için 5’er saat ek ders ücreti ödeneceğini söylerken, ek ders ücretlerinin ödenme zamanı yaklaştığında bu ücreti de ödemeyerek görüş alacağını bildirmesi MEB’de işlerin nasıl yürüdüğü konusunda öğretmenleri hayrete düşürdü. Normalde ülkedeki İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin çoğu takip eden ayın ilk 7 gününde ek ders ücretlerini yatırırken, bu yıl MEB sınav görevi ücretleri konusunda net bir şeyler söylemediği için, öğretmenler hem ek ders ücretlerini geç aldılar hem de eksik aldılar; çünkü açık öğretim sınavlarında görev alan öğretmenlerin sınava dair ek ders ücretleri yatırılmadı.

Eskiden verilen oturum başı 5 saat ek dersin de yatırılmaması gerektiğini söyleyen MEB, ilginçtir ki ücretlerin yeni tarifeden de yatırılmamasını söyledi. Burada bir detayı belirtmekte fayda var. Eğer MEB bundan sonraki sınavlarda eski ödeme şeklini uygularsa, bu ücretler normal ek dersler ile birlikte yatırılacak. Ancak toplu görüşmelerde alınan karar gereği, yeni tarifeden ücret yatırılmasına karar verilirse, o zaman bu ücretlerin ödenmesi 30-40 gün aralığında yapılacak; çünkü bu ücretler Merkezi Sistem Sınav Tahakkuk Sistemi tarafından, direkt olarak öğretmenlerin, MEBBİS’te kayıtlı bulunan IBAN numaralarına yapılacak. Yeter ki karar verilsin. Aslında karar net ama mevzu öğretmenler olunca, ücretlerin hak ettiği kadar ödenmesinde her zaman bir aksilik oluyor.

Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gibi bakanlıklardaki personele zam yapılırken veya ücretleri ödenirken, alınan resmi kararlara harfiyen ve geciktirmeden uyulurken veya öğretmenlerin de görev aldıkları merkezi sınavlarda görev alan diğer bakanlıkların personeline, ücretleri tam tamına hem de öğretmenden fazla olarak ödenirken hiçbir aksilik yaşanmıyor. Konu öğretmene gelince ödesek mi ödemesek mi tutumu, öğretmenin sahipsiz olduğunu kanıtlıyor.

MEB’in yaptığı merkezi sistem sınavlarında (TEOG, Bursluluk, Açıköğretim sınavları vb.) tüm akademik ve resmi sorumluluğu gözetmen olan öğretmenler yüklenirken, hizmetli de dahil diğer görevlilerin hepsinin öğretmenlerden daha fazla ücret aldığı bir durum söz konusu iken, hazır toplu görüşmelerde öğretmenlerin aleyhine olan bu durum düzeltilmişken neden hala sorun çıkar anlaşılır gibi değil.

Bu arada konuya uzak okuyucularımıza eski sistemdeki ödeme dengelerinden bahsetmek yerinde olacaktır. Merkezi sınavlarda görev alan emniyet amirleri 450 TL, polisler 70 TL, hizmetliler 60 TL ücret alırken öğretmenler ise 45 TL ücret alıyorlardı.

İkinci konu nöbet ücretleri

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren, öğretmenlerin tuttukları nöbetler karşılığında ek ders ücreti alacak olmaları da gündemi epey meşgul eden konulardan biri oldu. Detaylara inildiğinde herkesin aklına birçok soru takıldı.

İlk konu idarecilerin ücret alıp almayacağı konusuydu. Neyse ki ona bir açıklık getirildi ve öğretmenlerle birlikte görev yapan idareciler de nöbet ücreti alabilecekler.

Fiili olarak nöbet tutan tüm öğretmenlere ödenecek olan ek ders ücretinde kafalara takılan ikinci soru, kimlerin alamayacağı yönündeydi. Okullardaki anasınıfı öğretmenleri yönetmeliğe göre nöbetlerini sınıflarında tutmaktadırlar. O zaman teneffüslerde sınıflarından çıkamıyorlar ise nöbet tutan diğer öğretmenlerden bir farkları yoktur ve anasınıfı öğretmenlerine de nöbet ücreti ödenmelidir.

Anasınıfı öğretmenleri gibi sınıflarında nöbet tutan diğer öğretmen grubu özel eğitim öğretmenleridir. Onlar da zaten zor olan mesleklerinde bir de teneffüslerde kendi öğrencilerine nöbetçilik yaptıkları için ödeme almalıdırlar.

Her türlü okulda görev yapan rehber öğretmenlerin yönetmeliğe göre nöbet tutması yasak. O yüzden fiili olarak nöbet görevi yapmamaktadırlar. Öyleyse rehber öğretmenler nöbet için verilecek ders ücretinden faydalanamayacaklardır.

Okullarda görev yapan ücretli öğretmelere de nöbet görevi verilmekteydi. Fiili olarak nöbet tutmaktadırlar ancak yönetmelikteki değişiklik sadece kadrolu öğretmenlere nöbet ücreti ödenmesini içerdiği için, ne yazık ki ücretli öğretmenler bu görevi yapsalar dahi ücret alamayacaklardır. Ücret alamayacakları için, idarecilerin ücretli öğretmenlere nöbet tutturmamaları isabet olacaktır.

Nöbet ücreti söz konusu olduğunda, sistemi biraz karışık olan Halk Eğitim Merkezlerinde görevli öğretmenler de merak içine girmişlerdir. Ancak haberler onlar için kötü; çünkü nöbet ücreti sadece örgün eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlere ödenecektir.

İdareciler yaz tatillerinde ve yarıyıl tatillerinde okullarda olmaya devam ettikleri için nöbet ücreti hak edip etmeyecekleri merak konusuydu. Ancak eğitim-öğretim devam etmediği için ve zaten o günlerde okulda olmalarına karşılık ek ders ücreti ödendiği için nöbet ücreti alamayacaklardır.

Konumuzu gündemde olan bir konuya bağlayıp bitirelim. Kar tatili ilan edilen günlerde nöbet ücreti hak edilir mi diye merak eden olursa, cevap olumsuz. Kar tatili olan günlerde okulda öğrenci ve öğretmen yer almadığı için, fiili görev yerine getirilmemektedir. Dolayısıyla nöbet ücreti ödenmeyecektir.
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 10.02.2016 01:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394