İnsan Hakları Alanında Konsolosluk Ve İhtisas Memuru Alım İlanı

Dışişleri Bakanlığına İnsan Hakları Alanında Görev Yapmak Üzere Konsolosluk Ve İhtisas Memuru Alınacaktır I.

banner396

İnsan Hakları Alanında Konsolosluk Ve İhtisas Memuru Alım İlanı

Dışişleri Bakanlığına İnsan Hakları Alanında Görev Yapmak Üzere Konsolosluk Ve İhtisas Memuru Alınacaktır I.

14 Temmuz 2011 Perşembe 10:43
İnsan Hakları Alanında Konsolosluk Ve İhtisas Memuru Alım İlanı

Dışişleri Bakanlığına İnsan Hakları Alanında Görev Yapmak Üzere Konsolosluk Ve İhtisas Memuru Alınacaktır
I. GENEL BİLGİLER:
(1) Dışişleri Bakanlığı konsolosluk ve ihtisas memurları, dış ilişkilerin yürütülmesi kapsamında görev, yetki ve sorumluluk üstlenen ve yurtdışında...

Dışişleri Bakanlığına İnsan Hakları Alanında Görev Yapmak Üzere Konsolosluk Ve İhtisas Memuru AlınacaktırI. GENEL BİLGİLER:(1) Dışişleri Bakanlığı konsolosluk ve ihtisas memurları, dış ilişkilerin yürütülmesi kapsamında görev, yetki ve sorumluluk üstlenen ve yurtdışında temsil görevi icra eden diplomatik kariyer memurlarıdır.(2) Bu ilana göre açılacak giriş sınavı ile Bakanlığa alınacak konsolosluk ve ihtisas memurlarının, genel görev tanımları çerçevesinde, merkez ve yurtdışı teşkilatında ağırlıklı olarak insan hakları hukuku alanında görev yapmaları öngörülmektedir.(3) Giriş sınavındaki nihai başarı sıralamasına göre, aday konsolosluk ve ihtisas memuru unvanıyla atama yapılabilecek azami kadro sayısı 20'dir. Giriş sınavını kazananların atamaları, varsa müktesep maaş dereceleri de göz önünde bulundurularak, genel idare hizmetleri sınıfından 7 ilâ 9 uncu derece kadrolara yapılabilecektir.(4) Sınavın ilk aşaması, 17 Eylül 2011 tarihlerinde Ankara'da yapılacaktır.UYARI: Sınavın tüm aşamaları Ankara'da yapılacak olup, İstanbul'da sınav düzenlenmeyecektir.


 


(5) Sınavın yazılı bölümüne İngilizce veya Fransızca dillerinden girilebilecektir.


(6) Giriş sınavına ilişkin olarak bu ilanda yer verilmemiş düzenlemeler, 21/8/2010 tarihli ve 27679 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Dışişleri Bakanlığı Sınav Yönetmeliğinin ikinci ve dördüncü bölümlerinde yer almaktadır. Yönetmeliğe Bakanlık internet sitesi üzerinden erişilmesi mümkündür.UYARI: Giriş sınavının ilk aşamasının yapılacağı tarihte, konsolosluk alanı, diplomatik arşiv alanı ile bilişim alanına yönelik üç ayrı konsolosluk ve ihtisas memurluğu sınavının daha gerçekleştirilmesi öngörülmektedir. Bu nedenle, konsolosluk ve ihtisas memuru aday adayı olmak isteyenler, sözkonusu dört sınavdan sadece birine müracaat edebileceklerdir.II. BAŞVURU VE SINAVA KATILIM ŞARTLARI(1) Sınava başvurabilmek için;a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. maddesinde sayılan genel şartları taşımak,b) 17/09/2011 tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak (18/09/1976 ve daha sonra doğmuş olmak),c) Hukuk fakültelerinden mezun olmak veya insan hakları alanında lisansüstü eğitim diplomasına sahip bulunmak.ç) 2010 veya 2011 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavında, KPSS-21, KPSS-36 ve KPSS-108 puan türlerinin birinden en az 70 puan almış olmak ve başvuruda bulunanlar arasında tek bir liste halinde yapılacak sıralamada en yüksek puanlı ilk 100 kişi arasında yer almak gerekir. (Aday adayları, başvurularını en yüksek KPSS puanlarıyla yapacaklardır).(2) Sınava katılmaya hak kazanan adayların listesi, Bakanlığın http://www.mfa.gov.tr/ adresli internet sitesi üzerinden 8 Eylül 2011 tarihinde ilan edilecektir.(3) Sınava katılabilecek adaylara ilişkin duyuruda, sınav programına ve sınavın yapılacağı adres bilgilerine de yer verilecektir.III. GİRİŞ SINAVI BAŞVURLARININ YAPILMASI(1) Giriş sınavı başvuruları, 15 Ağustos 2011 tarihinde başlayacak ve 26 Ağustos 2011 tarihinde saat 18:00'de sona erecektir. Başvurular, Bakanlığın http://www.mfa.gov.tr/ adresli internet sitesi üzerinden elektronik ortamda yapılacaktır. Başvuru için gerekli olan bilgiler ve elektronik ortamda iletilecek belge örnekleri aşağıda sıralanmıştır:a) T.C. kimlik numarası.


b) KPSS sonuç belgesi.


c) Diploma veya mezuniyet belgesi (Yabancı üniversitelerden alınmış olması halinde, YÖK onaylı denklik belgesinin de iletilmesi gerekmektedir).


ç) Mevcut görünümü yansıtan vesikalık fotoğraf.


d) Varsa lisansüstü eğitim diploması. (Başvurusunu lisansüstü eğitim diplomasına istinaden yapacaklar için zorunludur).NOT 1: Sınava girilecek yabancı dil haricinde, diğer bir dil veya dillerden 2009, 2010 veya 2011 yıllarında alınmış en az "C" düzeyinde KPDS puanı olanların, sınavda ilave puan almaya hak kazanabilmeleri için, KPDS sonuç belgelerini de diğer başvuru evrakıyla birlikte iletmeleri gerekmektedir.NOT 2: KPDS puanlarının değerlendirmeye alınabilmesi için KPDS sınavına 2009, 2010 veya 2011 yılı içinde girilmiş olması gerekmektedir. KPDS puanı yerine, eşdeğerliliği YÖK tarafından saptanmış uluslararası dil sınavlarından 2009, 2010 veya 2011'de alınan puanların KPDS'deki karşılıkları da değerlendirmeye alınacaktır.


 


IV. SINAVIN AŞAMALARI:(1) Yazılı sınav aşağıdaki bölümlerden oluşacaktır.


a) Türkçe kompozisyon


b) Yabancı dilde kompozisyon


c) Türkçeden yabancı dile çeviri


ç) Yabancı dilden Türkçeye çeviriNOT : Adaylar, aşağıdaki esaslara göre yazılı sınavda ilave puan elde edebileceklerdir:


-Yazılı sınava gireceği yabancı dil haricinde, adayın herhangi bir diğer dilde almış olduğu KPDS puanının 70'in üzerinde kalan kısmı, yazılı sınavda aritmetik ortalaması alınacak puan toplamına eklenecektir.


-Üçüncü bir yabancı dili daha bilen adayın, bu dilde KPDS'den aldığı puanın 70'in üzerinde kalan kısmının yarısı da yazılı sınavda aritmetik ortalaması alınacak puan toplamına eklenecektir.


 


(2) Yazılı sınavda başarılı olan adaylar sözlü sınav aşamasına geçmeye hak kazanacaktır. Sözlü sınavda adaylar, muhakeme, kavrayış, temsil görevine ilişkin nitelikleri ve yeterliliği, genel kültür düzeyi, Türkçe ve yabancı dilde ifade yeteneği ile genel davranış ve tepkilerinin meslek gereklerine uygunluğu açısından öncelikle değerlendirilecektir. Ankara'da yapılacak sözlü sınavın tarihi, yazılı sınav sonucuyla birlikte ilan edilecektir.(3) Yazılı ve sözlü sınavlarda geçer not 100 üzerinden 70'tir.(4) Yazılı sınav aşamasının sonuçları 26 Ekim 2011 tarihinde Bakanlık internet sitesinde ilan edilecektir. Bu aşamayı geçenlere ayrıca tebligat yapılmayacaktır.(5) İlave bilgi talepleri için aşağıdaki adres, e-posta ve telefon numaraları üzerinden Bakanlıkla temasa geçilmesi mümkündür:


ANKARA: Dışişleri Bakanlığı/İnsan Kaynakları Dairesi Başkanlığı (C Blok 4. Kat) Balgat


Tel: (312) 292 26 83-85


E-posta: sinav@mfa.gov.tr>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 14.07.2011 10:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394