AvivaSA 670 kişi personel alımı yapacak

AvivaSA 2015 yılında da bünyesini güçlendirmeyi hedefliyor. AvivaSA 670 kişi personel alımı yaparak kadrosunu güçlendirecek.

AvivaSA 670 kişi personel alımı yapacak

AvivaSA 2015 yılında da bünyesini güçlendirmeyi hedefliyor. AvivaSA 670 kişi personel alımı yaparak kadrosunu güçlendirecek.

07 Ocak 2015 Çarşamba 22:12
AvivaSA 670 kişi personel alımı yapacak
AvivaSA 2015 yılında da bünyesini güçlendirmeyi hedefliyor. AvivaSA 670 kişi personel alımı yaparak kadrosunu güçlendirecek.

 Sigorta, bankacılık-finans sektörü ile birlikte yeni mezun gençlere en fazla yer veren sektörler arasında... Bu şirketler yetenekli gençleri kendilerine çekmek ve elde tutmak için cazip ödül sistemleri ve kariyer fırsatları sunuyor. AvivaSA Hayat ve Emeklilik de bunlardan biri. Alımların yüzde 85’inin deneyimsiz gençlerden oluştuğu şirkette bu yıl işe alınan yaklaşık 900 kişinin 765’i yeni mezun. Şirket, bu yıl Sabancı Altın Yaka Ödülleri’nde “İnsana Yatırım” ödülünün de sahibi oldu. İşte ödüllü İK uygulamaları...

Son yıllardaki yüksek büyüme hızıyla sektörde cazip iş fırsatları yaratmaya devam eden AvivaSA, sektörün yükselen mesleklerinden finansal danışman sayısını 984’e, toplam çalışan sayısını da 1612’ye çıkardı. Bu sayının 2015 sonunda 1700’ü geçmesi planlanıyor. AvivaSA'da satış kadroları için lisans ya da bireysel emeklilik mevzuatı çerçevesinde belirlenen meslek yüksekokulu bölümlerinden mezun, diğer kadrolar için lisans mezunu olma şartı arayan şirket, iş başvurusunda bulunanları; pozisyona göre yapılandırılmış yetkinlik envanteri, yetenek testi, kişilik envanteri, mesleki bilgi sınavı ve yetkinlik bazlı mülakattan oluşan aşamalar ile değerlendiriyor. İK Genel Müdür Yardımcısı Murat Bayburtluoğlu, “başarılı satış personelimize Winners Club ile dünyayı gezme fırsatı sunarken, Yıldızlar Zirvesi ile fark yaratanları ödüllendiriyoruz” diyor. 

Çalışan sayısında ağırlığı hangi bölüm oluşturuyor? 

AvivaSA genelinde Ekim sonu itibarıyla toplam 1.612 çalışanımız bulunmakta. Ağırlık olarak çalışan sayımızın % 70'i satış kadrosu. Bölümler bazında baktığımızda, bu sayının % 47’sini 765 çalışanla Direkt Satış kadrolarımız oluşturuyor. İkinci sırada Banka Sigortacılığı geliyor.  
ALIMLARA DEVAM

2014 için kaç kişilik işe alım planlanmıştı? 

2014 sonu itibarıyla bütçemizde ulaşmayı planladığımız çalışan sayımız 1673’tür. Bu yıl satış kadroları için eksilmeler (turnover) dahil, ortalama 897 kişilik işe alım planlanmıştı. Ekim sonu itibarıyla satış kadrolarımızda 677, Genel Müdürlük kadrolarımızda 73 kişilik alım gerçekleştirildi. Planladığımız sayıya çok yakın olduğumuzu söyleyebiliriz.

2015 planı nedir?  
Bütçe çalışmalarımız doğrultusunda, 2015 yılının sonunda toplamda 1723 kişi olmayı planlıyoruz. 2015 için işe alım planımız dahilinde eksilmelerle birlikte tahmini 670 kişilik bir alım öngörüyoruz.

DÜNYAYI GEZME FIRSATI

Finansal danışmanlık, sektörünüzün parlayan mesleği diyebileceğimiz bir alan. Bu konudaki çalışmalarınız ne durumda? Kaç kişi çalışıyor? 
Kurum bünyesinde 984 finansal danışmanımız mevcut. Finansal danışman pozisyonu ürün niteliği açısından da insanların hayatına dokunma özelliği taşıyor. Bununla birlikte bireysel emeklilik, aynı zamanda bir tasarruf aracı. Biz hem bu konunun önemini artırmak hem de sektörü ve AvivaSA'yı tanıtmak için, üniversite ziyaretleri gerçekleştiriliyoruz. Sosyal medya aracılığıyla da hedef kitlemize yaptıklarımızı ve planlarımızı aktarmaya devam ediyoruz. 

AvivaSA'yı sahada temsil edecek satış kadromuzu belirli yetkinlikler, mülakatta yapılan değerlendirmeler ve şirketimize özel olarak tasarlanan yetkinlik envanteri araçlarıyla tespit etmeye çalışıyoruz. Aslında seçme ve yerleştirme bu çalışmanın ilk adımlarından biri... Biz satış kadrosunda çalışanlarımıza kazançları konusunda belirleyici unsurun kendileri oldukları bir çalışma ortamı yaratıyoruz. Onları komisyonlarının yanı sıra net ve şeffaf kariyer olanaklarımız ve benzersiz ödül sistemimiz ile motive ediyoruz. 

Başarılı satış personelimize Winners Club ile dünyayı gezme fırsatı sunarken, Yıldızlar Zirvesi ile fark yaratanları ödüllendiriyoruz. Genç Girişimci Programı ile kendi işlerinin patronu olma imkanı çerçevesinde de her adımlarında onlara destek olmaya devam ediyoruz.

2014'TE 77 GENÇ GİRİŞİMCİ 

Peki bu program nasıl gidiyor? 
AvivaSA Genç Girişimci programı, çalışanlara kendi işinin patronu olma fırsatı tanıyan bir program. Hedefimiz bünyemizde çalışan başarılı satışçılarımıza kariyerlerinde farklı bir fırsat daha sunarak başarılarını kendi yönettikleri bir acente ile devamını sağlayarak hem çalışan açısından hem de AvivaSA acentesi olmasıyla birlikte şirket açısından da kazan-kazan ilişkisi içinde devam edecek bir birliktelik.

Bugüne kadar bu programdan kaç kişi faydalandı? 

Yıllar bazında cevap vereyim. 
2011’de 22 genç girişimci  
2012’de 29 genç girişimci
2013’te 59 genç girişimci
2014 > 77 genç girişimci 
2015 yılı içinde 25 kişiyi yeni genç girişimci yapmayı planlıyoruz. 
 
ÖDÜL DAHA İYİ BİR ÇALIŞMA ORTAMI YARATMA ÇABASINA GELDİ

Sabancı Altın Yaka Ödülleri’nde İnsana Yatırım ödülünü getiren altyapıyı özetler misiniz? 
Evet, Sabancı Altın Yaka Ödülleri’nde İnsana Yatırım Ödülü’nü kazanmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Grup şirketlerimiz genelinde İK strateji süreci, kurumsal yeterlilik, gelişim yönetimi, iş gücü yönetimi, yetenek yönetimi, performans yönetimi, tanıma & takdir ve ödüllendirme, çalışma ilişkileri, iş sağlığı ve güvenliği, veri yönetimi ve İK sistemleri alt başlıklarında karşılaştırılan uygulamalarımız değerlendirildi. Bu ödülü almamızın en büyük nedeninin çalışan memnuniyeti ve gelişimine verdiğimiz önem ile daha iyi bir çalışma ortamı yaratma yolundaki çabalarımız olduğunu düşünüyoruz.

FOTOKOPİSİZ STAJ

İK olarak gündeminizde bu ara neler var? 

Genel Müdürlük bünyesinde, yönetim dışındaki kadrolarda çalışan potansiyel yeteneklerimizin liderlik becerilerini geliştirmeye yönelik olarak Yetenek Geliştirme programımız dahilindeki çalışanlarımızı değerlendirme merkezi uygulamasına alacağız ve bunu takiben 2015 yılı boyunca alacakları eğitim programlarını planlayacağız.

Her yıl düzenli olarak uyguladığımız çalışan memnuniyeti anketimiz olan Aviva’nın Sesi anketini şirket genelinde %90 gibi yoğun bir katılım oranıyla tamamladık. Anket raporlarımızı yakında alacağız ve 2015 yılında üzerinde çalışmamız gereken ana başlıkları belirleyeceğiz.

Teknolojinin hızla ilerlemeye devam ettiği günümüzde verimliliği artırmak ve daha hızlı yol alabilmek amacıyla web tabanlı uygulamalar üzerinde projeler geliştiriyoruz.

Stajyerlik sürecine olan inancımız çerçevesinde, satış kadrolarında “fotokopisiz staj” mottosu ile birlikte, tüm Türkiye'de yaygınlaşmak amacıyla birçok üniversitenin kariyer kulüpleri ile projeler geliştirmeye devam ediyoruz.

Performans yönetim sistemimizin revizyonu için çalışanlarımızla bir araya gelip revizyon taleplerini topluyor ve değerlendirme çalışmaları yapıyoruz. Kum-para projemiz ile satış kanalına uyguladığımız uzun vadeli teşvik sisteminin iletişim planını düzenli olarak gönderilen SMS’ler, hatırlatma e-postaları gibi yollar aracılığıyla çalışanlarımızla paylaşıyoruz. 

Esnek yan haklar uygulamamız olan Butik'in 2015 dönemi için çeşitli firmalarla görüşüp sistemin ön çalışmalarını gerçekleştiriyoruz.

İnsan Kaynakları olarak bu aralar gündemimizi işe alım, yetenek yönetimi, çalışan memnuniyeti, İK Metrikleri Projesi, performans sistemi revizyonu gibi konular oluşturmakta. Değişen ihtiyaçlar doğrultusunda oluşan yeni kadrolarımız ile Genel Müdürlük bünyesinde yoğun olarak satış ve bilgi teknolojileri alanlarında işe alım faaliyetlerimiz sürmekte.

AVİVASA'DA MAAŞ VE YAN HAKLAR

Yan haklar paketinin içeriği nedir? Nasıl bir esneklik sözkonusu? 
Ücret yönetimi ve yan faydalar sistemimizin ana girdilerini ücret piyasası, kişisel performans ve çalışanlarımızın görev ve sorumlulukları oluşturmakta olup çıktıları baz ücret, değişken ücret ve yan faydalar. Tüm çalışanlara sağlık sigortası, hayat sigortası, kurum katkılı bireysel emeklilik, öğle yemeği ve servis imkanı sağlanmakta. Görev ve makam gereği kapsamındaki çalışanlarımıza şirket aracı, cep telefonu ve internet bağlantısı verilmekte.

Çalışanlarımıza esnek yan haklar da sunuyoruz. Bireysel emeklilik ve hayat sigortası sektörünün kişiye özel ilk yan hak sistemi BUTİK, Nisan 2012’de uygulamaya geçti. 
Çalışanlarımız BUTİK aracılığıyla;
Özel sağlık sigortası paketinin teminatlarını değiştirebilir,
Mevcut haklarını değiştirerek veya satın alarak avantajlı ek haklar alabilir (alışveriş çeki, teknoloji çeki vb.) veya bireysel emeklilik sözleşmelerine katkı yapabilir
Veya yardım kuruluşlarına bağış yapabilir.  

BT VE AKTÜERYADA SÜREKLİ İHTİYAÇ 

Sigorta ve emeklilik sektöründe iş hayatına atılacak gençlere hangi alanları önerirsiniz? 
Bireysel emeklilik, dinamik bir sektör olduğu için çalışanların mutlaka kendilerini geliştirmeye açık ve yenilikleri takip etmeyi seven kişiler olması gerekiyor. Bireysel emeklilik sektöründe başarılı olmak, sektörel bazda dünyada geliştirilen uygulamalar ile birlikte, mevzuat olarak yurt içinde gerçekleşen değişiklikleri de yakından izlemeyi gerektiriyor. Ağırlıklı olarak satış alanında işe alım yapılmakla beraber; Bilgi Teknolojileri, Aktüerya, Pazarlama ve Finans alanlarında çalışan uzmanlara sektörümüzde her zaman yoğun ihtiyaç bulunmakta.

Didem TEKİN
dtekin@yenibiris.com
Son Güncelleme: 07.01.2015 22:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.