SÖZLÜ SINAVLA PERSONEL ALAN KURUMLAR

Kamu kurumlarına personel alımında sözlü sınavla alımlar

SÖZLÜ SINAVLA PERSONEL ALAN KURUMLAR

Kamu kurumlarına personel alımında sözlü sınavla alımlar

18 Ocak 2015 Pazar 12:42
SÖZLÜ SINAVLA PERSONEL ALAN KURUMLAR
Daha önceki yazılarımızda sözlü veya mülakatla yapılan sınavların lehinde ve aleyhinde ifadeler kullanmıştık. Bu yazımızda hangi kamu kurumların hangi unvanlar için sözlü veya mülakat sınavı ile eleman aldıklarını ifade edeceğiz.

1- Kariyer mesleklerin tamamında sözlü sınav vardır

Kariyer meslek olarak ifade edilen 657 sayılı Kanun'un 36/A-11'inci maddesinde sayılan unvanlardaki görevlerin tamamında sözlü sınav yapılmaktadır. Yapılan sözlü sınavlarda objektif davranılıp davranılmadığı hususları zaman zaman tartışma konusu yapılsa da bu meslek mensupları için sözlü sınav kaçınılmazdır.

Bu kadrolara A grubu kadrolar da denilmektedir. A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına, atanacaklar için yapılacak işlem ve sınavları kapsamaktadır.

A grubu kadroları sıralayacak olursak;

Mesleğe özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle alınan; "Başbakanlık, Bakanlık, Müsteşarlık ve bağımsız genel müdürlükler müfettiş yardımcıları ile bağlı müfettiş yardımcıları ve Diyanet İşleri Başkanlığı müfettiş yardımcıları, Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcıları, Başbakanlık Uzman Yardımcıları, Adalet Uzman Yardımcıları, Dışişleri Uzman Yardımcıları, İçişleri Uzman Yardımcıları, Milli Savunma Uzman Yardımcıları, Yükseköğretim Kurulu Uzman Yardımcıları,..."

2- B grubu kadrolardan sözlü sınavla atananlar

B grubu kadrolara genel olarak sadece KPSS sonuçlarına göre merkezi yerleştirme, bilahare de atama yapılmaktadır ve bunlar için sözlü sınav yapılmamaktadır. Bu kadrolara istisnai olarak sözlü sınav yapıldığını da ifade edebiliriz.

B grubu kadrolar; Kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin eki listelerde yer alan, genel ve katma bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere, atanacaklar için yapılacak işlem ve sınavları kapsamaktadır.

Bu kadrolara kurumsal yerleştirme yapıldığı da görülmektedir. Ancak, KPSS B grubu kadroları için yapılan sınav sonuçlarının yanında sözlü sınavda yapılmaktadır. Bu kadrolar için öncelikle taban puan belirlenmekte daha sonra da bu puanları alanlar arasında yapılan sözlü sınav sonucuna göre atama yapılmaktadır. Bu kurumları şu şekilde sıralayabiliriz.

a- Emniyet Genel Müdürlüğü

Emniyet Teşkilatında Emniyet Hizmetleri Sınıfı Dışında Görevli Kadrolu ve Sözleşmeli Personel Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde bu genel müdürlüğe alınacak memur, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, Mühendis, Psikolog, Teknisyen vb. kadrolar için KPSS B grubu karolar için yapılan sınav esas alınarak sözlü sınavla eleman alınmaktadır.

b- Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

Bu bakanlığa alınacak memur, VHKİ, Gümrük Muhafaza Memuru, Mütercim, gibi kadrolara KPSS B grubu sınavların yanında ayrıca, sözlü sınav da yapılmaktadır.

Yazının devamı için tıklayınız

 

Son Güncelleme: 18.01.2015 12:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.