Serhat Güven'den KPSS CAFE Ziyaretçilerine Özel 2016 KPSS Tüyoları

KPSS Cafe olarak sizler için alanın önemli isimlerinden Serhat Güven’i çalışma ofisinde ziyaret ettik ve kendisinden 2016 KPSS hakkındaki görüşlerini öğrenmek istedik.

Serhat Güven'den KPSS CAFE Ziyaretçilerine Özel 2016 KPSS Tüyoları

KPSS Cafe olarak sizler için alanın önemli isimlerinden Serhat Güven’i çalışma ofisinde ziyaret ettik ve kendisinden 2016 KPSS hakkındaki görüşlerini öğrenmek istedik.

17 Mart 2016 Perşembe 10:45
Serhat Güven'den KPSS CAFE Ziyaretçilerine Özel 2016 KPSS Tüyoları
KPSS Cafe olarak sizler için alanın önemli isimlerinden Serhat Güven’i çalışma ofisinde ziyaret ettik ve kendisinden 2016 KPSS hakkındaki görüşlerini öğrenmek istedik.

Sayın Güven sizce 2016 KPSS nasıl bir sınav olur?

Bu soruya cevabı doğrudan kolay ya da zor şeklinde vermek yanlış olacaktır. KPSS gibi bir sınavın total olarak nitelendirmesini yapmak yerine ders bazında değerlendirmesini yapmak gerekir.

Öyleyse ders bazındaki tahminlerinizi soralım

2016’ya hazırlıkta açıkça görülen bir şey var. Adayların ciddi bir şekilde Tarih dersine yönelmiş olmaları. Elbette ki sınavda her ders ve her soru son derece önemli. Ama kanımca sınava hazırlık bakımından denge ciddi şekilde bozulmuş durumda. Bu nedenle adayların beklemedikleri bir sonuçla karşılaşmaları benim için sürpriz olmayacak.

Beklemedikleri sonuçtan kastınız olumsuz yönde sanırız.

Olumsuz şeklinde nitelendirirseniz evet. Adayların çoğu büyük zamanlarını tarih dersine ayırdı. Bu durumu piyasadaki tarih kitaplarının satış rakamlarından açıkça teyit edebilirsiniz. Satılan tarih kitaplarının toplamı diğer tüm derslerin toplamından fazla.

Adayların diğer derslere çalışmadıklarını mı düşünüyorsunuz?

Kimse çalışmadıklarını söyleyemez. Bunu söylemek sınava hazırlanan arkadaşlara büyük haksızlık olur. Ama birçok arkadaşın dengesiz çalıştığını düşünüyorum.

Sizce bu durumun sonucu ne olur?

Tarih dersi bakımından ortalama netin çok fazla değişeceğini sanmıyorum. Belki 1-2 net artar. Coğrafya ve Vatandaşlık dersleri bakımından da her zaman ki gibi bir sınav olur. Ama Türkçe ve Matematik’te adayların ortalama netleri düşecek gibi görünüyor.

Daha da önemlisi Türkçe sorularının zorlayıcı gelmesi durumunda adayların sınavın başında moral bozukluğu yaşamaları ve paniklemeleri ihtimal dahilinde. Nitekim Türkçe’de paragraf ve mantıksal sorularla adayların zorlanacağını düşünüyorum.

Sonuç olarak Türkçe ve Matematik belirleyici olacaktır diye düşünüyorsunuz anladığımız kadarı ile.

Kesinlikle. Adayların belki daha zor çalışıldığı için belki de çok fazla ön planda tutulmadığı için bu derslere yeterince zaman ayırmadıklarını görüyorum. Unutulmamalıdır ki P3 Puanının yarısını bu iki ders oluşturmaktadır.

Bu genel değerlendirme için teşekkür ederiz. Ancak esas olarak Anayasa Hukukçusu olduğunuzu biliyoruz. Vatandaşlık soruları bakımından KPSS Cafe okuyucularına tüyolarınız olacak mı?

Vatandaşlık diğer derslere göre konu bakımından daha rahat bir alandır. Anayasa soruları için mutlaka en azından internetten anayasa metninin okunmasını öneririm.

Bazı çok konuşulan konulara sınavda dikkat etmek gerekir. Örneğin başkanlık sistemi ya da anayasa değişikliği gibi.

Soru formatında kuvvetlerin sert ayrılığına dayanan sistem ? Başkanlık sistemi

Anayasa değişikliği teklif sayısı? TBMM üye tamsayısının üçte biri

Anayasa değişikliğinin kabulü için en az kaç gerekir? TBMM üye tam sayısının beşte üçü …

Peşpeşe iki seçim yaşandı. Dolayısı ile seçime ve TBMM Başkanının seçim şekline dikkat edilmeli.

Türk Anayasa tarihinde ilk kez Cumhurbaşkanı seçimlerin yenilenmesine karar verdi ve Geçici Bakanlar Kurulu kuruldu. Cumhurbaşkanınca seçimlerin yenilenmesi için 45 gün içinde hükümetin kurulaması gerektiğini ve Geçici Bakanlar Kurulu için güvenoyu aranmadığını hatırlamak gerekir.

Cumhurbaşkanı ile ilgili temel bilgiler her zaman gereklidir. 5 yıllığına seçildiği, Devlet Denetleme Kurulunun kendisine bağlı olduğu, kendisine TBMM Başkanının vekalet ettiği, boşalma olması halinde 60 gün içerisinde yeni Cumhurbaşkanının seçilmesi gerektiği gibi.

Adayların sıklıkla yaptıkları hataları da hatırlamak gerekir. Siyasi partilerin mali denetimini kim yapar? dendiğinde cevabın Sayıştay değil, Anayasa Mahkemesi olması gibi.

Temel rakamsal bilgiler de her zaman önemlidir.

Af Kanunu için gereken sayı en az kaçtır? 330

Anayasa Mahkemesi üye sayısı? 17

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üye sayısı: 22 asıl 12 yedek

Adayların şanslarının sınavda en çok yansıdığı yer kesinlikle güncel sorularıdır. Bizler tahmin yürütürüz ancak ÖSYM’nın bu noktada ne soracağı gerçekten belli olmaz. Ama en azından sıklıkla yapılan bir yanlışı düzeltmek isterim. Adaylar sınava kısa bir süre de kalsa yeni yaşanan gelişmeleri takip etmekteler. Üstüne üstlük sosyal medyada kesin çıkar diye paylaşımlarda bulunulur. Mayıs’ın 3. haftasında sınav varken, mayıs ayından hatta nisan ortasından sonraki olaylardan soru çıkma ihtimali yoktur. Nitekim sorular çoktan hazırlanıp kontrol edilmektedir. Bu nedenle bu dönemdeki gelişmelerin sınavda soru potansiyeli bulunmamaktadır.

Gene de bilinmeme ihtimali olabilecek birkaç güncel bilgi vermiş olayım.

Adayların büyük çoğunluğu Nobeli alan bilim adamımız olarak Aziz Sancar’ı zaten biliyor. Ben başka bir isim daha söyleyeceğim. Mete Atatüre. Işığın gürültü seviyesini ölçerek Türk Einstein’ı olarak uluslararası alanda gururumuz oldu.

İngiltere Haziran ayında Avrupa Birliğinden çıkıp çıkmama konusunda referanduma gidecektir.

Einstein’nın yerçekimi dalgaları teorisi 2016 yılında bilim adamlarınca ispatlandı.

En iyi yabancı film dalında 2016 Oscar'a aday gösterilen Mustang filminin Türk yönetmeni Deniz Gamze Ergüven’dir.

Birleşik Arap Emirlikleri Şubat ayında ‘mutluluk Bakanlığı’ ve ‘Hoşgörü Bakanlığı’ şeklinde iki yeni bakanlık kurdu.

Devam etsem inanın güncel konusunda ansiklopedi olur. Bu konuda adayların şansları yanlarında olur inşallah.

KPSS Cafe olarak ilginize teşekkür eder, sizlerin aracılığı ile tüm adaylara şimdiden başarılar dilerim.


SERHAT GÜVEN KİMDİR?

2004 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Anayasa Hukuku Anabilim Dalında araştırma görevlisi olarak göreve başlamıştır. 2007 - 2010 yılları arasında Çankaya Üniveristesi Hukuk Fakültesinde Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi olarak çalışmıştır. Aynı zamanda 2006’dan bugüne kadar özel eğitim kurumlarında başta KPSS olmak üzere, Hâkimlik, Kaymakamlık, Sayıştay ve Anayasa Mahkemesi Raportör Yardımcılığı kurslarında Anayasa Hukuku ve Vatandaşlık dersleri vermiştir. 2013 yılında 657 Yayınevini kurmuştur.

Yazarın tüm kitaplarına ulaşmak için TIKLAYINIZ


Son Güncelleme: 15.06.2017 18:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Elif 3 yıl önce

tesekkurler hocam güzel bilgiler mevcut devamını bekliyoruz

Avatar
Hande 3 yıl önce

Hocam sınava yakın şöyle şerli toplu bir bilgi keşke hazirlasiniz