ÖSYM Merkezi Atamasında Koruma ve Güvenlik Görevlisi Pozisyonu Başvuru Şartları Nelerdir?

KPSS 2016/1 tercih kılavuzu 22 Haziran 2016 tarihinde ÖSYM Başkanlığı'nca açıklandı. KPSS 2016/1 ile korum ve güvenlik görevlisi pozisyonuna başvurmak için hangi şartlar belirlenmiştir?

ÖSYM Merkezi Atamasında Koruma ve Güvenlik Görevlisi Pozisyonu Başvuru Şartları Nelerdir?

KPSS 2016/1 tercih kılavuzu 22 Haziran 2016 tarihinde ÖSYM Başkanlığı'nca açıklandı. KPSS 2016/1 ile korum ve güvenlik görevlisi pozisyonuna başvurmak için hangi şartlar belirlenmiştir?

22 Haziran 2016 Çarşamba 14:03
ÖSYM Merkezi Atamasında Koruma ve Güvenlik Görevlisi Pozisyonu Başvuru Şartları Nelerdir?
KPSS 2016/1 kadro ve pozisyonların tercih kılavuzu 22 Haziran'da adaylara açıklandı. KPSS Tercih kılavuzu içerisinde tüm bilgiler ayrıntıları ile yer aldı.

KPSS 2016/1 ile Koruma ve Güvenlik Görevlisi pozisyonlarına atanmak için başvuracak adayların hangi şartları taşımaları gerekli? Adayların önce genel şartları taşıması gerekiyor. Ardından başvuracakları icra memuru pozisyonu özel şartlarını taşımaları şartı var. Eğer o şartlardan birini bile taşımıyor iseniz o tercihiniz iptal olacaktır.
KPSS 2016/1 kadro ve pozisyon başvuruları genel şartlarının yer aldığı haberimiz için buraya TIKLAYINIZ.

Merkezi atamalarda Koruma ve Güvenlik Görevlisi pozisyonuna başvuru şartları;
*Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

*Silahsız olarak görev yapacaklar için en az 8 yıllık ilköğretim veya ortaokul, silahlı olarak görev yapacaklar için en az lise yahut lise dengi okul mezunu olmak

*18 yaşını doldurmuş olmak

*Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl yahut daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

*Görevin yapılmasına engel olabilecek vücut veya akıl hastalığı ya da engelli bulunmamak.

*14’üncü maddede belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.

ÖSYM tarafından belirtilen noktalar;
Kanun kapsamında Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler hakkında valilikçe güvenlik soruşturması yapılacaktır. Soruşturma sonucu olumlu çıkanlara, bu Kanunun 14. maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Ateşli silah taşımayacak özel güvenlik görevlileri hakkında yalnızca arşiv araştırması yapılır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde sonuçlanır.

Özel güvenlik görevlilerine 5188 sayılı Kanunun 7. maddesinin birinci fıkrasının k bendinde belirtilen yetki, zor kullanmanın son aşaması olarak silah kullanma yetkisini de kapsar.

Silahlı olarak görev yapacak özel güvenlik görevlilerinde Kanunda yaş sınırı bulunmamakla birlikte, 6136 sayılı Kanunun Uygulanmasına İlişkin 91/1779 Karar Sayılı Yönetmeliğin 4. maddesinin 1. fıkrası hükmü doğrultusunda 21 yaşını doldurmamış olanlara silah taşıma ruhsatı verilemeyeceğinden silahlı görev yapacak özel güvenlik görevlilerinin 21 yaşın üzerinde olması şartı aranır ve kendilerinden 6136 sayılı Kanun ve ilgili mevzuatı doğrultusunda kamuya ait sağlık kuruluşlarından alınacak “silahlı özel güvenlik görevlisi olur” ibareli sağlık kurulu raporu istenir.

5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun çerçevesinde, kamu kurum ve kuruluşlarına ait Koruma ve Güvenlik Görevlisi kadro ve pozisyonlarına atanacakların, ÖSYM tarafından yerleştirilmelerini müteakip haklarında valiliklerce yapılacak güvenlik soruşturması ya da arşiv araştırması olumlu sonuçlandıktan sonra ilgili kurumlara atamaları yapılır.

KPSS Merkezi ataması ile ilgili tüm ayrıntılar kpsscafe.com.tr'de...
Kpsscafe.com.tr
Son Güncelleme: 22.06.2016 14:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
servetkoyuncu 2 yıl önce

slm ben lise mezunuyum kpss 57 aldım 2006 yılından beri silahlı özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım ve koruma memuru olmak istiyorum ne yapmam lazım yrd olurmusunuz