Osmanlı Türkçesi derslerini hangi branş öğretmenleri verecek?

Son günlerde gündemden düşmeyen Osmanlı Türkçesi derslerini hangi öğretmenler , hangi koşullarda verecek? İşte tüm detaylar..

banner396

Osmanlı Türkçesi derslerini hangi branş öğretmenleri verecek?

Son günlerde gündemden düşmeyen Osmanlı Türkçesi derslerini hangi öğretmenler , hangi koşullarda verecek? İşte tüm detaylar..

10 Aralık 2014 Çarşamba 09:06
Osmanlı Türkçesi derslerini hangi branş öğretmenleri verecek?
  Son günlerde gündemden düşmeyen Osmanlı Türkçesi derslerini hangi öğretmenler , hangi koşullarda verecek? İşte tüm detaylar

Sosyal bilimler liselerinde seçmeli olarak okutulan dersin, zorunlu olması planlanıyor. Bu dersi, 2 yıl Osmanlıca eğitimi alan Türk Dili ve Edebiyatı ile Tarih öğretmenleri verecek.

Söz konusu öğretmenlere, devlet ek ders ücreti ödeyecek.Osmanlıcanın Milli Eğitim Bakanlığı ve Hayrat Vakfı’nca 3 yıldır kurslarda öğretildiği belirlendi. Bu sürede 150 bin kişinin Osmanlıca okuma ve yazma öğrendiği kaydedildi.

Osmanlı araştırmalarında etkili ve yetkili bir isim olan İlber Ortaylı bir yazısında Osmanlıcayı şöyle tanımlar:
“Osmanlıca, Avrupa dillerindeki Ottoman, Osmanisch kelimelerinin yanlış çevirisidir. Bir dönemi ve bir üslubu nitelendirmek için yanlış kullanılan sıfat, üstelik bir de isim haline getirilip kavram­laştırılmış ve bilgisizce bir kimlik kompartımanına dö­nüş­türülmüştür. Osmanlıca öyle Fransızca ve Rusça gibi ayrı dil olarak anlaşılamaz,  Arap harfleriyle yazılan bir Türkçedir. Her   dil asırdan asıra bazı değişiklikler geçirir ama bu durum ayrı bir dilden söz etmeyi gerektirmez. Nihayet anneannemizle dede­mizin mektuplaşma dilidir. Birçoğumuzun bu mektupları okutmak için ümmi köylüler gibi adam aradığı gerçektir.”
Mesele sadece Osmanlıca harflerini öğren­mek­le de sınırlandırılamaz. Osmanlı medeniyetini, ilmini, irfanını bilmeyen Osmanlıcayı tam olarak okuyamaz. İslâm kültürüne yeterince hâkim olmadan, herhangi bir Osmanlıca metni tam olarak okuma imkânı yoktur; çünkü harfleri tanısanız da, eğer o kelimeyi bilmiyorsanız, okuyamaz, dolayısıyla da anla­yamazsınız.


Hilmi Yavuz
bir yazısında bu konu ile ilgili olarak şunları söylemektedir: “Elbette mesele sadece Osmanlı harflerini öğrenmekle sı­nır­lanamaz. Osmanlı paleografyası, Osman­lıcaya giriş için gerekli, ama yeterli değildir. Dile yeterince hâkim olmadan, herhangi bir Osmanlıca metni okumak imkânı yoktur çünkü. Harfleri tanısanız da, eğer o kelimeyi bilmiyorsanız, okuyamaz, dolayısıyla da an­la­yamazsınız. Osmanlıca kurslarında ders veren öğretmenler, bu meselenin hiç şüphesiz, farkındadırlar.”
Osmanlıca adıyla günümüz de kabul göre Osmanlı Türkçesi özellikle Arapça ve Fars­çadan etkilenmekle birlikte özgün bir dil ola­rak gelişimini sürdürmüştür. Günümüz Türkçesinin de ana kaynağı durumundadır.
Attila İlhan Osmanlıcanın tanımını şöyle ya­par: “Osmanlıca, Türklerin yüzyıllar bo­yunca geliştirdikleri özgün bir dil, Arapça­dan da, Farsçadan da yararlanmış, ama ikisi de olmamış; yeni Türk kuşakları Osmanlı­cayı anlayabilmelidir ki, gelecekle geçmiş arasındaki köprüyü sağlam kurabilsinler!” Osmanlıca’nın özgün bir dil olduğunu yapay bir dil olmadığını ifade eder.
Aslına bakarsanız herkesin bir Osmanlıca tanımı var. Bu tanımları kişilerin dünya görüşleri şekillendirmektedir.
Bir kısım insanlara göre Osmanlıcadır; çün­­kü Osmanlı dönemine aittir günümüze ait değil­dir. Bir kısım insanlara göre İslâm yazısıdır; çün­kü alfabesi İslâm yazısıdır. Bazıları edebi dil der; çünkü zevk-i selimi Osmanlı Türkçesinden zevk alır. Bazılarına göre Osmanlı Türkçesidir; çünkü Osmanlılar döneminde kullanılmış, zamanımızda ise geçerliliğini yitirmiştir. Bizim anladığımız ise şudur: Osmanlıca’nın iki yönü vardır. Birisi dili, diğeri elifbası… Dili itibarıyla Edebi Türkçeyi, yazısı itibarıyla Kur’an harflerini ifade eder.

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 10.12.2014 09:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tarih 4 yıl önce

tarihçiler bu dersi dört yıl alıyor edebiyatçılar matbuyu zar zor okur bu ders tarihin hakkıdır

Avatar
tarih 4 yıl önce

lütfen bencil olmayalım, öğretmen atamalarında üvey evlat gören tarih öğretmenleri de bu dersi 4 yıl görüyor.siz edebiyatçılar sadece el yazması edebi eserleri okuyorsunuz.biz tarihçiler divani rika siyakat sülüs talik gibi tarihi belgeler ve edebi eserleri okuduk. biz bencil değiliz ama tarihçiler ağırlıklı olmak üzere diğer bölümlere de bölüştürülebilir. çünkü edebiyatçılardan adaha çok alım oluyor. bir lisede 6 edebiyatçı varken 1 veya 2 tarihçi oluyor!!rı göz önünde bulundurunuz!

Avatar
esra 3 yıl önce

osmanlica dersi isin ehline verilmelidir. bu dersin ehlinin sahibide tarihcilerdir

Avatar
Çiğdem 4 yıl önce

türk dili edebiyat mezunlarının hakıdır bu ders, ona göre öğretmen ataması yapılmalıdır, talim terbiye kurulu zaten verdi kararını

Avatar
sanat tarihi 4 yıl önce

biz sanat tarihçileride dört yıl boyunca osmanlıca dersi gördük.el yazısıyla yazılan osmanlıca,mezar taşları üzerine yazılan yazıları ve her türlü matbu yazıyı okuyacak düzeyde eğitim verildi.gerçekçilerse üniversitelerde bu dersi görenlere emenet etsinler.ayrı bir kus ve sertifika ya ne gerek var.

Avatar
tarih 3 yıl önce

türk dili. türkçe öğretir osmanlıca değil

Avatar
sanat tarihi 3 yıl önce

Sanat tarihcilerinede verilsin dikkat ederseniz sanat tarihcilerinede dedim sadece sanat tarihine verilsin demedim cunku bu dersi traskiribinde 4 yil boyunca goren her bolum verebilir bu bolumlerden biride sanat tarihcileridir duz osmanlica metninden osmanlica yazi turlerine kadar goruyorlar umarim adaletli. Bir karar cikar

Avatar
Volkan Kara 2 yıl önce

Yaptığınız tartışma boşuna. İşin içerisindeyim. Dersi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri verecek. Aslında Tarihçilerde en az Edebiyatçılar kadar bilir Osmanlı Türkçesi'ni fakat mesele bilip bilmeme değil. Adı üstünden Osmanlı Türkçesi, Türkçe maalesef Edebiyatçıların işi. Bende isterdim Tarihçilere verilsin ama maalesef her şey istediğimiz gibi olmuyor.

banner389

banner394