Okul Öncesi Eğitim Nedir, Gerekli Midir, Okul Öncesinde Neler Yapılır?

Okul Öncesi Eğitim Nedir, Gerekli Midir, Okul Öncesinde Neler Yapılır? bu haberimizde bunlardan bahsedeceğiz...

banner396

Okul Öncesi Eğitim Nedir, Gerekli Midir, Okul Öncesinde Neler Yapılır?

Okul Öncesi Eğitim Nedir, Gerekli Midir, Okul Öncesinde Neler Yapılır? bu haberimizde bunlardan bahsedeceğiz...

01 Mayıs 2015 Cuma 12:09
Okul Öncesi Eğitim Nedir, Gerekli Midir, Okul Öncesinde Neler Yapılır?
 Okul Öncesi Eğitim Nedir, Gerekli Midir, Okul Öncesinde Neler Yapılır? bu haberimizde bunlardan bahsedeceğiz...

Okul öncesi eğitim; bir çocuğun doğumundan zorunlu eğitim öğretim yaşına (0-6 yaş aralığı) gelene kadar kabiliyeti, bireysel farklılıkları, gelişim özellikleri dikkate alınarak en sağlıklı şekilde zihinsel, dil, sosyal, fiziksel, duygusal yönden gelişimlerini sağlayarak, özgüvenini yerine getirdiği, olumlu karakter oluşumunun temellerinin atıldığı, ebeveynlerin ve eğitimcilerin etkili olduğu bir eğitimdir.

Bir insanda 17 yaşına kadar olan zihinsel gelişim 0-4 yaş arasında %50’si,5-8 yaş arasında %30’u,  8-17 yaş arasında ise %20’si elde edilmektedir. Yani bir insan doğumundan ortaöğrenim yıllarının sonuna kadar olan zihinsel gelişiminin %50’si yani yarısı 4 yaşına kadar elde etmektedir. Okul öncesi eğitimin önemini yapılan araştırmalar sonucu bulunan bu rakamlar gayet iyi anlatmaktadır.

Okul öncesi eğitim kurumları Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ve Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumları bünyesinde bulunmaktadır. Çocuk bakım evleri, çocuk kulüpleri, çocuk yuvaları Sosyal Hizmetler Çocuk esirgeme Kurumu’na bağlı okul öncesi eğitim kurumlarıdır. Bağımsız anaokulları, ilköğretim bünyesinde bulunan anasınıfları ve kız meslek liselerinin bünyelerinde bulunan uygulama anaokulları ise Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan okul öncesi eğitim kurumlarıdır. Bunların dışında üniversitelerin bünyesinde bulunan uygulamalı anaokulları, anasınıfları, kreşler ile özel kurumlarının personellerinin çocukları için açtıkları kurumlar da bulunmaktadır.

Okul öncesi eğitim kurumları oyun alanlarının ve bahçelerinin azalması ile birlikte daha da önemli hale gelmiştir. Okul öncesi eğitim kurumları çalışan annelerin çocuklarını bakım için bıraktıkları bir kurum olarak değerlendirilmesi son derece yanlıştır. Okul öncesi eğitim çağında bulunan çocuklar çeşitli gelişim alanları bakımından en hızlı olduğu dönemdir. Okul öncesi eğitim kurumlarında eğitim alan çocuklar bu gelişimleri daha hızlı bir şekilde elde etmektedir.

Okul öncesi eğitimin avantajı çocukların hazırbulunuşluk düzeylerini arttırmasıdır. Okul öncesi eğitimde çocuklar sürekli makasla kesme, boyama, parmak oyunları, kes yapıştır, kopart yapıştır gibi etkinliklerle küçük kas gelişiminin büyük bir bölümünü tamamlamaktadır. Bu nedenle okul öncesi eğitim alan çocuklar 1. sınıfa başladığında diğer akranlarına göre daha önce yazmayı öğrenmektedir. Ayrıca okul öncesi eğitim almamış öğrenciler 1. Sınıfa başladığı ilk zamanlarda “Ben neredeyim? Nereye geldim?” gibi soruları kendine sorup okul ortamına ve kültürüne alışmaya çalışırken, okul öncesi eğitim almış öğrenciler bu aşamayı okul öncesi eğitimde çoktan geçtikleri için zaten okul ortamına ve kültürüne alışmış olarak gelmektedir. Yani okul öncesi eğitim bir sporcunun maçlara çıkmadan önce yaptığı antrenman gibidir.

Okul öncesi eğitimin bir diğer avantajı ise ikinci paragrafta bahsettiğimiz durumdan ibarettir. Çocukların 0-17 yaş aralığındaki zihinsel gelişimlerinin büyük ve önemli bir bölümü okul öncesi eğitim çağında elde edilmektedir. Bu dönemleri boşa geçiren bir öğrenciyle okul öncesi eğitim alarak bu gelişimini elde etmeye yönelik birçok etkinliklerin içinde bulunan ve bu etkinliklerle ilgilenen bir öğrenci arasında ilerleyen okul yıllarında ciddi farklılıklar olacaktır.

Okul öncesi eğitimin avantajları olduğu kadar handikapları da bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi 2 yıl üst üste okul öncesi eğitim kurumlarına gönderilen çocuklarda –bilhassa 48-60 aylık çocuklarda- 2. Yılda ciddi anlamda okuldan sıkılma ve soğuma gerçekleşmektedir.

Okul öncesi eğitiminin diğer bir handikabı ise çocukların 1. sınıfa başladıklarında kendilerini daha az oyun etkinliği olan bir eğitim öğretim ortamı içinde bulmalarıdır. Okul öncesi eğitim almış olan bir öğrenci 1. sınıfa başladığında beklentisi anasınıfında olduğu gibi sürekli oyun etkinlikleri içinde olmaktır ama 1. sınıfta artık harf öğrenimi başlayacaktır. Ayrıca anasınıfında daha yumuşak kurallar içerisindeyken 1. sınıfta sınıf düzeninin işlemesi gerekçesiyle biraz daha sert kurallar içerisinde kalacaktır. Öğrenciler bu beklentilerinin gerçekleşmediğini görünce yine okuldan sıkılma ve soğuma gerçekleşebilir.

Her ne kadar handikapları bulunsa da okul öncesi eğitimin önemi tartışılmaya açık bir konu değildir. Ayrıca handikapları her zaman gerçekleşecek diye bir kaide bulunmamaktadır. 1. sınıfa başlama dönemi anne babalar ve biz eğitimciler tarafından iyi yönetilirse okul öncesi eğitimin tamamen faydasını görürüz. Çocuklarımızın mutlaka okul öncesi eğitim almasını sağlayalım.


NOT: “www.kpsscafe.com.tr”  tarafından hazırlanan bu haber hiçbir şekilde başka internet sitelerinde kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 01.05.2015 12:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394