Öğretmen Atamalarında Hangi Branşa Hangi Alan Mezunları Başvurabilecek? (L-Z)

Dün ilk kısımını verdiğimiz Öğretmen Atamalarında Hangi Branşa Hangi Alan Mezunları Başvurabilecek? isimli yazı diziminizin bugün sizlere ikincisini yani L-Z arasındaki branşları vereceğiz. Gelin beraber inceleyelim...

banner396

Öğretmen Atamalarında Hangi Branşa Hangi Alan Mezunları Başvurabilecek? (L-Z)

Dün ilk kısımını verdiğimiz Öğretmen Atamalarında Hangi Branşa Hangi Alan Mezunları Başvurabilecek? isimli yazı diziminizin bugün sizlere ikincisini yani L-Z arasındaki branşları vereceğiz. Gelin beraber inceleyelim...

03 Eylül 2015 Perşembe 08:54
Öğretmen Atamalarında Hangi Branşa Hangi Alan Mezunları Başvurabilecek? (L-Z)
KPSSCAFE.COM.TR - Dün ilk kısımını burada verdiğimiz Öğretmen Atamalarında Hangi Branşa Hangi Alan Mezunları Başvurabilecek? isimli yazı diziminizin bugün sizlere ikincisini yani L-Z arasındaki branşları vereceğiz. 

Hangi Branşa Hangi Alan Mezunları Başvurabilecek? (L-Z)

2015 Eylül atamaları için öğretmen kontenjanları belli oldu. Adayların 4 Eylül’de başlayacağı bu zorlu atama döneminde açıklanan branş dağılımlarına yükseköğretimin hangi alanlarından mezun olacaklar atanacak? Gelin beraber bakalım..

Bu alanların hepsine atanabilmek için Eğitim Fakülteleri dışındaki fakültelerden mezun olan adayların pedagojik formasyon almış olması ve KPSS’nin ilgili alanlarından atanmaya yeterli puanı alma şartı aranacaktır. ÖSYM’nin web sitesine Aday İşlemleri Sistemi menüsünden giriş yapılarak branş bazındaki sıralamalarını öğrenebilecek olan adaylar, tercih yapmadan önce atanıp atanamayacakları ile ilgili ön fikir sahibi olabilirler.

Yazımızın ikinci bölümünde L ve Z harfleri arasındaki alanlara göz atacağız.

Laboratuar Hizmetleri
5 kişinin atanacağı Laboratuar Hizmetleri alanına; Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Gıda Mühendisliği, Gıda Teknolojisi, Hayvansal Üretim, Süt Teknolojisi, Tarla Bitkileri, Toprak, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme, Veteriner Fakültesi ile Zootekni mezunları başvurabilecek.

Makine Teknolojisi / Makine Model
3 
kişinin atanacağı Makine Model alanına; Endüstriyel Tasarım Mühendisliği, İmalat Mühendisliği, Model Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Makine Teknolojisi / Makine Ressamlığı
3 
kişinin atanacağı Makine Ressamlığı alanına; Endüstriyel Tasarım Mühendisliği, İmalat Mühendisliği, Makine Resmi ve Konstrüksiyon Öğretmenliği, Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Makine Teknolojisi / Makine ve Kalıp
75 
kişinin atanacağı Makine ve Kalıp alanına; Endüstriyel Tasarım Mühendisliği, İmalat Mühendisliği, Kalıpçılık Öğretmenliği, Makine Mühendisliği, Makine Öğretmenliği/Eğitimi, Talaşlı Üretim (Tesviye) Öğretmenliği/Eğitimi mezunları başvurabilecek.

Matbaa
1 
kişinin atanacağı Matbaa alanına sadece Matbaa Öğretmenliği mezunları başvurabilecek. Bu durumda Matbaa Öğretmenliği bölümünü bitirmiş KPSS birincisi atama başvurusu yaptığı takdirde bu alana atanacak.

Matematik
1322 
kişinin atanacağı Matematik alanına; Matematik Bölümü, Matematik Öğretmenliği, Matematik-Bilgisayar Bölümü mezunları başvurabilecek.

Metal Teknolojisi
40 
kişinin atanacağı Metal Teknolojisi alanına; Malzeme Bilimi Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, Metal Öğretmenliği/Eğitimi, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği mezunları başvurabilecek.

Metalürji Teknolojisi
1 
kişinin atanacağı Metalürji Teknolojisi alanına; Döküm Öğretmenliği, Malzeme Bilimi Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, Metalürji Mühendisliği, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği mezunları başvurabilecek.

Mobilya ve İç Mekan Tasarımı
43 
kişinin atanacağı Mobilya ve İç Mekan Tasarımı alanına; Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği, Mobilya ve Dekorasyon Öğretmenliği/Eğitimi mezunları başvurabilecek.

Motorlu Araçlar Teknolojisi
50 
kişinin atanacağı Motorlu Araçlar Teknolojisi alanına; Motor Öğretmenliği, Otomotiv Mühendisliği, Otomotiv Öğretmenliği/Eğitimi, Otomotiv Teknolojisi Eğitimi mezunları başvurabilecek.

Muhasebe ve Finansman
100 
kişinin atanacağı Muhasebe ve Finansman alanına; İktisat, İşletme, İşletme Öğretmenliği/Eğitimi, Muhasebe ve Finansman Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Müzik
693 
kişinin atanacağı Müzik alanına; Bando Şefliği, Çalgı Bölümleri, Duysal (ses) Sanatları Tasarımı Anabilim Dalı, Folklor ve Etnomüzikoloji, Kompozisyon Bölümü, Koro, Müzik Bilimleri Bölümü, Müzik Bölümü/Anabilim Dalları, Müzik Öğretmenliği, Müzik Teknolojisi, Müzik Teorisi, Müzik Toplulukları Ana sanat Dalı, Müzikoloji, Opera, Opera ve Konsrr Şarkıcılığı, Ses Eğitimi Bölümü, Şan, Şan ve Opera, Temel Bilimler Bölümü, Türk Halk Müziği, Türk Halk Oyunları, Türk Musikisi, Türk Müziği, Türk Sanat Müziği mezunları başvurabilecek.

Müzik Aletleri Yapımı
1 
kişinin atanacağı Müzik Aletleri Yapımı alanına; Çalgı Yapımı, Enstrüman Yapım Bölümü, Mobilya ve Dekorasyon Öğretmenliği/Eğitimi mezunları başvurabilecek.

Okul Öncesi Öğretmenliği
2072 
kişinin atanacağı Okul Öncesi Öğretmenliği alanına; Ana Okulu Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi Bölümü, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Özel Eğitim
1579 
kişinin atanacağı Özel Eğitim alanına; Görme Engelliler Öğretmenliği, İşitme Engelliler Öğretmenliği, Özel Eğitim Bölümü, Özel Eğitim Öğretmenliği ile Zihin Engelliler Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Pazarlama ve Perakende
24 
kişinin atanacağı Pazarlama ve Perakende alanına; Büro Yönetimi Öğretmenliği, İktisat, İşletme, İşletme Öğretmenliği/Eğitimi, Konaklama İşletmeciliği Öğretmenliği, Muhasebe ve Finansman Öğretmenliği, Pazarlama Öğretmenliği, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Öğretmenliği/Eğitimi mezunları başvurabilecek.

Plastik Teknolojisi
4 
kişinin atanacağı Plastik Teknolojisi alanına; Endüstriyel Tasarım Mühendisliği, İmalat Mühendisliği, Kalıpçılık Öğretmenliği, Makine Öğretmenliği/Eğitimi, Makine Resmi ve Konstrüksiyon Öğretmenliği, Talaşlı Üretim (Tesviye) Öğretmenliği/Eğitimi, Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Psikoloji
4 
kişinin atanacağı Psikoloji alanına sadece Psikoloji Bölümü mezunları başvurabilecek.

Radyo-Televizyon
17 
kişinin atanacağı Radyo-Televizyon alanına; İletişim, İletişim Sanatları, Medya İletişim Sanatları, Medya ve İletişim Sistemleri, Radyo ve Televizyon Bölümü, Radyo, Televizyon ve Sinema, Radyo, TV ve Sinema, Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü, Radyo-TV-Sinema, Radyo-TV-Sinema ve Görsel Sanatlar, Sinema ve Televizyon Bölümü, Televizyon Haberciliği ve Programcılığı mezunları başvurabilecek.

Raylı Sistemler Teknolojisi / Raylı Sistemler İnşaatı
1 
kişinin atanacağı Raylı Sistemler İnşaatı alanına; Raylı Sistemler Mühendisliği, Yapı Öğretmenliği/Eğitimi, Yapı Ressamlığı Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Raylı Sistemler Teknolojisi / Raylı Sistemler Makine
2 
kişinin atanacağı Raylı Sistemler Makine alanına; Kalıpçılık Öğretmenliği, Makine Öğretmenliği/Eğitimi, Motor Öğretmenliği, Otomotiv Öğretmenliği/Eğitimi, Raylı Sistemler Mühendisliği, Talaşlı Üretim (Tesviye) Öğretmenliği / Eğitimi mezunları başvurabilecek.

Rehberlik
1427 
kişinin atanacağı Rehberlik alanına; Eğitim Programları ve Öğretimi Bölümü / Anabilim Dalı, Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bölümü / Anabilim Dalı, Psikoloji Bölümü, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü / Anabilim Dalı mezunları başvurabilecek.

Rusça
6 
kişinin atanacağı Rusça alanına; Rus Dili ve Edebiyatı, Rusça Mütercim Tercümanlık Bölümü mezunları başvurabilecek.

Sağlık Bilgisi
19 
kişinin atanacağı Sağlık Bilgisi alanına sadece Sağlık Eğitimi Bölümü mezunları başvurabilecek.

Sağlık / Acil Sağlık Hizmetleri
24 kişinin atanacağı Acil Sağlık Hizmetleri alanına; Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü, Ebelik / Bölümü, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri, Hemşirelik Yüksekokulu, Hemşirelik / Bölümü, Sağlık Memurluğu / Bölümü, Tıp Fakültesi mezunları başvurabilecek.

Sağlık / Hemşirelik
58 kişinin atanacağı Hemşirelik alanına; Ebelik / Bölümü, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri, Hemşirelik Yüksekokulu, Hemşirelik / Bölümü, Sağlık Eğitimi Bölümü, Sağlık Memurluğu / Bölümü mezunları başvurabilecek.

Sağlık / Ortopedik Protez-Ortez
1
 kişinin atanacağı Ortopedik Protez-Ortez alanına; Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, Tıp Fakültesi mezunları başvurabilecek.

Sağlık / Sağlık Hizmetleri Sekreterliği
11
 kişinin atanacağı Sağlık Hizmetleri Sekreterliği alanına; Ebelik / Bölümü, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri, Hemşirelik Yüksekokulu, Hemşirelik / Bölümü, Sağlık Eğitimi Bölümü, Sağlık İdaresi Yüksekokulu, Sağlık Kurumları Yöneticiliği / İşletmeciliği, Sağlık Memurluğu / Bölümü, Sağlık Yönetimi Bölümü mezunları başvurabilecek.

Sanat Tarihi
9 
kişinin atanacağı Sanat Tarihi alanına; Arkeololoji ve Sanat Tarihi Bölümü Sanat Tarihi Anabilim Dalı, Sanat Tarihi Bölümü mezunları başvurabilecek.

Sanat ve Tasarım / Dekoratif Sanatlar
4 kişinin atanacağı Dekoratif Sanatlar alanına; Dekoratif Sanatlar Öğretmenliği, Geleneksel Türk El Sanatları, Geleneksel Türk El Sanatları Öğretmenliği, Geleneksel Türk Sanatları mezunları başvurabilecek.

Sanat ve Tasarım / İç Mekan Dekorasyon
3 kişinin atanacağı İç Mekan Dekorasyon alanına; İç Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, Mobilya ve Dekorasyon Öğretmenliği / Eğitimi mezunları başvurabilecek.

Sanat Ve Tasarım / Plastik Sanatlar
1
 kişinin atanacağı Plastik Sanatlar alanına; Heykel, Plastik Sanatlar mezunları başvurabilecek.

Seramik ve Cam Teknolojisi
27 kişinin atanacağı Seramik ve Cam Teknolojisi alanına; Seramik, Seramik Öğretmenliği / Eğitimi, Seramik Tasarımı, Seramik ve Cam, Seramik ve Cam Tasarımı mezunları başvurabilecek.

Sınıf Öğretmenliği
4157
 kişinin atanacağı Sınıf Öğretmenliği alanına; Sınıf Öğretmenliği ile Üstün Zekalılar Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Sosyal Bilgiler
988 
kişinin atanacağı Sosyal Bilgiler alanına sadece Sosyal Bilgiler Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Tarım Teknolojileri / Bahçe Peyzaj
2 
kişinin atanacağı Bahçe Peyzaj alanına; Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Peyzaj, Peyzaj Mimarlığı mezunları başvurabilecek.

Tarım Teknolojileri / Bahçe ve Tarla Bitkileri
16 
kişinin atanacağı Bahçe ve Tarla Bitkileri alanına; Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Bitkisel Üretim, Tarım Ekonomisi, Tarımsal Biyoteknoloji, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Tarla Bitkileri, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme mezunları başvurabilecek.

Tarım Teknolojileri / Tarım Makineleri
5 
kişinin atanacağı Tarım Makineleri alanına; Kültür Teknik-Makine, Tarım Makineleri, Tarımsal Mekanizasyon mezunları başvurabilecek.

Tarih
309 
kişinin atanacağı Tarih alanına; Tarih Bölümü, Tarih Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Tasarım Teknolojileri
1 
kişinin atanacağı Tasarım Teknolojileri alanına; Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, Endüstriyel Tasarım Bölümü, Endüstriyel Tasarım Mühendisliği, İmalat Mühendisliği, Makine Resmi ve Konstrüksiyon Öğretmenliği, Model Öğretmenliği, Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Teknoloji ve Tasarım
300 
kişinin atanacağı Teknoloji ve Tasarım alanına; Çiçek, Örgü, Dokuma Öğretmenliği, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, Endüstriyel Tasarım Bölümü, Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği, İş ve Teknik Eğitimi Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Tekstil Teknolojisi / Tekstil
39 
kişinin atanacağı Tekstil alanına; Tekstil Dokuma Öğretmenliği, Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği, Tekstil İplik Öğretmenliği, Tekstil Mühendisliği, Tekstil Öğretmenliği, Tekstil Teknolojisi Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Tekstil Teknolojisi / Tekstil Terbiye
1 
kişinin atanacağı Tekstil Terbiye alanına; Tekstil Mühendisliği, Tekstil Terbiye Öğretmenliği, Tekstil, Boya, Apre Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Tekstil Teknolojisi / Trikotaj
29 
kişinin atanacağı Trikotaj alanına; Tekstil Dokuma Öğretmenliği, Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği, Tekstil İplik Öğretmenliği, Tekstil Mühendisliği, Tekstil Öğretmenliği, Tekstil Teknolojisi Öğretmenliği, Trikotaj Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme
66 
kişinin atanacağı Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme alanına; Enerji Mühendisliği, Enerji Öğretmenliği / Eğitimi, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Enerji Teknolojisi, Enerji Teknolojisi Eğitimi, Tesisat Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Türk Dili ve Edebiyatı
1077 
kişinin atanacağı Türk Dili ve Edebiyatı alanına; Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Türk Halkbilimi Bölümü mezunların başvurabilecek.

Türkçe
1957 
kişinin atanacağı Türkçe alanına; Türkçe Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Uçak Bakım / Uçak Gövde-Motor
3 
kişinin atanacağı Uçak Gövde-Motor alanına; Makine Mühendisliği, Motor Öğretmenliği, Otomotiv Mühendisliği, Otomotiv Öğretmenliği / Eğitimi, Otomotiv Teknolojisi Eğitimi, Uçak Gövde Bakım, Uçak Gövde Motor Bakımı, Uçak Gövde-Motor, Uçak Motor Bakım, Uçak Mühendisliği mezunları başvurabilecek.

Uçak Bakımı / Uçak Elektroniği
3 
kişinin atanacağı Uçak Elektroniği alanına; Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektronik Öğretmenliği / Eğitimi, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği / Eğitimi, Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği, Havacılık Elektrik ve Elektroniği, Uçak Elektrik-Elektroniği, Uçak Mühendisliği mezunları başvurabilecek.

Ulaştırma Hizmetleri
85 
kişinin atanacağı Ulaştırma Hizmetleri alanına; Lojistik Yönetimi, Ulaştırma ve Lojistik, Uluslar arası Lojistik, Uluslar arası Lojistik ve Taşımacılık, Uluslar arası Ticaret ve Lojistik, Uluslar arası Ticaret ve Lojistik Yönetimi mezunları başvurabilecek.

Yaşayan Diller ve Lehçeler (Kürtçe-Kurmançi)
11 
kişinin atanacağı bu alana; aynı isimli bölümlerden mezunlar başvurabilecek.

Yaşayan Diller ve Lehçeler (Kürtçe-Zazaki)
1 
kişinin atanacağı bu alana aynı isimli kürsülerden mezun olanlar başvurabilecek.

Yenilenebilir Enerji Teknolojileri
6 
kişinin atanacağı bu alana; Elektrik Öğretmenliği / Eğitimi, Elektronik Öğretmenliği / Eğitimi, Enerji Mühendisliği, Enerji Öğretmenliği / Eğitimi, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Enerji Teknolojisi, Enerji Teknolojisi Eğitimi mezunları başvurabilecek.

Yiyecek İçecek Hizmetleri
110 
kişinin atanacağı Yiyecek İçecek Hizmetleri alanına; Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği, Besin Teknolojisi Öğretmenliği, Beslenme ve Diyetetik, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Yiyecek İçecek İşletmeciliği Bölümü mezunları başvurabilecek.

Hangi Branşa Hangi Alan Mezunları Başvurabilecek? (A-K) NOT: Kpsscafe.com.tr tarafından hazırlanan bu haber  “www.kpsscafe.com.tr” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 03.09.2015 08:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
görselsanatlar 3 yıl önce

teknoloji ve tasarım öğretmenliğine resim iş öğretmenliğide başvuru yapabiliyor onu neden yazmadınız?

Avatar
ayşin 2 yıl önce

yüksek lisansı yan alan olarak kullanabiliyor muyuz öğretmen atamalarında örneğin; işletme mezunu, turizm işletme yüksek lisansını konaklama ve seyahat hizm. öğretmenliği atamalarında kullanabilir mi?

Avatar
görsl santlr 2 yıl önce

biri şu resim öğretmenlerinin teknoloji tasarım öğretmenliğine başvururken sıralamada hangi alanları işaretlemesi gerektiğini açıklasın ya.

Avatar
tk 2 yıl önce

Farkli bölümlere tercih yapılabiliyor mu

Avatar
Pınar 2 yıl önce

Görsel sanatlar dersine grafik bölümü başvurabiliyormu. Stajımızı bu derste yaptık

Avatar
Sayit 1 yıl önce

Tekstil tasarımı moda tasarımı na başvurabilir mi?

banner389

banner394