Öğretmen Atamalarında Hangi Branşa Hangi Alan Mezunları Başvurabilecek? (A-K)

2015 Eylül atamaları için öğretmen kontenjanları belli oldu. Adayların 4 Eylül’de başlayacağı bu zorlu atama döneminde açıklanan branş dağılımlarına yükseköğretimin hangi alanlarından mezun olacaklar atanacak? Gelin beraber bakalım..

banner396

Öğretmen Atamalarında Hangi Branşa Hangi Alan Mezunları Başvurabilecek? (A-K)

2015 Eylül atamaları için öğretmen kontenjanları belli oldu. Adayların 4 Eylül’de başlayacağı bu zorlu atama döneminde açıklanan branş dağılımlarına yükseköğretimin hangi alanlarından mezun olacaklar atanacak? Gelin beraber bakalım..

02 Eylül 2015 Çarşamba 09:14
Öğretmen Atamalarında Hangi Branşa Hangi Alan Mezunları Başvurabilecek? (A-K)

KPSSCAFE.COM.TR - 2015 Eylül atamaları için öğretmen kontenjanları belli oldu. Adayların 4 Eylül’de başlayacağı bu zorlu atama döneminde açıklanan branş dağılımlarına yükseköğretimin hangi alanlarından mezun olacaklar atanacak? Gelin beraber bakalım..

Bu alanların hepsine atanabilmek için Eğitim Fakülteleri dışındaki fakültelerden mezun olan adayların pedagojik formasyon almış olması ve KPSS’nin ilgili alanlarından atanmaya yeterli puanı alma şartı aranacaktır. ÖSYM’nin web sitesine Aday İşlemleri Sistemi menüsünden giriş yapılarak branş bazındaki sıralamalarını öğrenebilecek olan adaylar, tercih yapmadan önce atanıp atanamayacakları ile ilgili ön fikir sahibi olabilirler.

Adalet
20 kişinin atanacağı Adalet alanına; Hukuk Fakültesi mezunları, Kamu Yönetimi mezunları ile Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunları başvurabilecek.

Aile ve Tüketici Hizmetleri
24 kişinin atanacağı Aile ve Tüketici Hizmetleri alanına; Aile Bilimleri ve Tüketici Öğretmenliği, Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği, Aile ve Tüketici Bilimleri, Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmenliği, Ev Ekonomisi Bölümü, Ev Ekonomisi Yüksekokulu, Ev Yönetimi Öğretmenliği/Eğitimi, Ev-İş ve Ev Ekonomisi Öğretmenliği alanlarından mezun olanlar başvurabilecek.

Almanca
194 kişinin atanacağı Almanca alanına; Alman Dili ve Edebiyat Bölümü, Almanca Öğretmenliği, Mütercim ve Tercümanlık Almanca Bölümü mezunları başvurabilecek.

Arapça
327 
kişinin atanacağı Arapça alanına; Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Arapça Öğretmenliği alanlarından mezun olanlar başvurabilecek.

Bahçecilik
15 kişinin atanacağı Bahçecilik alanına; Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Bitkisel Üretim, Biyoloji (Botanik), Peyzaj, Peyzaj Mimarlığı ile Süs Bitkileri mezunları başvurabilecek.

Beden Eğitimi
1176 
kişinin atanacağı Beden Eğitimi alanına; Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği mezunları başvurabilecek. Ayrıca kılavuzda milli sporcular ile ilgili bir bilgi de bulunmakta. Listede yer alan Şampiyonalarda dereceye girmiş milli sporculardan 117 kişinin Beden Eğitimi alanına ataması yapılacak.

Bilişim Teknolojileri
859 
kişinin atanacağı Bilişim Teknolojileri alanına; Bilgi Teknolojileri, Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği, Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü, Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği, Bilgisayar ve Kontrol Teknolojisi Öğretmenliği, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Elektronik ve Bilgisayar Bölümü, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği/Eğitimi, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri, Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği, Matematik-Bilgisayar Bölümü ile Yazılım Mühendisliği bölümlerinden mezun adaylar başvurabilecek. Bu kadar fazla alanın atanabileceği Bilişim Teknolojileri alanı için 859 sayısı az olarak değerlendiriliyor.

Biyoloji
1088 
kişinin atanacağı Biyoloji alanına; Biyoloji Bölümü ile Biyoloji Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Biyomedikal Cihaz Teknolojileri
4 
kişinin atanacağı Biyomedikal Cihaz Teknolojileri alanına sadece Biyomedikal Mühendisliği bölümünden mezun olanlar başvurabilecek.

Büro Yönetimi
56 
kişinin atanacağı Büro Yönetimi alanına sadece Büro Yönetimi Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Coğrafya
321 
kişinin atanacağı Coğrafya alanına; Coğrafya Bölümü ile Coğrafya Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Çince
2 
kişini atanacağı Çince alanına; Çin Dili ve Edebiyatı (Sinoloji) ile Çince Mütercim Tercümanlık Bölümü mezunları başvurabilecek.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi
154 
kişinin atanacağı Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanına; Çocuk Gelişimi Bölümü, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Denizcilik / Gemi Makineleri
3 
kişinin atanacağı Denizcilik / Gemi Makineleri alanına; Denizcilik ve Gemi Makineleri bölümlerinden mezun olanlar atanabilecek.

Denizcilik / Gemi Yönetimi ve Kaptanlığı
25 
kişinin atanacağı Denizcilik / Gemi Yönetimi ve Kaptanlığı alanına; Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği mezunları başvurabilecek.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
3789 
kişinin atanacağı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği alanına; Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, Dini İlimler Fakültesi, İlahiyat Bilimleri Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, İslami İlimler Fakültesi, Uluslar arası İslam ve Din Bilimleri Fakültesi mezunları başvurabilecek.

Eğlence Hizmetleri
11 
kişinin atanacağı Eğlence Hizmetleri alanına; Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği, Drama, Drama ve Oyunculuk, Konaklama İşletmeciliği Öğretmenliği, Oyunculuk, Rekreasyon/Rekreasyon Yönetimi, Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği, Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Öğretmenliği, Turizm Animasyonu mezunları başvurabilecek.

El Sanatları Teknolojisi/El Sanatları
122 
kişinin atanacağı El Sanatları Teknolojisi / El Sanatları alanına; Çiçek, Örgü, Dokuma Öğretmenliği, Dekoratif Sanatlar Öğretmenliği, Dekoratif Ürünler Öğretmenliği, El Sanatları Tasarımı ve Üretimi, Geleneksel Türk El Sanatları Öğretmenliği, Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

El Sanatları Teknolojisi / Nakış
150 
kişinin atanacağı El Sanatları Teknolojisi / Nakış alanına; Nakış Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Elektrik-Elektronik Teknolojisi / Elektrik
49 
kişinin atanacağı Elektrik-Elektronik Teknolojisi / Elektrik alanına; Elektrik Mühendisliği, Elektrik Öğretmenliği / Eğitimi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunları başvurabilecek.

Elektrik-Elektronik Teknolojisi / Elektronik
103 
kişinin atanacağı Elektrik-Elektronik Teknolojisi / Elektronik alanına; Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektronik Öğretmenliği/Eğitimi, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği/Eğitimi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği, Telekomünikasyon Mühendisliği, Telekomünikasyon Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri
16 
kişinin atanacağı Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri alanına; Kontrol Mühendisliği, Kontrol Öğretmenliği, Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mekatronik Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Felsefe
209 
kişinin atanacağı Felsefe alanına; Felsefe Bölümü, Felsefe Grubu Öğretmenliği, Sosyoloji Bölümü mezunları başvurabilecek.

Fen Bilimleri / Fen ve Teknoloji
1521 
kişinin atanacağı Fen Bilimleri / Fen ve Teknoloji alanına sadece Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Fizik
507 
kişinin atanacağı Fizik alanına; Fizik Bölümü, Fizik Mühendisliği, Fizik Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Fransızca
17 
kişinin atanacağı Fransızca alanına; Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Fransızca Öğretmenliği, Mütercim-Tercümanlık Bölümü (Fransızca) mezunları başvurabilecek.

Gazetecilik
2 
kişinin atanacağı Gazetecilik alanına; Basım ve Yayıncılık, Basın ve Yayın, Gazetecilik, Gazetecilik ve Halkla İlişkiler, İletişim, İletişim Sanatları, Medya İletişim Sistemleri, Medya ve İletişim Sistemleri, Televizyon Gazeteciliği mezunları başvurabilecek.

Gemi Yapımı / Çelik Gemi Yapımı
3 
kişinin atanacağı Gemi Yapımı / Çelik Gemi Yapımı alanına; Gemi İnşa Mühendisliği, Gemi İnşaatı Mühendisliği, Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği, Malzeme Bilimi Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, Metal Öğretmenliği/Eğitimi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezunları başvurabilecek.

Gemi Yapımı / Gemi Tesisatı
1 
kişinin atanacağı Gemi Yapımı / Gemi Tesisatı alanına; Enerji Öğretmenliği/Eğitimi, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Gemi İnşa Mühendisliği, Gemi İnşaatı Mühendisliği, Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Tesisat Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Gemi Yapımı / Tekne ve Yat Yapımı
6 
kişinin atanacağı Gemi Yapımı / Tekne ve Yat Yapımı alanına; Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği, Gemi İnşa Mühendisliği, Gemi İnşaatı Mühendisliği, Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği, Mobilya ve Dekorasyon Öğretmenliği/Eğitimi mezunları başvurabilecek.

Gıda Teknolojisi
40 
kişinin atanacağı Gıda Teknolojisi alanına; Besin Teknolojisi Öğretmenliği, Gıda Bilimi ve Teknolojisi, Gıda Mühendisliği, Gıda Teknolojisi mezunları başvurabilecek.

Giyim Üretim Teknolojisi
149 
kişinin atanacağı Giyim Üretim Teknolojisi alanına; Giyim Endüstrisi Öğretmenliği, Giyim Öğretmenliği, Hazır Giyim Öğretmenliği, Hazır Giyim Teknolojisi Öğretmenliği, Moda Tasarımı, Moda Tasarımı Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Görsel Sanatlar
563 
kişinin atanacağı Görsel Sanatlar alanına; Geleneksel Türk Sanatları, Resim-İş Öğretmenliği, Resim, Resim Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Grafik ve Fotoğraf / Fotoğraf
22 
kişinin atanacağı Fotoğraf alanına; Fotoğraf, Fotoğraf ve Grafik Sanatları, Fotoğraf ve Video mezunları başvurabilecek.

Grafik ve Fotoğraf / Grafik
51 
kişinin atanacağı Grafik alanına; Fotoğraf ve Grafik Sanatları, Görsel İletişim Tasarımı, Grafik Bölümü/Ana Sanat Dalı, Grafik Öğretmenliği, Grafik Tasarım, Grafik Tasarımı/Bölümü, Resim İş Öğretmenliği Grafik Ana Sanat Dalı/Sanat Dalı mezunları başvurabilecek.

Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri
17 
kişinin atanacağı Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri alanına; Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Öğretmenliği, Saç ve Güzellik Uygulamaları Bölümü mezunları başvurabilecek.

Halkla İlişkiler ve Organizasyon Hizmetleri
48 
kişinin atanacağı Halkla İlişkiler ve Organizasyon Hizmetleri alanına; Gazetecilik ve Halkla İlişkiler, Halkla İlişkiler, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Reklamcılık ve Halkla İlişkiler mezunları başvurabilecek.

Harita – Tapu – Kadastro / Harita – Tapu – Kadastro Hukuk
8 
kişinin atanacağı bu alana; Hukuk Fakültesi mezunları başvurabilecek.

Harita – Tapu – Kadastro / Harita – Tapu – Kadastro Tekniği
54 
kişinin atanacağı bu alana; Geomatik Mühendisliği, Harita Mühendisliği, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği, Şehir ve Bölge Planlama mezunları başvurabilecek.

Hasta ve Yaşlı Hizmetleri
86 
kişinin atanacağı bu alana; Ebelik/Bölümü, Ergoterapi Bölümü, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri, Hemşirelik Yüksekokulu, Hemşirelik/Bölümü, Sağlık Eğitimi Bölümü, Sağlık Memurluğu/Bölümü mezunları başvurabilecek.

Hayvan Sağlığı
2 
kişinin atanacağı bu alana sadece Veteriner Fakültesi mezunları başvurabilecek.

Hayvan Yetiştiriciliği
4 
kişinin atanacağı bu alana sadece Zootekni mezunları başvurabilecek.

İ.H.L. Meslek Dersleri
710 
kişinin atanacağı bu alana; Dini İlimler Fakültesi, İlahiyat Bilimleri Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Uluslar arası İslam ve Din Bilimleri Fakültesi mezunları başvurabilecek.

İlköğretim Matematik Öğretmenliği
2552 
kişinin atanacağı bu alana sadece İlköğretim Matematik Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

İngilizce
3934 
kişinin atanacağı İngilizce alanına; Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü, Çeviri Bilim Bölümü (İngilizce), İngiliz Dil Bilimi Bölümü, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü, İngiliz Dili ve Kültürü Bölümü, İngilizce Öğretmenliği, Mütercim-Tercümanlık Bölümü (İngilizce) mezunları başvurabilecek.

İnşaat Teknolojisi / Yapı Dekorasyon
7 
kişinin atanacağı Yapı Dekorasyon alanına; İç Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü mezunları başvurabilecek.

İnşaat Teknolojisi / Yapı Tasarımı
32 
kişinin atanacağı Yapı Tasarımı alanına; İnşaat Mühendisliği mezunları başvurabilecek.

İspanyolca
1 
kişinin atanacağı İspanyolca alanına; İspanyol Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunları başvurabilecek.

Kimya / Kimya Teknolojisi
582 
kişinin atanacağı Kimya alanına; Kimya Bölümü, Kimya Mühendisliği, Kimya Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Konaklama ve Seyahat Hizmetleri
31 
kişinin atanacağı Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanına; Konaklama İşletmeciliği Öğretmenliği, Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği, Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Öğretmenliği, Turizm İşletmeciliği, Turizm İşletmeciliği Öğretmenliği/Eğitimi, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Öğretmenliği/Eğitimi, Turizm Öğretmenliği, Turizm ve Otelcilik Grubu Öğretmenliği mezunları başvurabilecek.

Kuyumculuk Teknolojisi
49 
kişinin atanacağı Kuyumculuk Teknolojisi alanına; Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı, Takı Teknolojisi ve Tasarımı Yüksekokulu (lisans) mezunları başvurabilecek.

Yazımızın bu bölümünde A harfi ile K harfi arasında saydığımız bu alanların yanı sıra L harfi ile Z harfi arasındaki alanlara hangi mezunların atanabileceği diğer yazımızda yer almaktadır.Alttaki linke tıklayınız

Hangi Branşa Hangi Alan Mezunları Başvurabilecek? (L-Z)NOT: Kpsscafe.com.tr tarafından hazırlanan bu haber  “www.kpsscafe.com.tr” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 02.09.2015 09:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
konaklama -Seyahat 3 yıl önce

İnsan biraz arastırır.Boyle ucuz bilgilerle millete bilgi sundugunuzu mu sanıyorsunuz!!Konaklama seyahat alanı icin Meb in yayınlamıs oldugu 14.08.2014 sayılı Kararına bir bakmanızı tavsiye ederim.İyi gunler..

Avatar
giyim öğretmeni 2 yıl önce

Giyim üretim teknoloji öğretmenliğine 8 bölüm başvuru da bulunuyor.keşke dediğiniz gibi olsa. Lütfen gerçek bilgilerle haber yapınız.

Avatar
HALE 3 yıl önce

DİĞER YAZI NERDE

Avatar
Öğretmen 1 yıl önce

Hakan bey merhaba

Avatar
burak 2 yıl önce

meb'in kararı ne?

Avatar
konaklama 2 yıl önce

bu sayı kesınmı formasyon alacagım. konaklama olarak atanabılırmıyım...80 85 alırsam

Avatar
Hakan 2 yıl önce

Türkiyede bilişim mi var arkadaşlar bilgisayar bölümü okumayın , okutmayın yazık çocuklarımızın hayatı kararıyor anlayın bunu!! ....

Avatar
ahmet uslu 12 ay önce

Fransızca öğretmenliği için çok az yer açılmış. İnşAllah emeklerimize değer. Aylardır https://preply.com/tr/fransızca-eğitimi/skype platformundan fransızca öğretmenliği dersleri alıyorum ve büyük bir gelişme kaydettim. İnşAllah öğrendiğim şeyleri öğretme imkanı bulurum. Herkese başarılar.

banner389

banner394