Mübaşirlik nedir? Mübaşirler ne iş yaparlar?

Adalet Bakanlığı’nın kadrosunda bulunan ve Zabıt Katibi gibi artık adliyeler ile özdeşleşen bütünleşen diğer bir meslek grubuda Mübaşirlerdir.

banner396

Mübaşirlik nedir? Mübaşirler ne iş yaparlar?

Adalet Bakanlığı’nın kadrosunda bulunan ve Zabıt Katibi gibi artık adliyeler ile özdeşleşen bütünleşen diğer bir meslek grubuda Mübaşirlerdir.

27 Aralık 2013 Cuma 00:12
Mübaşirlik nedir? Mübaşirler ne iş yaparlar?


Adalet Bakanlığı’nın kadrosunda bulunan ve Zabıt Katibi gibi artık adliyeler ile özdeşleşen bütünleşen diğer bir meslek grubuda Mübaşirlerdir. Adliye denildiği zaman aklımıza gelen üç meslek grubu Hakim-Savcı, Zabıt Katibi ve Mübaşir’dir.

Mübaşirler...


Adalet Bakanlığı’nın kadrosunda bulunan ve Zabıt Katibi gibi artık adliyeler ile özdeşleşen bütünleşen diğer bir meslek grubuda Mübaşirlerdir. Adliye denildiği zaman aklımıza gelen üç meslek grubu Hakim-Savcı, Zabıt Katibi ve Mübaşir’dir.Mübaşirler hangi kurumlarda çalışırlar, ne gibi işler yaparlar, işlerinin önemi nedir? İşte mübaşirlerin görevleri;Mübaşirler Adliyeler haricinde hiçbir kurumda çalışmazlar. Ne adalet Bakanlığı merkez teşkilatında nede cezaevlerinde sadece adliyelerde çalışırlar. Hatta adliyelerde de sadece Mahkemelerde görevlendirilirler. Mübaşir duruşma zamanlarında duruşma salonunda görevli olur, duruşmaya çıkacak dosyaları hazırlayarak saatine göre sıralar ve sırası gelen dosyaların taraflarını çağırarak duruşma salonuna davet eder. Duruşma esnasında duruşma düzenini sağlar, tarafları duruşma konusunda gerek görürse bilgilendirir. Tarafların vereceği dilekçe vs. delilleri taraflardan alarak Hakime, hakimin taraflara vereceği belge ve evrakları da hakimden alarak taraflara verir.Duruşma dışındaki görevlerine gelince,1-Duruşma dışındaki en önemli görevi bir sonraki duruşma dosyalarını sıraya koyarak hakimin incelemesi için eksiksiz olarak hazır etmek,2-Posta verilecek evrak ve dosyaların postaya vermek, Adliye içi ile ilgili yazışmaları ve yine adliye içinde başka mahkemelerce istenilen dosyaları zimmet defteri tabir edilen deftere kaydederek gitmesi gereken birimlere götürerek imza karşılığı teslim etmek,3-Hakim ve Zabıt katibi ile birlikte keşiflere giderek zabıt katibi ve hakime yardımcı olmak, 4-Zabıt katipleri tarafından yazılan evrakların hakim tarafın görülüp, imzalanıp getirilmesi gibi görevlerde mübaşirin görev alanına girmektedir.Adliyelerin çoğu yükünü Zabıt Katibi ile birlikte taşıyan bu özverili meslek grubu mübaşirlerin genel olarak yaptığı işler evrakların dağıtımı, getirip götürülmesi gibi görünse de çok sorumluluk gerektirecek işlerdir. Herhangi bir evrağın veya dosyanın kaybedilmesi, duruşma dosyalarının hakime eksik verilmesi nedeniyle hakimin o dosyaya hazırlanamaması gibi durumlara vesile olacağından Mübaşirlik görevinin ne denli önemli ve sorumluluk gerektirici bir görev olduğu anlaşılmaktadır.Mübaşirin genel itibari ile görevleri bunlardan ibarettir.Erkan ARSLAN - Kpsscafe.com Haber Editörü

NOT: Kpsscafe.com tarafından hazırlanan bu haber kaynak gösterilmeden ve Aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 27.12.2013 00:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HENÜZ 3 yıl önce

DURUŞMA MEMURU ARAPÇA ADİYLA MÜBAŞIR BAŞKA T9 ILE YAZAMASİN ARAMA KELIME MANASIYLA CAGIRAN BAGIRAN ÇİGIRTGAN DERLER BU DURUŞMA MEMURU ALAN MÜBAŞIRI KÜÇÜLTMEK IÇIN DENIR AĞİT KEZ ŞAKA ILE .AĞİT ÜNIVERSITE MEMURU KÜLTÜRLÜ YARDİMSEVER GARIBAN YARDİMCİ HIZMETLERDE ÇALİŞANDİR SESI ASLİNDA ÇOK ÇİKMAZ SANILDIGI GIBI BÜTÜN IŞLER VERILIR GETIR GÖTÜR YATİRİLİP GÖREVIM DENIR ASLİNDA KANUNA BAKARSAN GÖREVI DURUŞMA MEMURU OLMASİDIR ,KALEM IŞLERINDEN VAKIT BULAMAZ DURUŞMAYA HAKIMIN SAĞ KOLU, AMA HADEME OLARAK DUSUNURLER ,BELLI ÇOĞU ÇALİŞKAN VE DÜZGÜN IYI INSANLAR AMA TURKIYEDE NE DOĞRU KI BU MESLEK GRUBU HAK ETTIĞINI ALSİN

BU DURUMA UZULUYORUM SAYİLARİ BELLI 5 BINI GEÇMEZ AMA GENEL IDARI HIZMETLER VERILMIYOR, HANGI MANTIKLA VERILDIĞI MEÇHUL,OYSA TÜRKIYE ADLIYE HAKIMIN SAĞ KOLU.

Avatar
Öncekine 1 yıl önce

Caplock nedir ? (salak -.- )

banner389

banner394