Memur Atamaları İle İlgili Olumlu ve Olumsuz Durumlar

Tüm Siyasi Partilere Seçimlerde Başarılar. Kasım öncesinde memur alımlarıyla ilgili olumlu ve olumsuz durumları bu yazımda ortaya koymak istiyorum.

Memur Atamaları İle İlgili Olumlu ve Olumsuz Durumlar

Tüm Siyasi Partilere Seçimlerde Başarılar. Kasım öncesinde memur alımlarıyla ilgili olumlu ve olumsuz durumları bu yazımda ortaya koymak istiyorum.

28 Ekim 2015 Çarşamba 09:30
Memur Atamaları İle İlgili Olumlu ve Olumsuz Durumlar
  1 Kasım tekrar seçimlerine sayılı günler kaldı. Bu seçimde yarışan tüm siyasi partilerimize ve milletvekili adaylarımıza bu demokratik yarışta başarılar diliyorum. Genel seçimlerin hoşgörü ve olgunlukla tamamlanması önemlidir. Daha da önemlisi seçim sonuçlarının ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum.

Kamu personelleri, memur ve öğretmen alımları, KPSS ve diğer sınavlara yönelik yazılar yazdığım için köşe yazısı veya haber yazılarımda siyasi unsurlar ve mesajlar yer almamaktadır. 1 Kasım öncesinde memur alımlarıyla ilgili olumlu ve olumsuz durumları bu yazımda ortaya koymak istiyorum. İlerleyen dönemlerde olumsuz olarak belirtilen hususlarla ilgili yeni Hükümetin adımlar atmasına yönelik memur adaylarına katkı ve desteğimizi sürdüreceğiz.  

Öğretmen Alımları Olumlu

2015 Şubat’ta 15 bin, 2015 Eylül’de 37 bin olmak üzere 52 bin öğretmen ataması yapılmıştır. 2016 Şubat’ta 30 bin civarında öğretmen alımı olacak ve aynı aylarda engelli öğretmen alımı yapılacaktır. Öğretmen alımları konusunda MEB çok başarılıdır.

Engelli Atamaları Olumlu

2015 yılı içerisinde 4682 engelli memur alımı yapılmıştır. Elbette bu yeterli değildir. Aralık ayında yeni bir engelli memur ataması yapılacaktır. 2016 yılında EKPSS yapılacak olup engelli atamaları yapılmaya devam edecektir.

Sağlık Bakanlığı Atamaları Olumlu

2015-1 merkezi memur atamasında 9095 kişi, 2015-3 merkezi yerleştirmede 4920 kişi Sağlık Bakanlığı’na atanmıştır. Bakanlık her sene 10-15 bin arası memur alımı yapmaktadır. 2016 yılında da Sağlık Bakanlığı’nın alımları sürecektir.

Şehit Yakını ve Gazi ve Gazi Yakını Atamaları Olumlu

2015 yılı içerisinde 6254 şehit ve gazi yakını memur ve işçi olarak ataması yapılmıştır. Yapılan başvurular doğrultusunda Aile Bakanlığı ve DPB koordinatörlüğünde her dönem bu atamalar da devam edecektir.

Adalet Bakanlığı Alımları Olumlu

Adalet Bakanlığı ve bağlı kuruluş olan CTE’ye 2015 yılı içerisinde de zabıt katibi, mübaşir, infaz koruma memuru gibi birçok alanda personel alımları olmuştur. Bakanlığın personel alımlarının gelecek yıllarda da aynı şekilde sürmesi bekleniyor.

Polis Alımları Olumlu

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne polis ve komiser yardımcısı alımları olmuştur. Ayrıca Başbakan Ahmet Davutoğlu, Şubat ayında 27 bin polis alımı yapılacağını açıkladı. Memur adaylarının polis olarak istihdam edilmesi önemlidir ve olumludur.

İŞKUR’un İş ve Meslek Danışmanı Almaması Olumsuz

İŞKUR’un 2015 ulusal istihdam stratejisinde personel alımı yapacağı belirtilmiş hatta İŞKUR Genel Müdürü’nün 3500 kadro talebi olduğu bilinmekteydi ancak şu ana kadar İş ve Meslek Danışmanlarına bir alım müjdesi verilmedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı İlanı Olumlu Ama Mülakat Olumsuz

BESYO mezunlarının merakla beklediği ilan 27 Ekim’de yayımlandı. 950 kişilik bir alımın yapılacak olması olumlu ancak alımların mülakatla belirlenecek olması olumsuz olmuştur. Ayrıca askerlik maddesi nedeniyle alımlara başvuramayacak adaylar da büyük hayal kırıklığına uğramıştır.

Aile Bakanlığı’nın Alım Yapmaması Olumsuz

2015 yılı başlarında hem Başbakan Ahmet Davutoğlu hem de Aile eski Bakanı Ayşenur İSLAM, ASDEP kapsamında 7 bin personelin alınacağını ve alımların 2015’in ikinci yarısında başlayacağı belirtilmişti. Şu ana kadar herhangi bir alım ilanı verilmedi. Bu yüzden Bakanlığın alım yapmaması olumsuz olmuştur.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Alım Yapmaması Olumsuz

2015 yılı ve öncesinde atama bekleyen mühendislere ve veteriner hekimlere atama sözü verilmesine rağmen Bakanlık söz konusu atamaları yapmamıştır. En son Sayın Bakan Mehdi EKER, 2000 kişilik bir kadro talep edileceğini belirtmişti ancak seçime sayılı günler kala Bakanlığın alımları yapmaması olumsuz olmuştur.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İlanı Gecikti

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na 2015 yılı için bütçe dışı 3 bin atama izni verilmişti. 1023 adet kadro kullanıldı. Kalan kadrolara ne zaman ve hangi yöntemle atama yapılacağı açıklanmadı. Seçim öncesi Bakanlığın ilana çıkması veya atama müjdesi vermesi faydalı olacaktı. 

Merkezi Memur Alımlarına Az Kadro Ayrılması Olumsuz

2014 KPSS puanıyla 2014-2 ve 2015-1 merkezi memur yerleştirmeleri yapılmıştır. Bu alımlarda Sağlık Bakanlığı kadrolarını çıkardığımızda diğer kurumların az sayıda memur alımı yaptığı görülmektedir. 2015-2 yerleştirmesi Kasım ayında yapılacak olup yine az kadronun gelecek olması memur adaylarını üzmüştür.

Kurumsal Alımlar Olumlu

Birçok kurum KPSS puanına göre mülakatla kurumsal ilanlara çıkmaktadır. Personel alımlarının yapılması olumludur. Diyanet İşleri Başkanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, Gelir İdaresi Başkanlığı gibi kurumlar 2015 yılında kurumsal alımlar yapmıştır. Ayrıca A grubu kadrolara tüm kurumların kadro ayırması olumlu olmuştur.

SONUÇ: Kamu personeli istihdamıyla ilgili bir düzenleme yapılması faydalı olacaktır. Bütçe kanunuyla kurumlara verilen atama izinlerinin nakillerde de kullanılması, aynı KPSS puanıyla bir kişinin birden çok atanması, merkezi yerleştirmelerdeki kadroların azalması, mülakatla yapılan alımların yaygınlaşması konularının masaya yatırılması lazımdır. Yeni dönemde Hükümet ve diğer siyasi partilerden beklentimiz ister öğretmen olsun ister memur adayı olsun mağduriyet oluşturmayacak bir planlamanın yapılmasıdır. Ayrıca KPSS’den yüksek puan alıp da işsiz gezen memur adaylarının kamuda istihdam edilmesi ülkemiz için faydalı olacaktır. Tekrar tüm siyasi partilere seçimlerde başarılar diliyoruz. Kazanan Türkiye olsun, Kazanan Demokrasi olsun, Kazanan Millet olsun.  

Zeki KARA / Kpsscafe.com.tr
NOT: “www.kpsscafe.com.tr”  tarafından hazırlanan bu haber hiçbir şekilde başka internet sitelerinde kullanılamaz .  Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.
Son Güncelleme: 16.11.2015 12:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Boran 4 yıl önce

86 Puanla açıkta kalıyorsam bunun kazananı türkiye olamaz. Ama inş. 1 kasımdan sonra kazanan hem türkiye hemde mağdurlar olacak. ALLAH'ın izniyle. Kaybedene gelecek olursak kendi düşen ağlamaz.( Sen 3.5 milyon insanı mağdur edersen, unutma aileleri ile birlikte 10 milyon üstü insanda seni mağdur eder. Tabi akılları başlarına gelmişse.)

Avatar
nuri yalçın 4 yıl önce

neden tarih bölümünden bin kişi alınmıyor? yazıkk. duymuyorsunuz sesimizi