KPSS'ye kaç yaşına kadar girilebilir?

KPSS'ye hazırlanan ve yaşı diğer adaylara göre fazla olan birçok aday yaş sınırını sormaktadırlar.

banner396

KPSS'ye kaç yaşına kadar girilebilir?

KPSS'ye hazırlanan ve yaşı diğer adaylara göre fazla olan birçok aday yaş sınırını sormaktadırlar.

29 Mart 2014 Cumartesi 21:57
103939 Okunma
KPSS'ye kaç yaşına kadar girilebilir?

KPSS'ye hazırlanan ve yaşı diğer adaylara göre fazla olan birçok aday yaş sınırını sormaktadırlar. Acaba KPSS A Grubu, B Grubu  ve Öğretmenlik atamalarında yaş sınırı var mı? Detaylar haberimizde...

KPSS’ye girişte herhangi bir yaş sınırı yoktur. Yani...


KPSS'ye hazırlanan ve yaşı diğer adaylara göre fazla olan birçok aday yaş sınırını sormaktadırlar. Acaba KPSS A Grubu, B Grubu  ve Öğretmenlik atamalarında yaş sınırı var mı? Detaylar haberimizde...



KPSS’ye girişte herhangi bir yaş sınırı yoktur. Yani yaşı kaç olursa olsun insanlar KPSS ye girebilmektedir Fakat kurumlar, KPSS sonrası girilen kurum sınavlarında ve bazı mesleklerin atama koşullarında kanunla yaş sınırı uygulamaktadır.



KPSS'de yaş sınırı konusu A Grubu kadrolarda ve Öğretmenlik kadrolarında geçerli olan bir durumdur. B Grubu kadrolarda yaş sınırı 2006 yılına kadar uygulanmış olup yapılan mevzuat düzenlemesiyle yaş sınırı uygulamadan kaldırılmıştır.


 


643 SAYILI KHK'NIN 9. MADDESİ



"Ek Madde 40- Mesleğe özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle alınan ve bu Kanunun 36 ncı maddesinin Ortak Hükümler Bölümünün (A) fıkrasının (11) numaralı bendinde sayılan kadrolara atanmak amacıyla kurumlarınca yapılacak özel yarışma sınavlarına başvurularda üst yaş sınırı; özel mevzuatında yer alan yaş şartına ilişkin hükümlere bağlı kalınmaksızınsınavın yapıldığı tarihte otuzbeş yaşını doldurmamış olmak şeklinde uygulanır.



Özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşları tarafından mesleğe özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle yapılacak alımlarda da birinci fıkra hükmü uygulanır."



Geçici Madde 38- Bu Kanunun ek 40 ncı maddesi ile yapılan düzenleme; bu Kanun Hükmünde Kararnamenin yayımı tarihinden önce duyurusu yapılıp başvuru süresi bitmiş olan giriş sınavları hakkında uygulanmaz. Bu sınavlarda yaş şartına ilişkin olarak duyurunun yapıldığı tarihte yürürlükte bulunan mevzuat hükümleri uygulanır.



Madde 12- 24/2/1983 tarihli ve 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununun 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi aşağodaki şekilde değiştirilmiştir.



"b) Giriş sınavının yapıldığı tarih tibariyle otuzbeş yaşını doldurmamış olmak"



 


Yukarıdaki paragraftanda anlaşılacağı üzere A Grubu kadrolarda yaş sınırı sınavın yapıldığı tarihte “35″ yaşını doldurmamış olmak şeklinde uygulanıyor.


 


B Grubu olarak adlandırılan ve ÖSYM tarafından merkezi atama yöntemiyle yerleştirme yapılan kadrolarda ise yaş sınırı aranmamaktadır.


 


Öğretmenlik mesleği için ise üst yaş sınırı “40″ yaştır. Ataması yapılacak öğretmenlerin 40 yaşından gün almamış olması gerekmektedir.  Fakat Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf TEKİN, 40 yaş koşulunda düzenleme yapılabileceğini belirtti.


 


Tüm bu zorlu çalışma maratonunda siteniz www.kpsscafe.com.tr her zaman sizlerin yanında olmaya devam edecektir.

 





NOT: Kpsscafe.com tarafından hazırlanan bu haber " www.kpsscafe.com.tr" şeklinde Aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.


>>2016 KPSS'YE GİRECEK ORTAÖĞRETİM ADAYLARI DİKKAT!!!

Son Güncelleme: 29.03.2014 21:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
murat kaya 4 ay önce

39 yaşındayım kpss de yerleştirmede heryer 35 yaş sınırı istiyormuş emeklilik yaşını 65 yaptınız zaten özel sektörde iş bulamuyoruz nasıl emekli olacaz.bu fetöcülerin sayesinde zamanında çok hakkımız yendi

Avatar
Emel 4 ay önce

41 yaşında kpss önlisans sınavına girebilirmiyim....gördüm diyelim atanabilirmiyim....

Misafir Avatar
oktay 4 ay önce @Emel

Sınava girmenizde herhangi bir sakınca yok ..Sadece tercih yaparken bazı kurumlar Yaş sınırı koyuyor onlara dıkkat edin yeter

Beğenmedim! (0)
Avatar
Yunus 4 ay önce

KPSS ortaöğretim de yas sınırı yoktur

Avatar
İbrahim 5 ay önce

37 yaşındayım orta öğretim mezunuyum KPSS ye girebilirmiyim hizmetli yada şöför memur olabilir miyim.

Avatar
Ergun 4 ay önce

Fetö ve torpille bir yerlere varanlarin Allah bin belasını versin 36 yaşındayım yillardan beri hakkım yeniyor... hepsine ...

Avatar
Yahya 11 ay önce

1977 doğumluyum kpss ye girebilirmiyim

Avatar
Derya 7 ay önce

1970 doğumluyum meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum kps ye girme hakkım varmı

Avatar
Saliha 4 ay önce

40 yaşındayım meslek lisesi mezunuyum kps sınavına girebilirmiyum yaş sınırı varmi başvurular ne zaman basliyor

banner389

banner394