KPSS Tercihlerinde altın değerinde kriterler

KPSS 2014/2 yerleştirmeleri için 17 Kasım da başlayan adaylardan tercih alma süreci 26 kasım 2014 tarihine kadar devam eecektir. Hayatınıza yön verecek bu yerleştirmeler için yapılan tercihlerde dikkat edilmesi gereken hususlar var. İşte sizler için hazırladığımız haberimiz...

banner396

KPSS Tercihlerinde altın değerinde kriterler

KPSS 2014/2 yerleştirmeleri için 17 Kasım da başlayan adaylardan tercih alma süreci 26 kasım 2014 tarihine kadar devam eecektir. Hayatınıza yön verecek bu yerleştirmeler için yapılan tercihlerde dikkat edilmesi gereken hususlar var. İşte sizler için hazırladığımız haberimiz...

23 Kasım 2014 Pazar 13:29
KPSS Tercihlerinde altın değerinde kriterler
  KPSS 2014/2 yerleştirmeleri için 17 Kasım da başlayan adaylardan tercih alma süreci 26 kasım 2014 tarihine kadar devam edecektir. Hayatınıza yön verecek bu yerleştirmeler için yapılan tercihlerde dikkat edilmesi gereken hususlar var. İşte sizler için hazırladığımız haberimiz...


ÖNCELİKLERİNİZİ İYİ BELİRLEYİN

Tercihlere başlamadan önce önceliklerinizi iyi tespit edin. Yani sizin için nerede ve hangi iş olursa olsun çalışmak mı önemli yoksa iş konusunda seçici mi davranıyorsunuz.

Tercih kılavuzunun üstünkörü okunması genellikle adayların ilk yaptıkları hatadır. Adayların tercihlerin bitmesinden sonra gözden kaçırdıkları hususlardan yakınmalarını çokça duyduğumuz için öncelikle kılavuzun iyice okunmasını tavsiye ediyoruz. Unutmamalıyız ki bir ömür boyu çalışacağınız ve hayatınızda bazen ailenizden, akrabalarınızdan çok göreceğiniz iş arkadaşlarını ve iş ortamını seçiyorsunuz.

SINIRLARINIZI İYİ BELİRLEYİN

Tercih yapmadan önce çalışmak istediğiniz hukuki statü, kadro ve şehir ile ilgili mümkün olduğunca doğru bilgilenip, bu konulardaki sınırlarınızı iyi belirleyin. Atamanız yapıldıktan sonra unutmayın ki aynı sınavla ikinci kez yerleştirme hakkınız olmayacak.

STATÜ TERCİHİ

Tercih kılavuzunda yer alan unvanlar Devlet memuru kadroları olabileceği gibi sözleşmeli personel pozisyonu da olabilir. Derece ya da sınıf sütunu boş olan unvanlar sözleşmeli personel pozisyonlarıdır. Derece ve sınıfları belirtilen unvanlar ise Devlet memuru kadrolarıdır.

İL TERCİHİ

Öncelikle adayların geneli tarafından doğru olarak bilinen bir yanlış, Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nde yer alan kadro ve pozisyonları kimsenin tercih etmeyeceği düşüncesiyle bölge tercihlerine ağırlık vermektir. Bu düşünceyle hareket eden memur adayları Doğu ve Güneydoğu’daki kadro ve pozisyonlara ağırlık vererek taban puanı yükselmekte, batıda ise bazı kadro ve pozisyonların taban puanları düşük kalabilmektedir. Bu temel stratejiyi herkesin göz önünde tutarak tercih yapabileceğini düşünmelisiniz. Bu sebeple önerimiz, tercihlerinizi tek bölge ağırlıklı değil ülke geneline yaymanız yönündedir.

İl tercihlerini yaparken dikkat etmeniz gereken başka unsurlar da vardır. Unutmayınız ki atandığınız bir ilden aday memurluğunuz süresince ayrılma imkanınız olmayacak. Adaylığınız kalksa bile kurum içi ya da kurum dışı nakil yoluyla başka illere geçmek zor bir süreç halini alabilmekte ve bazen hukuki engeller sebebiyle (yerdeğiştirme yönetmelikleri vs.) yıllarca atandığınız ilde çalışmak zorunda kalmaktasınız.

Bu konuda göz önünde bulundurmanız gereken husus, kurum içi naklin her zaman kurum dışı nakilden( başka kuruma atanmak) daha kolay ve daha az çaba isteyen bir imkan olduğudur. Dolayısıyla atandıktan sonra bir süre çalışıp sonrasında il değiştirmeyi düşünüyor iseniz, mümkün olduğunca her ilde teşkilatı olan kurumları seçmeye çalışın. Örneğin Bakanlıkların genel olarak her ilde teşkilatı vardır, oysa belediye,  üniversite ya da KİT’ lerde başka ile atanmak için kurum değiştirmeniz gerekir.

KURUM TERCİHİ

Kurum tercihi yaparken artık eskisi gibi farklı kurumlarda aynı unvanda çalışanlar arasında ücret farklılığı kalmadığını göz önünde tutmalısınız. Yani 666 sayılı KHK ile getirilen ek ödemeler yoluyla aynı unvandaki memurlar hemen hemen aynı maaşı almaktadırlar. Dolayısıyla kurum tercihlerinizi çalışma ortamı ya da yukarıda belirttiğimiz gibi nakil imkanı gibi hususları kıstas alarak yapabilirsiniz.

Ayrıca KİT’leri tercih ederken çalıştığınız kurumun ilerde bir gün özelleştirme kapsamına alınabileceğini ve sizin de ya özel sektör şartlarında çalışmak veya Devlet Personel Başkanlığınca bir kadroya atanmak zorunda kalabileceğinizi unutmayın.

KADRO TERCİHİ

Kadro tercih ederken kendi mesleğiniz de(mezun olduğunuz okul itibariyle örn. Kimyager vs.) çalışmak istiyorsanız unutmayın ki kurum içi unvan değişikleri için de ayrı bir sınava girmeniz gerekebilir. Kurumların görevde yükselme ve unvan değişiklikleri yönetmelikleri gereğince “bir kadroya atanıyım sonra kendi mesleğimin olduğu kadroya geçerim” mantığı istediğiniz şekilde sonuç vermeyebilir.

Ayrıca belirli okul şartı isteyen(teknik okul ya da sağlık meslek lisesi gibi) veya bonservis, ehliyet, sertifika gibi belgeler isteyen kadroları tercih etmeniz, atanmak istediğiniz kadro ya da pozisyonda yarışmak zorunda kalacağınız aday sayısını azaltacağı için sizi öne çıkacak sebeplerdir. Dolayısıyla genel kodların olduğu kadrolar mümkün olduğunca en sona bırakılmalıdır.

Niteliklerinden herhangi birini taşımadığınız kadroları kesinlikle tercih etmeyin.


Çok soru aldığımız bir husus da, bir aday hangi öğrenim düzeyinden KPSS’ye girdiyse ilgili KPSS puanının geçerli olduğu süre boyunca öğrenim düzeyi değişse dahi yapılan tüm merkezi veya kurumsal yerleştirmelerde bu puanını kullanabilir. Örneğin, ortaöğretim puanı olan bir aday puanın geçerli olduğu 2 yıl boyunca önlisans veya lisans mezunu durumuna gelse dahi ortaöğretim puanı geçerlidir ve tercih yapabilir. Aynı durum önlisans mezunu olarak sınava giren adayın lisans mezunu haline gelmesi durumunda da geçerlidir.

Bunlara dikkat ederek tercih yapmanız sizin lehinize olacaktır.

Bütün adaylara tercih döneminde ve sonrasında www.kpsscafe.com.tr olarak başarılar diliyoruz.
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 23.11.2014 13:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394