KPSS ile avukat alımında değişiklik yapıldı

Bugüne kadarki uygulamada, bir kamu kurumu avukat almak istediğinde talebini Devlet Personel Başkanlığına bildiriyordu.

KPSS ile avukat alımında değişiklik yapıldı

Bugüne kadarki uygulamada, bir kamu kurumu avukat almak istediğinde talebini Devlet Personel Başkanlığına bildiriyordu.

03 Ekim 2012 Çarşamba 11:58
KPSS ile avukat alımında değişiklik yapıldı

Bugüne kadarki uygulamada, bir kamu kurumu avukat almak istediğinde talebini Devlet Personel Başkanlığına bildiriyordu. Bu Başkanlık da avukat alımını KPSS tercih kılavuzuna koyuyor, ÖSYM tercih kılavuzu ilan ederek adayların başvurusunu merkezi olarak alıyordu. KPSS puan ve tercih...


Bugüne kadarki uygulamada, bir kamu kurumu avukat almak istediğinde talebini Devlet Personel Başkanlığına bildiriyordu. Bu Başkanlık da avukat alımını KPSS tercih kılavuzuna koyuyor, ÖSYM tercih kılavuzu ilan ederek adayların başvurusunu merkezi olarak alıyordu. KPSS puan ve tercih üstünlüğüne göre sonuçlar açıklanıyordu. Bugün sistem değiştirildi.Yapılan değişiklik sonrasında, 657'e tabi hazine avukatı ve hukuk müşaviri ile avukat (657'e tabi memur veya sözleşmeli) alımı şu şekilde yapılacak:1- Kamu kurumu önce, kurumsal yönetmeliğinde değişiklik yapacaktır. Bu yönetmelikte sınav, başvuru, komisyon teşkili ve sınava ilişkin diğer hususlar yer alacaktır.2- Kendisi bu kez kadro talebini DPB'ye bildirmeyecek, bu nedenle bu kadrolar KPSS tercih kılavuzunda yer almayacak. Kurum kendisi ilana çıkacaktır.3- Açıklanacak kadroların 5 katı aday sınava alınacaktır. KPSS (B) grubu puan sırası dikkate alınacak.4- Beş katı adaya, yazılı ve/veya sözlü sınav yapılacak. Yazılı ve sözlü sınavdaki başarı esas alınarak atama yapılacak.


 3 Ekim 2012 ÇARŞAMBAResmî GazeteSayı : 28430YÖNETMELİKKarar Sayısı : 2012/3688Ekli “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in yürürlüğe konulması; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 6/9/2012 tarihli ve 15238 sayılı yazısı üzerine, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile 217 sayılı Devlet Personel Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine göre, Bakanlar Kurulu’nca 10/9/2012 tarihinde kararlaştırılmıştır.KAMU GÖREVLERİNE İLK DEFA ATANACAKLAR İÇİN YAPILACAKSINAVLAR HAKKINDA GENEL YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİKYAPILMASINA DAİR YÖNETMELİKMADDE 1 – 18/3/2002 tarihli ve 2002/3975 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğe aşağıdaki ek madde eklenmiştir.“EK MADDE 6 – Kamu kurum ve kuruluşları, özel mevzuatlarında sınav, başvuru, komisyon teşkili ve sınava ilişkin diğer hususlarda düzenleme yapmak kaydıyla, hazine avukatı ve hukuk müşaviri kadroları ile avukat kadro ve pozisyonlarına, KPSS (B) grubu puan sırası dikkate alınarak, açıktan atama yapılacak kadro veya pozisyon sayısının beş katına kadar belirlenecek adaylar için yapacakları yazılı ve/veya sözlü sınavlardaki başarı sırasına göre atama yapabilirler.”MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.


Son Güncelleme: 03.10.2012 11:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.