KPSS arama kurtarma teknisyeni alınacak mı?

KPSS puanı ile arama kurtarma teknisyeni alımı olacak mı? Neden KPSS ile artık arama kurtarma teknisyeni olamayacağız.

banner396

KPSS arama kurtarma teknisyeni alınacak mı?

KPSS puanı ile arama kurtarma teknisyeni alımı olacak mı? Neden KPSS ile artık arama kurtarma teknisyeni olamayacağız.

18 Ekim 2014 Cumartesi 17:24
KPSS arama kurtarma teknisyeni alınacak mı?
KPSS puanı ile arama kurtarma teknisyeni alımı olacak mı? Neden KPSS ile artık arama kurtarma teknisyeni olamayacağız. KPSS puanı, kurum sınavlarında işe yarar mı?

 

KPSS arama kurtarma teknisyeni alınacak mı?  

Arama kurtarma teknisyeni alımı, Ösym nin yaptığı sınavlar ile değil, kurumun kendi bünyesinde yaptığı sınavla alım yapacak.

Kpss arama kurtarma teknisyeni olmak için ne yapmak gerek? Kpss memur olmak. KPSS'den kaç puan almak gerekir? KPSS arama kurtarma teknisyeni alımı. 2012 kpss arama kurtarma teknisyeni. Arama kurtarma teknisyeni maaşları.

ÖSYM arama kurtarma teknisyeni alımı yapamayacak, alımı kurum kendisi yapacak.


Kanunda yer alan ilgili madde şu şekildedir:

"MADDE 37- 5902 sayılı Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

"EK MADDE 1-
....

(4) Arama ve kurtarma teknisyeni kadrosuna Kamu Personel Seçme Sınavı (B) Grubu puan sırasına göre ilk defa açıktan atanacak personel, alım yapılacak her bir kadro için boş kadro sayısının beş katına kadar çağrılacak adaylar arasından yapılacak sözlü ve uygulamalı sınav sonucu başarı sırasına göre atanır. Arama ve kurtarma teknisyeni kadrosuna atanacakların başvuru tarihi itibarıyla otuz yaşından gün almamış olmaları ve sınav ilanında duyurulacak olan boy ve kilo koşulları ile Başkanlıkça belirlenecek diğer şartları taşımaları şarttır. Arama ve kurtarma teknisyenleri, söz konusu hizmetlerde elli yaşına kadar görev alırlar. Bu fıkranın uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, bunların aktif görev süreleri ile elli yaşın üzerinde aktif görevde bulunacaklara ilişkin şartlar ve diğer hususlar yönetmelikle düzenlenir.

1- Arama kurtarma teknisyeni kadrosuna yapılacak atamalar, ÖSYM'nin merkezi memur yerleştirmesi dışına çıkarılacaktır. İlanı Afet ve Acil Durum Başkanlığı kendisi yapacak. Her bir kadro için 5 katı aday sözlü ve uygulamalı sınava alnacak.

2- Arama ve kurtarma teknisyeni kadrosuna atanacakların başvuru tarihi itibariyle otuz yaşından gün almamış olmaları gerekecek.

3- Arama ve kurtarma teknisyeni kadrosuna başvurabilmek için boy ve kilo koşulları aranacak ve bu koşullar ilan metninde yer alacak.

4- Arama ve kurtarma teknisyenleri, söz konusu hizmetlerde elli yaşma kadar görev alırlar.

memurlar.net
Merkezi yerleştirme nedir?

 
Devlet Personel Başkanlığı'nın ülke genelindeki tüm kamu kurumlarından personel talebi toplayarak oluşturduğu listedeki kontenjanlara ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmasıdır.

 
Yılda iki kez (Kasım-Haziran) yapılır. Merkezi yerleştirme ile kadrolu memur ile 399 KİT sözleşmeli personel alınır.

 
İlk merkezi alım ne zaman olacak?

 
ÖSYM ve DPB resmi sitelerinde de yer aldığı üzere ilk merkezi alım 17-26 Kasım 2014 tarihleri arasında olacak. Adaylar internet üzerinden 30 tercih yapacaklar.

 
Tercih sürecinde sizlere daha detaylı ve hayat kurtarıcı bilgiler vermeye devam edeceğiz.

 
Bu alımda kaç kontenjan olacak?

 
2014 Bütçe Kanunu ile bu yıl çok az memur kadrosu ayrıldığını belirtmiştik. Bunun yansıması Haziran alımlarında açıkça görülmüş oldu. Bunun yanında engelli memur alımının artırılması, terör mağdurlarının sınavsız kadrolu memurluğa alınması, 4/B'lilerin önceki yıl kadroya geçirilmesi gibi durumlar da kurumların kadro taleplerinin düşmesinde etkili oldu. Sonuç olarak Kasım'daki merkezi yerleştirmedeki kontenjan sayısının 5-6 bini geçmeyeceğini tahmin etmek hiç de zor gözükmüyor.

 
Bu merkezi alımda hangi kurumlar yer alacak?

 
Bu belli ve sabit bir bilgi değildir. her merkezi alımda farklı kurumlar, farklı sayılar ve farklı unvanlara yerleştirme yapılmaktadır. Bir yerleştirmede kontenjan isteyen kurum bir sonrakinde istemeyebilir. Ama genel olarak bakanlıkların merkez ve taşra teşkilatlarına, belediyelere, il özel idarelerine, üniversitelere, KİT'lere ve diğer kamu kurumlarına yerleştirme yapılmaktadır.

 
Merkezi yerleştirmedeki istihdam türleri

 
Adaylar için merkezi alımların favori olmasının iki sebebi var. birisi bu alımlarda torpil işlememesidir. İkincisi ise bu alımlarda sadece kadrolu memurluğa alım yapıldığının düşünülmesidir. Ancak merkezi yerleştirmelerde iki çeşit kontenjan vardır. bunlar kadrolu memurluk ve 300 KİT sözleşmeli personel pozisyonlarıdır.

 

 
Kadro sayılarının belirlenişi

 
Öncelikle kurumlar hangi unvanlarda ve kaç tane personel alacaklarını DPB'ye bildirirler. DPB bunların şartlara uygunluğunu inceler ve yerine göre ufak tefek değişiklikler de yapabilmektedir. Bu kontenjanlar birleştirilip tek liste haline getirildikten sonra ÖSYM'ye gönderilir. ÖSYM bunları yayımlayarak adaylardan tercih alır.

 
Kaç merkezi yerleştirme var?

 
KPSS puanları 2 yıl geçerlidir. bu süre içinde 4 tane merkezi yerleştirme olmaktadır. Bu alımlar Kasım ve Haziran aylarında yapılmaktadır. 2014 KPSS puanları ile 2014 Kasım, 2015 Haziran, 2015 Kasım ve 2016 Haziran aylarında olmak üzere toplam dört adet merkezi yerleştirme yapılacaktır.


Yerleştirmeleri size bildireceğiz...
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 18.10.2014 17:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
pnr 4 yıl önce

afada yerlesme kpss kaldrldımı ? yasallasma oldumu

banner389

banner394