KPSS-2015/1 Merkezi Alımlarında Yüksek Kontenjan Bekleyen Bölümler

Haziran ayında yapılacak 2015 yılının ilk merkezi atamasında gözler Devlet Personel Başkanlığına çevrilmiş durumda. Tüm adaylar kendi bölümleri için yüksek sayıda atama yapılmasını beklerken son yıllarda yapılan alımlar ışığında kimlerin bu atamada fazla kadro beklediğini açıklayacağız.

banner396

KPSS-2015/1 Merkezi Alımlarında Yüksek Kontenjan Bekleyen Bölümler

Haziran ayında yapılacak 2015 yılının ilk merkezi atamasında gözler Devlet Personel Başkanlığına çevrilmiş durumda. Tüm adaylar kendi bölümleri için yüksek sayıda atama yapılmasını beklerken son yıllarda yapılan alımlar ışığında kimlerin bu atamada fazla kadro beklediğini açıklayacağız.

29 Mayıs 2015 Cuma 09:46
KPSS-2015/1 Merkezi Alımlarında Yüksek Kontenjan Bekleyen Bölümler
Kpsscafe.com.tr - 2014 yılında yapılan KPSS'ye giren 3,5 milyon adaydan sadece 5067'si 2014 KPSS puanıyla Kasım ayında yapılan ilk merkezi atamada memur olabilmişti. Hem alınan memur sayısı hem de birçok bölümden kadro açılmaması adaylarda hayal kırıklığı ve umutsuzluk yaratmıştı.

İlk merkezi atamada yüksek puanlar aldığı halde bitirdiği bölümden kadro açılmayan adaylar açıkta kalmış ve akıllarında diğer merkezi atamalar için de aynı tereddütler oluşmuştu. Son yıllarda yapılan merkezi alımlarda bazı bölümler unutulmuş, kimilerine hiç kadro açılmazken kimilerine de komik olabilecek sayıda kontenjanlar ayrılmıştır. 

kpsscafe olarak bu yazımızda bölümlerinden kadro açılmayan ve neticesinde atanma şansı çok az olan adayların ortak çağrılarına tercüman olarak yetkililere çözüm önerilerini sunacağız.

Kimler Yeterli Kontenjan Açılmadığı için Atanamıyor?

Son birkaç yılın memur atamalarına baktığımızda göze çarpan bölümler şu şekilde ortaya çıkıyor:

Lisans Alanları 

1- İİBF Mezunları: Mezun sayısına göre açılan kadrolarda çok büyük zorluklar yaşayan bölümlerin başında gelmektedirler. Sayıları 400 bini bulan ve her yıl aralarına yeni mezunlarında katılmasıyla giderek artan işsiz aday sayısıyla KPSS'de şansı düşen alan olarak öne çıkmaktadır. Yeterince kadro açılmadığı için İİBF mezunu adayların çok yüksek puanlarda bile atanamama riskleri büyüktür. Peki bu adaylar yetkililerden ne istiyor?

Çözüm: Lisans mezunlarına ayrılan kontenjanlar içerisinde sadece İİBF mezunlarının seçebildiği kadrolara ayrılan kontenjanların arttırılması ve adayların sadece 4001 koduna mahkum edilmemesi sorunun çözümünde atılan önemli bir adım olacaktır. 4001 koduyla herhangi bir lisans programından mezun olan her aday tercih yapabildiği için puanlar çok yükselmekte ve bölümünden alım olmayanların şansı düşmektedir.

2- Mühendislik Mezunları: Mühendislik alanından özellikle gıda, kimya, jeoloji ve ziraat mühendisliği mezunları büyük sorunlar yaşamaktadır. Mühendisliğe açılan kontenjanlar içerisinde sayıca alımı az olan bölümlerin başında bu alanlar geldiği için atanma şansları çok azalmaktadır.

Çözüm: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın özellikle mühendislik atamalarında ziraat, gıda ve kimya mühendisliği mezunlarına öncekik vermesi ve bu bölümler için kontenjanları arttırması çözüm için önemli bir adım olabilir. Jeoloji mühendisleride özellikle diğer kamu kuruluşlarında ayrılan mühendis kadroları içerisinde unutulmamalıdır.

3- Temel Bilimler Mezunları: KPSS'de unutulan bir diğer alanda temel bilimlerden yani matematik, fizik, kimya ve biyoloji bölümünden mezun adayları kapsamaktadır. Ülkemizin bilim ve teknoloji alanında atılım yapabilmesi için yapılacak çalışmalarda bu alana öncelik verilmemesi büyük bir çelişki doğuracaktır. 

Çözüm: Kamu kurumlarında özellikle ileriye dönük her türlü planlamada temel bilimlerin ağırlığı arttırılmalı ve belirttiğimiz bu bölümlerin kontenjanları yüksek tutulmalıdır.

Önlisans Alanları

1- Adalet Mezunları: KPSS'de önlisans bölümleri arasında en başarılı bölüm olmasına rağmen açılan kontenjanlarda en büyük haksızlığı yaşamışlardır. Her KPSS atamasında ayrılan kontenjanlar Adalet mezunlarının gözardı edildiğini göstermektedir. Hatta Adalet Bakanlığı bile kendi personel alımlarında Adalet bölümü mezunlarına yeterli önemi vermemektedir. Bu durumda ayrı bir çelişki örneğidir.

Çözüm: Merkezi atamalarda Adalet mezunlarına ayrılan kontenjanlar arttırılmalı ve 100 bin mezunu olan bölüme hak ettiği değer verilmelidir. Adalet Bakanlığıda memur alımlarında özellikle zabıt katibi kadrolarına atamalarda Adalet bölümüne gereken değeri vermelidir ve adaletin sözde değil özde olması gerektiğini göstermelidir.

2- Bilgisayar Programcılığı: Bir başka atama mağduru alanda Bilgisayar Programcılığı bölümüdür. Mezun sayısı olarak 100 bini geçen ama KPSS'de açılan kontenjanlar nedeniyle birçok mezunun atanamadığı hatta önemli bir kısmının başka alanlara yönelmek zorunda kaldığı ortadayken artık yaşadıkları kadro sorunu son bulmalıdır.

Çözüm: Bilim ve teknoloji adına gelişimden bahseden bir ülkede bilgisayar alanının temel derslerini alan ve programcılık alanında yetişen adaylara verilmeyen kontenjanlar güçlü yapının bir yanının sürekli eksik kalmasına neden olacaktır. Yazılım alanında personel ihtiyacının hat safhada olduğu ülkemizde bu ayıbın ortadan kaldırılması en başta KPSS merkezi alımlarında bu alandaki adaylara yeterli kadronun açılmasıyla giderilmelidir.

3- Yerel Yönetimler: Önlisans alanında tıpkı Adalet ve Bilgisayar Programcılığı mezunlarının yaşadığı sıkıntıları yaşamaktadırlar. Zaten belediyelere personel alımlarında torpili olanların işe girmesi umudunu buraya bağlayan adayların belini bükmektedir.

Çözüm: Tüm belediye ve il özel idarelerine personel alımları merkezi atamalarla yapılmalıdır. Böylece hem torpilin önüne geçilecektir, hem de bu bölümden mezun adaylara daha fazla kontenjan açılması imkanı sağlanacaktır.

Ayrıca 3163 Önlisans İşletme Mezunlarıda her atama döneminde mağdur edilmektedirler.

Son yıllarda KPSS merkezi atamalarda kamuya alınan personel sayısında azalma olmaktadır. Bunun en önemli nedeni bazı kurumlara yapılan atamaların merkezi alımlardan çıkarılmasıdır.Çalışan ve emek verenlerin puan üstünlüğüne göre atandığı merkezi alımların gücünün azaltılması gerçekten hak edenin memur olduğu bir sistemi yavaş yavaş yok eder. Bu durum adalet ve eşitlik ilkelerini tamamen bitireceği için, umudunu KPSS ile kamuya atanmaya bağlayan milyonlarca adayın hakkının elinden alınmasına zemin hazırlayacaktır.NOT: “www.kpsscafe.com.tr”  tarafından hazırlanan bu haber hiçbir şekilde başka internet sitelerinde kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 27.05.2015 11:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AR KD 3 yıl önce

Önlisans Bilgisayar Bölümlerinin 150.000 mezunu haziranda adil kadro bekliyor, istihdamın mezuniyet niteliğine göre yapılmasını talep ediyoruz ve bekliyoruz...

Avatar
gıda teknikeri ataması istiyoruz.... 3 yıl önce

gıda teknikeri ataması istiyoruz...
gıda teknikeri ataması istiyoruz...
gıda teknikeri ataması istiyoruz...
gıda teknikeri ataması istiyoruz...

Avatar
Demm 3 yıl önce

Gida teknikeri olarakta magduruzda magduruz duyrulur.89 puan aldim ama kendi bolumume atanamiyorum

Avatar
yerelcinrgs 3 yıl önce

Biz okuyalım atanma hayaliyle aylarca sınavlara hazırlanıp puanımızı alalım.Belediyelerde merkezi alım yapmayıp alenen torpilin önünü açarak açıktan alım yapsınlar o partili bu akraba derken emeklerimizi heba etsinler.Efendiler haktan dinden sömürerek siyaset yapmayın..hakkımızın sonuna kadar peşindeyiz.gerekli bütün yollara başkoyduk...

Avatar
zakire bilici 3 yıl önce

GIDA TEKNİKERİ ATAMASI İSTİYORUZ.MAAŞALLAH HEP SAĞLIKÇILAR ATANIYOR BİZİM BAKANIMIZ NERDE...

Avatar
gizem 3 yıl önce

Bilgisayar bolumleri kadro bekliyor. Nitelik kodlarımız başka bölümlere sertifikayla verilmesin

Avatar
cengiz 3 yıl önce

Onlisans bilgisayar bölümü mezunları kadro bekliyor

Avatar
Ahmet 3 yıl önce

Önlisans Bilgisayar Bölümlerinin 150.000 mezunu haziranda adil kadro bekliyor, istihdamın mezuniyet niteliğine göre yapılmasını talep ediyoruz ve bekliyoruz

banner389

banner394