Henüz Askere Gitmeyen Adaylar Dikkat

KPSSye girecek erkek adaylar için askerlik görevinin yapılmış veya yapılmamış olması neleri değiştirir?   KPSS tercihleri esnasında askerde bulunan veya sonradan askere gidecek olan adaylar atamalarda sorun yaşar mı?   Konuya ilişkin resmi karar  .

Henüz Askere Gitmeyen Adaylar Dikkat

KPSSye girecek erkek adaylar için askerlik görevinin yapılmış veya yapılmamış olması neleri değiştirir?   KPSS tercihleri esnasında askerde bulunan veya sonradan askere gidecek olan adaylar atamalarda sorun yaşar mı?   Konuya ilişkin resmi karar  .

14 Nisan 2014 Pazartesi 21:16
Henüz Askere Gitmeyen Adaylar Dikkat
KPSS'ye girecek erkek adaylar için askerlik görevinin yapılmış veya yapılmamış olması neleri değiştirir?

 

KPSS tercihleri esnasında askerde bulunan veya sonradan askere gidecek olan adaylar atamalarda sorun yaşar mı?

 

Konuya ilişkin resmi karar  ...

KPSS'ye girecek erkek adaylar için askerlik görevinin yapılmış veya yapılmamış olması neleri değiştirir?


KPSS tercihleri esnasında askerde bulunan veya sonradan askere gidecek olan adaylar atamalarda sorun yaşar mı?


Konuya ilişkin resmi karar   KPSS'ye ilişkin aksaklıklar ve uyuşmazlıklar konusunda görüş vermeye yetkili makam Devlet Personel Başkanlığıdır. Askerde iken tercih yapılmasına ilişkin olarak sorulan bir soruya DPB tarafından verilen resmi cevabın özeti şu şekildedir:   ".... merkezi yerleştirme işlemi neticesinde herhangi bir kamu kurumuna yerleştirilen ancak bu tarihte askerde olması sebebiyle ataması yapılamayan adayların bu hususu süresi içerisinde atanmak üzere yerleştirildiği kurumlara bildirmesi ve askerliğini bitirmesini müteakip bu kurumlara başvurması halinde atamalarının yapılabileceği mütalaa edilmektedir."


Konuya ilişkin mahkeme kararı   İdari yargı düzeninin yüksek mahkemesi ve temyiz makamı olan Danıştay, askerde iken başvuru yapan adayların bu başvurularının kabul edilmemesini hukuka aykırı bulmuştur.  


 Askerliğin kısa dönem ya da uzun dönem olması fark eder mi?


  Hayır, hiçbir fark yoktur. Her iki durumda da kurumlar vatani hizmet sonuna kadar adayların kadrolarını saklı tutarlar ve askerlik dönüşü atamalarını yaparlar.  


Kurumlar 1 yıldan fazla beklemez söylentileri doğru mudur?  


Hayır, böyle bir süre kotası yoktur. Askerlik süreniz ne kadar olursa olsun kurumlar kadronuzu bekletirler.  


4/B sözleşmeli personel için özel bir durum var mıdır?


  Hayır, bu dosyamızda belirtilen tüm hususlar aynen 4/B veya diğer sözleşmeli tüm personel alımları için de aynen geçerlidir.  


399 KİT kontenjanları için özel bir durum var mıdır?


  Bu dosyada belirtilen tüm hususlar 399 sayılı KHK'ye tabi KİT personel alımları için de geçerlidir.   Askerde iken tercih   Askerde olan adayların tercih yapması mümkündür. Zaten tercihler ÖSYM resmi sitesi üzerinden online olarak yapılmaktadır. Bu adaylar aday işlemleri şifreleri ile sisteme girerek tercih yapabilirler.   Bu adaylar, yerleştikleri kuruma başvurarak aşağıdaki evrakları vereceklerdir:  


1- Askerde olduklarını gösteren onaylı resmi bir belge  


2- Yerleşmiş oldukları kontenjanın terhis tarihine kadar kendi lehlerine saklı tutulması talebi içeren bir dilekçe.   Kurumlar bu adayları terhis oluncaya kadar beklerler ve terhis sonrasında başvurmaları durumunda atamalarını yaparlar.  


Tercih yaptıktan sonra yerleştirme sonuçları açıklanmadan askere giden adaylar ne yapmalıdır?  


Bu adaylar, yerleşmeleri durumunda bir önceki başlıkta belirtilen yolu izleyeceklerdir.   Yerleşen ancak henüz atama evraklarını vermeden askere giden adaylar ne yapmalıdır?   Bu adaylar, kurum atama evraklarını istediği sırada askerde olacaklardır ve üst başlıkta bahsettiğimiz yöntemi izleyeceklerdir.  


Yerleşmiş ve atama evraklarını vermiş ancak henüz ataması yapılmadan askere gidenler ne yapmalıdır?  


Bu durumda olan adaylar kurumlarına aşağıdaki belgeleri vermelidirler:  


1- Askere gideceklerine dair belgelerin örneği  


2- Atanacakları kontenjanın terhis tarihine kadar kendi lehlerine saklı tutulması talebi içeren bir dilekçe.   Kurumlar bu adayları terhis oluncaya kadar beklerler ve terhis sonrasında başvurmaları durumunda atamalarını yaparlar.  


Göreve atanmış ancak göreve başlamadan önce askere gidenler ne yapmalıdır?  


Bu adaylarımız da bir üst başlıktaki yöntemi izlemelidirler.  


Göreve başladıktan sonra askere gidenler ne yapmalıdır?  


Bu durumda olanlar artık aday değildirler ve kurumlarınca belirtilen belgeleri kurumlarına teslim ederek askere gidebilirler.  


Askerlik dönüşünde ne zaman göreve başlamak gerekiyor?


  657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre vatani hizmet görevi tamamlayan memur ve adaylar 30 gün içerisinde kurumlarına başvurarak göreve başlamak zorundadırlar.  


Askerlik dönüşünde göreve başlamayanlar için nasıl bir ceza var?  


Terhis sonrasında 30 gün içinde göreve başlamayanlar müstafi (çekilmiş sayılma) olurlar ve bu kişiler 1 yıl boyunca hiçbir kamu kurumunda Devlet memuru olamazlar. Ancak bu süre içinde sözleşmeli personel veya geçici personel olarak işe girmelerinde bir engel yoktur.


Askere gitmek veya gidecek olmak KPSS atamalarına engel değildir.


Tüm adaylara KPSS yolunda başarılar dileriz.


Memurlar.net
Son Güncelleme: 14.04.2014 21:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.