Görevde Yükselme ve Unvan Değişiklikleri KPSS ile Memur Atamalarını Etkiler Mi?

Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavları, kamuda çalışan yani atanmış memurların, bulunduğu unvandan daha yüksek unvandaki memurluklar veya farklı unvanlarda görev almak için girilen bir sınavdır.

Görevde Yükselme ve Unvan Değişiklikleri KPSS ile Memur Atamalarını Etkiler Mi?

Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavları, kamuda çalışan yani atanmış memurların, bulunduğu unvandan daha yüksek unvandaki memurluklar veya farklı unvanlarda görev almak için girilen bir sınavdır.

08 Şubat 2016 Pazartesi 10:58
Görevde Yükselme ve Unvan Değişiklikleri KPSS ile Memur Atamalarını Etkiler Mi?
KPSSCAFE.COM.TR - Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavları,  kamuda çalışan yani atanmış memurların, bulunduğu unvandan daha yüksek unvandaki memurluklar veya farklı unvanlarda görev almak için girilen bir sınavdır.

Sınavla birlikte memurların daha üst kariyer planlamalarına veya farklı unvanda çalışmalarına destek verilmektedir. Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavlarına katılmak için bazı şartlar istenmektedir, her kurum yönetmeliklerle şartları düzenlemektedir. Adaylığın kaldırılmış olması, belli yıl çalışmış olma ve öğrenim düzeyi şartını tüm kurumlar istemektedir. 

Unvan Değişikliği Sınavları İlk Atamayı Etkiler Mi?

Bakanlıkların ve kurumların görevde yükselme ve unvan değişikliği sınav açmalarının genel memur atamalarına etkisine şöyle açıklayabiliriz:

1) Görevde yükselme ve unvan değişikliğiyle açılan kadrolara yapılacak atamaların bütçeyle bir ilgisi yoktur. Yani bütçeye göre verilen atama izinlerinin dışındadır. Zaten bütçeye yeni bir yük de getirmemektedir. Mevcut çalışan memurun sadece görevi ve unvanı değişmektedir. 

2) Görevde yükselme ve unvan değişikliği için açılan kadroların unvan bazında dağılımı, atama bekleyen memur adaylarını dolaylı olarak etkilemektedir. Yani bir kurum, ihtiyaç duyduğu bir unvanı görevde yükselme yoluyla aldığı için ilk atamaya unvan anlamında olumsuz olarak yansıyacaktır. Kurumdaki personelin eski unvanında açık oluşması da o unvanda atama bekleyenler için olumlu olacaktır. 

Aile Bakanlığı’nın Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınav İlanını İncelersek;
 
Örnek 1: Aile Bakanlığı, 27 (merkez) +263 (taşra) = 290 kadrosunu unvan değişikliği sınavına açtı. 290 kadronun bütçeyle bir ilişkisi yoktur ancak açılan kadroların unvanları memur adaylarını dolaylı olarak ilgilendiriyor. 290 kadro içinde 90 Öğretmen, 50 sosyolog, 35 Programcı, 32 Çocuk Eğiticisi, 20 Tekniker, 18 Teknisyen, 10 Sosyal Çalışmacı, Hemşire, Din Görevlisi, Sağlık Memuru gibi kadrolar yer almaktadır. Kadroların unvan değişikliğiyle doldurulmasıyla Bakanlık ilk atama kadrolarını şekillendirecektir. Yani unvan değişikliği açılmamış olsaydı belki de Aile Bakanlığı, ihtiyaç duyduğu kadroları ilk atamaya açacaktı. 
 
Örnek 2: Bakanlık, taşra teşkilatı için 50 sosyolog kadrosu açmış, sosyologlar için olumsuz gözükebilir ancak 90 adet de öğretmen kadrosu açılmış. Görevde yükselmede şef kadrosu için 130, kuruluş müdürü kadrosu için 200, Şube Müdürü kadrosu için 51, Kuruluş Müdür Yardımcısı kadrosu için 150 kadro açılmıştır. Çalışan sosyologların içinde öğretmenliğe geçecek veya şef, müdür, müdür yardımcısı olacaklar çıkacaktır. 10 Sosyal Çalışmacı kadrosu açılmış ancak belki de daha fazla sayıdaki sosyal çalışmacı görevde yükselecektir. 

Örnek 3: Aile Bakanlığı;  Bilgisayar İşletmeni, Memur, VKHİ gibi unvanlarda pek alım yapmamaktadır ancak görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarında bu kadrolarını açık göstermiştir. Yani Bakanlık memur ihtiyacını bu şekilde karşılamak istemektedir. 


Özetle; Bütün Bakanlıklar görevde yükselme ve unvan değişikliği yoluyla kurum içi personel alımı yapmaya başlamıştır. Aile Bakanlığı da ilk kez bu şekilde bir sınav açmıştır. Bu sınavlar, memur ataması bekleyenleri unvan bazında olumsuz olarak etkilemektedir. Ancak bazı unvanlardaki kadroların boşalması da bazı memur adayları için olumlu olabilir. 

NOT: Aile Bakanlığı’nın ilk kez görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı açması olumlu ancak bu sınavlara aday memurlar başvuru yapamayacaktır. Bakanlık, 2014-1 ve 2014-2 merkezi yerleştirmede 2 bin civarı personel alımı yapmıştı. Bu personellerin bazılarının adaylığı kalktı ancak bazılarının adaylığı kalkmak üzeredir. Bakanlığın 1 yılını dolduran ancak adaylığı kalkmamış memurların da başvurularını kabul etmesi faydalı olacaktır. 
Son Güncelleme: 08.02.2016 11:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
okur 4 yıl önce

ben 7 yıldır unvan beliyorum karayolarında çalş. mak. müh. yim
sen girmeden unvan değiştirebilirmiyim