Eylül Atamalarında Branş Branş Öğretmen İhtiyacı

2015 Eylül atamaları yaklaşırken henüz hangi branştan kaç öğretmen atanacağı belirsizliğini korumaya devam ediyor. Bakanlığın öğretmen ihtiyacı çeşitli atama türleriyle giderilmeye çalışılıyor. Bunda öncelik ilk atamalarda olacak.

banner396

Eylül Atamalarında Branş Branş Öğretmen İhtiyacı

2015 Eylül atamaları yaklaşırken henüz hangi branştan kaç öğretmen atanacağı belirsizliğini korumaya devam ediyor. Bakanlığın öğretmen ihtiyacı çeşitli atama türleriyle giderilmeye çalışılıyor. Bunda öncelik ilk atamalarda olacak.

01 Eylül 2015 Salı 09:17
Eylül Atamalarında Branş Branş Öğretmen İhtiyacı

  2015 Eylül atamaları yaklaşırken henüz hangi branştan kaç öğretmen atanacağı belirsizliğini korumaya devam ediyor. Bakanlığın öğretmen ihtiyacı çeşitli atama türleriyle giderilmeye çalışılıyor. Bunda öncelik ilk atamalarda olacak.

ÖĞRETMEN ATAMA KONTENJANLARI VE BRANŞ DAĞILIMLARI AÇIKLANDI

15 Eylül gibi atama yapılması planlanıyor ancak zaman zaman iptal edileceği ile ilgili de söylentiler çıkıyor. Neyse ki Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin ile birlikte Bakanlığın en yetkili ağızlarından biri olan İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu herhangi bir iptalin söz konusu olmadığını belirtti.

Üniversitelerden bu yıl ve daha önceki yıllarda mezun olan öğretmen adayları KPSS sınavına girmiş ve büyük bir merakla atama takvimini bekliyorlar. 4 Eylül’de başlatılması planlanan öğretmen atamalarına sadece birkaç gün kaldı ve öğretmenler hangi branştan ne kadar öğretmen ihtiyacı olduğunu merak ediyorlar.

Bu atamalardan önce yapılan son atamalar Ağustos ayı içinde yapılan özür grubu atamaları idi. Milli Eğitim Bakanlığının istatistiklerine göre Eylül ayı içerisinde yapılacak ilk atamalara kaynak teşkil edecek branş dağılımı şu şekilde;

Milli Eğitim Bakanlığı’nın en fazla öğretmen ihtiyacının bulunduğu branş İngilizce Öğretmenliği. Hem her türlü lisenin Anadolu Lisesi kategorisine alınması hem de 4+4+4 sistemi ile ilkokullarda 2. Sınıflara kadar İngilizce dersi konması bu branştaki ihtiyacı arttırmıştır. Bakanlığın bu daldaki öğretmen ihtiyacı 16819. Dolayısıyla 2015 Eylül atamalarında en fazla kontenjan ayrılması gereken dallardan birinin İngilizce Öğretmenliği olması bekleniyor.

Daha sonra gelen en çok öğretmen ihtiyacı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği. İmam Hatip Ortaokullarının açılması ve hem bu okullara hem de İmam Hatip Liselerine olan rağbetin artması nedeniyle ciddi bir Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni açığı ortaya çıktı. Ayrıca bu daldaki mevcut öğretmenlerin yeni Yönetici Atama Sistemi ile mülakat aracılığıyla idareci olmaları sonucunda da bu branşta açık had safhada görünmektedir. Din Kültürü Öğretmeni ihtiyacı yaklaşık 16131. İlk atamalarda kontenjan olarak zirvede yer alması beklenen branşlardan biri de bu daldır.

Her ne kadar 4+4+4 sistemi ile en fazla problem sınıf öğretmenliğinde yaşansa da; hızlı bir şekilde yeni okulların açılması sayesinde bu branş en fazla öğretmen ihtiyacı listesinde üçüncü sırada yer almakta. Sınıf mevcutlarının 20 şeklinde ideal bir sayıya düşürülmesi planına göre şu an için görünen Sınıf Öğretmeni ihtiyacı 14485. Sınıf öğretmenliği mezunları umutsuz olsa da Eylül atamalarında ilk üçte olması beklenen bir alan.

Ülkemizde bulunan özel eğitim gereksinimli öğrencilere yönelik ideal öğretmen sayısı henüz tutturulabilmiş değil. Özel eğitim okullarında veya sınıflarında halen kalabalık sayılarda eğitim görülmekte. Normalde 2 öğrenciye 1 öğretmen düşecek şekilde olması gereken sınıflar ne yazık ki öyle değil. Bu haliyle ortaya çıkan Özel Eğitim Öğretmeni ihtiyacı yaklaşık 13500 civarında. İşitme, Görme ve Zihinsel Engelliler Öğretmenliği bölümlerinin artık tek bir başlık altında, Özel Eğitim Öğretmenliği başlığı altında, atamasının yapılacağı düşünülürse Eylül 2015 atamalarında haklı olarak pay sahibi olacaktır.

En fazla öğretmen ihtiyacının olduğu söylenen ve öncelikle her okula 1 olacak şekilde atamaların bitirilmesi; daha sonra 2. ve 3. Öğretmenlerin atamasının yapılması planlanan alan Rehber Öğretmenlik; ya da yeni adıyla Rehberlik. Hiç rehber öğretmeni olmayan okullara öncelikle bir öğretmen ataması yapılması planlanmakla birlikte, normal Avrupa standartları olan 150 öğrenciye 1 Rehber Öğretmen olana kadar açığın sürmesi bekleniyor. Hali hazırdaki durumda ihtiyaç 8953.

4+4+4 sisteminde yüzü gülen branşlardan biri de İlköğretim Matematik Öğretmenliği. Bu branştaki açık 6500 civarında. Atamalarda aslan payı ayrılabilecek alanlardan biri. Zira toplum olarak kanayan yaralarımızdan biri olan Matematik öğretimi, Bakanlığın son yıllarda üstünde durduğu ve öğretmen açığının olmamasını istediği branşlardan biri.

Okul öncesi eğitim halen zorunlu duruma getirilmese de Okul Öncesi Öğretmeni İhtiyacı epey fazla durumda. 5600 gibi bir sayı zikrediliyor. Bu sayı ilerleyen yıllarda artabilir.

Ortaokul ve liselerde açık görünen önemli branşlardan biri de Beden Eğitimi Öğretmenliği. Şu an için ihtiyaç 5000 civarında. Ancak Bakanlığın Eylül atamalarında kaç kişiye kontenjan ayıracağı belirsiz. Müsteşar Yusuf Tekin branşlara göre orantılı bir dağılım yapıldığını açıkladı. Bu alana kaç kontenjan ayrılacağını hep birlikte göreceğiz.

Ortaokullardaki önemli açıklardan biri de Türkçe Öğretmenliği. 4800 civarında açık var ama hepsine birden atama yapılamayacak. Sayı bu yıl için iki binin üzerinde olursa bu branştaki öğretmenler kendilerini şanslı hissedebilirler.

Yine ortaokuldaki açık olan diğer bir branş yaklaşık 3700 kişi ile Fen Bilgisi Öğretmenliği. Atamalarda bin sayısını geçmesi iyi olacaktır.

Liselerde Anadolu Lisesi kategorisinde oluşan açıklardan biri de Matematik Öğretmenliği. Şu an itibariyle açık 3700 gibi bir sayıda.

Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği sistemi ile oluşan Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği özellikle Fatih Teknolojisi ile kurulan Akıllı Tahta ve dağıtılan tabletler sayesinde popülerliğini koruyor. Bu alandaki ihtiyaç dağıtılan akıllı tahtalara göre artabilir. Şu an için 3300 civarında ihtiyaç görünmekte.

Liselerdeki Biyoloji Öğretmenliği açığı 3100 gibi. Atamalarda 500’ün altında olmaması bekleniyor.

Özellikle Osmanlıca dersleri ile ilgili olarak büyük iş düşmesi beklenen branşlardan biri olan Edebiyat Öğretmenliği branşındaki açık 2900.

Son yılların popüler alanlarından biri de İHL Meslek Dersleri Öğretmenliği ve Arapça. İHL Meslek Dersleri Öğretmenliği açığı 2738 iken Arapça Öğretmeni açığı 2400. Bu iki alana da ciddi bir kontenjan ayrılabilir.

Hem ortaokul hem de liselerdeki ders sayısı az olsa bile Müzik Öğretmenliği branşındaki açık 2400. Kısım kısım atama yapılarak bu açık kapanacaktır. Müzik Öğretmenliği gibi Görsel Sanatlar Öğretmenliği de aynı dertten muzdarip. İlkokullara ayrı bir ders şeklinde verilmesi zaman zaman düşünülen bu alandaki açık şu şartlarda 2000.

Ortaokul Sosyal Bilgiler Öğretmenliğindeki açık 1900 civarında iken; yine ortaokul Teknoloji ve Tasarım branşındaki açık 1900 civarında.

Lisedeki YGS ve LYS sınavlarında can alıcı iki ders olan Fizik ve Kimya branşlarına da atama kontenjanı verilecek. Şu andaki açık Fizik Öğretmenliği için 1470; Kimya Öğretmenliği için 1700.

Liselerdeki sosyal dersler olan Tarih ve Coğrafya Öğretmenliği mezunları da iyi bir kontenjan bekliyor. Zira Bakanlığın Tarih alanını Osmanlıca dersleri için kullanabilmesi söz konusu. Tarih branşındaki açık 750 iken Coğrafyada bu sayı 770 civarında.

Kız Meslek Liselerinin öğretmen ihtiyaçlarından olan Güzellik ve Saç branşındaki ihtiyaç 914; Çocuk Gelişimindeki ihtiyaç 490.

Diğer bir yabancı dil dersi olan Almanca Öğretmeni ihtiyacı 900. Lise derslerinden olan Felsefedeki ihtiyaç 416.

Bu sayılan branşların haricinde olan diğer branşlardaki toplam açık irili ufaklı olarak 6150. Bakanlığın Eylül atamalarında hangi branşlara ne kadar kontenjan ayırdığını açıklaması an meselesi. Toplamda 135 bin civarında açık görünmesine rağmen; sınıf sayılarının azaltılması, okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirilmesi, rehber öğretmen başına düşen öğrenci sayısının azaltılması gibi uygulamalar ile bu sayının güncellenebileceği söyleniyor.

Eğitimin bir ulusun en önemli kurumu olduğu gerçeğinden hareketle umuyoruz ki erken seçimden hangi sonuç çıkarsa çıksın Aslan payı yine Milli Eğitime ayrılır. Atanacak öğretmen arkadaşlarımıza şimdiden hayırlı olsun diyoruz.NOT: Kpsscafe.com.tr tarafından hazırlanan bu haber  “www.kpsscafe.com.tr” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 01.09.2015 09:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
barış 3 yıl önce

adalete bak ben 81 puan alıyorum atanamıyorum. başkaları kadroyu şişirip 60 puanla atanıyor. o zaman neden kpss yapıyorsunuz bu bir yarışsa hangi bölüm olursa olsun ilk 37.000 bine gireni atamanız daha adil olmazmı. adaletse kpss önemli ise benim dediğim gibi olur ben sizleri Allaha hava ediyorum yazzıklar olsun bu atamayı yapanlara

Avatar
BARIŞ 3 yıl önce

ADALETLİ BİR ATAMA YAPILACAKSA BRANŞ GÖZETİLMEDEN 80 VE ÜZERİ PUAN ALANLAR ATANMALI. OKUL ÖNCESİ ÖĞRT. 5000 ATAMA BEKLİYORUZ. 80 PUAN ALIP ATANAMAZSA BU BENCE HAKSIZLIK

banner389

banner394