Dershane öğretmenlerine KPSS'siz Milli Eğitim'de görev yapma yolu açıldı

Meclis Genel Kurulunda görüşülen MEB tasarısının en dikkat çekici maddelerinden biri olan 12.

Dershane öğretmenlerine KPSS'siz Milli Eğitim'de görev yapma yolu açıldı

Meclis Genel Kurulunda görüşülen MEB tasarısının en dikkat çekici maddelerinden biri olan 12.

28 Şubat 2014 Cuma 14:08
Dershane öğretmenlerine KPSS'siz Milli Eğitim'de görev yapma yolu açıldı

Meclis Genel Kurulunda görüşülen MEB tasarısının en dikkat çekici maddelerinden biri olan 12.madde genel kurulda yapılan görüşmelerden sonra kabul edildi.

12. Maddeye göre 1/7/2015 tarihine kadar en az altı yıl sigorta primi ödenmiş olan dershane öğretmenleri MEB öğretmen...


Meclis Genel Kurulunda görüşülen MEB tasarısının en dikkat çekici maddelerinden biri olan 12.madde genel kurulda yapılan görüşmelerden sonra kabul edildi.12. Maddeye göre 1/7/2015 tarihine kadar en az altı yıl sigorta primi ödenmiş olan dershane öğretmenleri MEB öğretmen kadrolarına KPSS şartı aranmaksızın atanabilecektir.Öğretmenlik kadrolarına başvurular 1 Temmuz 2015- 1 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılacaktır. Bakanlıkça yapılacak olan sözlü sınavda başarılı olan adaylar Milli Eğitimde kadrolu öğretmen olarak görevlendirilecektir.Kabul edilen ilgili maddenin tam metni şu şekildedir:MADDE 12- 5580 sayılı Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir."EK MADDE 1- Bu maddenin yayımı tarihi itibarıyla, ilgili mevzuat uyarınca faaliyet gösteren dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezleri iş yerlerinde eğitim personeli olarak çalışmakta olan ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olanlardan, bu iş yerleri üzerinden sigorta primi ödenmiş çalışma süresi 1/7/2015 tarihi itibarıyla en az altı yıl olup 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmen kadrosuna atanabilmek için aranan özel şartları taşıyanlar 1/7/2015-1/8/2015 tarihleri arasında başvurmaları halinde, Kamu Personel Seçme Sınavına  (KPSS) girme şartı aranmaksızın Bakanlıkça belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde yapılacak sözlü sınavda başarılı olmaları kaydıyla, kadro ve ihtiyaçlar dikkate alınmak suretiyle belirlenen hizmet bölge ve hizmet alanlarında istihdam edilmek ve sağlık özrü hariç dört yıl süreyle başka bir yere atanmamak üzere, öğretmen unvanlı memur kadrolarına atanabilirler. Bu fıkraya göre Bakanlıkta istihdam edilenler ayrıldıkları özel öğretim kurumundan kıdem ve ihbar tazminatı talep edemez.Bu madde kapsamında Bakanlıkta istihdam edileceklerde aranacak şartlar, eğitim ve öğretim desteğinin verilmesine ilişkin ölçütler, desteğin verileceği eğitim kurumu türleri, eğitim kademeleri ve kurumlar itibarıyla verilecek destek tutarları, eğitim ve öğretim desteğinin kontrol ve denetimi ile bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esaslar Maliye Bakanlığı ve Bakanlıkça müştereken hazırlanan yönetmelikle belirlenir."Düzenlemeyle ilgili ayrıntılar ve uygulama şekli kanun resmi gazetede yayımlandıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı'nın yapacağı çalışmalarda netleşecektir.Bu uygulamayla ilgili www.kpsscafe.com.tr olarak önemli bir hususu hatırlatmakta fayda görüyoruz. Ülkemizde 300 bin dolayında atanamayan öğretmen adayı varken ve bu adayların sorunları çözülmemişken bakanlığın henüz sayısı netleşmeyen dershane öğretmenlerine sözlü sınav şartı olsa bile kadrolu öğretmenliğin yolunu açması ne kadar hakkaniyetli bir uygulama olur , kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

NOT: Kpsscafe.com tarafından hazırlanan bu haber " www.kpsscafe.com.tr" şeklinde Aktif link verilmeden kesinlikle kullanılmaz.  Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.


Son Güncelleme: 28.02.2014 14:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.