BESYO mezunları KPSS'ye girmeden memur ve öğretmen olabilir mi?

BESYO mezunlarının KPSS'siz memur ve öğretmen olmaları mümkün müdür?   Evet mümkün.

banner396

BESYO mezunları KPSS'ye girmeden memur ve öğretmen olabilir mi?

BESYO mezunlarının KPSS'siz memur ve öğretmen olmaları mümkün müdür?   Evet mümkün.

28 Aralık 2013 Cumartesi 12:49
722 Okunma
BESYO mezunları KPSS'ye girmeden memur ve öğretmen olabilir mi?

BESYO mezunlarının KPSS'siz memur ve öğretmen olmaları mümkün müdür?

 

Evet mümkün. Spor dallarında düzenlenen bazı etkinlikleri kazananlara veya belli sayıda katılanlara memuriyet hakkı verilmektedir.

 

İlgili Mevzuat Hükmü

 

KPSS Yönetmeliğinde...

BESYO mezunlarının KPSS'siz memur ve öğretmen olmaları mümkün müdür?


 


Evet mümkün. Spor dallarında düzenlenen bazı etkinlikleri kazananlara veya belli sayıda katılanlara memuriyet hakkı verilmektedir.


 


İlgili Mevzuat Hükmü


 


KPSS Yönetmeliğinde yer alan Ek madde 4'e göre,


 


(1) Üniversitelerin fakülte veya dört yıllık yüksekokullarından mezun olup, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesindeki genel şartları taşıyanlardan;


 


a) Olimpiyat Oyunları, Parolimpik Oyunları, Üniversiad Oyunları, Akdeniz Oyunları ile Dünya Askeri Oyunlarında ferdi ve takım müsabakalarında ilk üç dereceye girenlerin,


 


b) Uluslararası Olimpiyat Komitesinin tanıdığı spor dallarının büyükler, gençler ve ümitler kategorilerinde Dünya ve Avrupa şampiyonaları ile Uluslararası Askeri Sporlar Konseyince yapılan Dünya ve Avrupa şampiyonalarında ilk üç dereceye girenlerin,


 


c) (a) ve (b) bentlerinde belirtilen yarışmaların takım sporlarında en az on kez ülkemizi temsil ederek milli sporcu belgesi almış olanların,


 


kendi istekleri üzerine, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünde münhal bulunan sportif eğitim uzmanı ve antrenör kadroları ile öğretmenlik için aranan diğer özel şartları da taşımaları kaydıyla Milli Eğitim Bakanlığında münhal bulunan beden eğitimi branşında öğretmen kadrolarına atanmalarında bu Yönetmelik hükümleri uygulanmaz.


 


Aşağıdaki yarışmalarda ferdi veya takım halinde ilk 3'e girenler KPSS'siz memur olabilir


 


- Olimpiyat Oyunları,


 


- Parolimpik Oyunları,


 


- Üniversiad Oyunları,


 


- Akdeniz Oyunları


- Dünya Askeri Oyunları


Aşağıdaki yarışmalarda büyükler, gençler ve ümitler olarak ilk 3'e girenler KPSS'siz memur olabilir


 


- Dünya ve Avrupa şampiyonaları


 


- Uluslararası Askeri Sporlar Konseyince yapılan Dünya ve Avrupa şampiyonalarında


 


Yarışmalarda ilk 3'te dereceye giremeyenler de KPSS'siz memur olabilir mi?


 


Evet olabilir. Yukarıda belirtilen yarışmaların takım sporlarında en az 10 kez ülkemizi temsil ederek milli sporcu belgesi almış olanlar KPSS puanına gerek olmaksızın kamuya girebilirler.


 


Yukarıda belirtilen sporcular hangi unvanlara atanabilirler?


 


Yönetmeliğe göre yukarıda belirtilen şartları taşıyan sporcular sportif eğitim uzmanı, antrenör veya öğretmen olarak atanabilirler.


 


BESYO haricindeki fakülte mezunları da yarışmalara katılarak bu haktan yararlanabilir mi?


 


Evet. Çünkü Yönetmelik'te BESYO ismi zikredilmemiş, "Üniversitelerin fakülte veya dört yıllık yüksekokulları" ifadesi kullanılmıştır. Yani İİBF, FEF, İletişim, Mühendislik fakültesi mezunları da bu haktan yararlanabilirler.(memurlar.net)

>>2016 KPSS'YE GİRECEK ORTAÖĞRETİM ADAYLARI DİKKAT!!!

Son Güncelleme: 28.12.2013 12:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
blade 1 yıl önce

maliyeye alınacak besyo mezunları,beden eğitimi eğitim fakültesi mezunları dahil mi yoksa sadece besyo mu alınacak

banner389

banner394