Adalet mezunları atama bekliyor

Adalet mezunları KPSS atamalarında kendilerine ayrılan atama kontenjanlarından dert yanarak, artık hak ettikleri kadro alımının gerçekleştirilmesini talep ediyorlar.

banner396

Adalet mezunları atama bekliyor

Adalet mezunları KPSS atamalarında kendilerine ayrılan atama kontenjanlarından dert yanarak, artık hak ettikleri kadro alımının gerçekleştirilmesini talep ediyorlar.

06 Kasım 2014 Perşembe 09:38
Adalet mezunları atama bekliyor
Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakilleri...
Adalet bölümü mezunları , on binlerce kişinin atama beklediğini belirterek merkezi atamalarda 5 bin kadro talebinde bulunmaktadırlar. Son üç yılda merkezi alımlarda Adalet bölümüne toplam 750 kadro ayrıldığını belirten adaylar, Adalet Bakanlığı’nın personel alımlarını Adalet bölümünden yapması gerektiğini belirtmektedirler.

En Fazla Yığılma Adalet Bölümünde!

2014 Ön Lisans KPSS’ye giren 776 bin 426 kişi arasından derece olarak Türkiye çapında ilk 2 bin önlisans mezunu arasına 400'den fazla Adalet bölümü mezunu girmiştir. Bu sınavda 80 üzeri puan alan önlisans adaylarının en az 3 bini Adalet bölümü mezunudur.ÖSYM’den alınan sayısal verilere göre an fazla yığılma Adalet bölümündedir.

Adalet Bakanlığı Adalet Bölümüne Öncelik Vermelidir!

Bakanlık personel alımlarını merkezi atama dışında kurumsal olarak ve mülakatla yapmaktadır. Zabıt Katipliği , İnfaz Koruma Memurluğu, Mübaşir, Şoför, Tekniker gibi unvanlarda belirli aralıklarda alımlar yapılmaktadır. Kanun ve yönetmeliklere göre Adalet bölümüne ve bazı bölümlere alımlarda öncelik tanınmalıdır. Adalet bölümü mezunları, Merkezi atamalarda en az 5 bin kadro istemektedirler. Ayrıca Adalet Bakanlığı'nın yaptığı açıktan atamalardaki mülâkatlarda, kanun ve yönetmeliklerde geçen ve uygulanmayan maddelerin, Adalet bölümü lehine uygulanmasını talep ediyorlar. Sağlık Bakanlığı’nınsağlık ile ilgili bölümlerden alım yapmasını hatırlatarak Adalet Bakanlığı'nın alımlarında da Adalet bölümlerinin tercih edilmesi şart olduğunu ifade ediyorlar.

Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama Ve Nakil Yönetmeliği

Madde 9 — Adalet komisyonlarının teklifi üzerine atama yapılacak kadroların; yeri, sınıfı, unvanı, derecesi ve sayısı Bakanlıkça belirlenir.

(Değişik ikinci fıkra:RG-9/10/2010-27724) Bu kadrolara ilk defa atanacaklar merkezi sınava girip en az yetmiş puan alanlar arasından, adalet komisyonlarınca sözlü veya gerektiğinde uygulamalı ve sözlü sınav sonucuna göre seçilirler. Emanet memuru, tebligat memuru, infaz ve koruma memuru, zabıt kâtibi ve cezaevi kâtibi kadroları için seçim yapılırken hukuk fakültesi, adalet meslek yüksek okulu, yüksekokulların adalet programı ile adalet ön lisans programı mezunlarına öncelik tanınır.

Hâkimler VeSavcılar Kanunu

Madde 114 - (Değişik madde: 22/12/2005-5435 S.K./36.mad)

Adalet komisyonlarınıngörevleri şunlardır:

a) Atamaları doğrudan Bakanlıkça yapılanlar dışındaki adlî ve idarî yargı ile ceza infaz kurumları ve tutukevleri personelinin;

1) İlk defa Devlet memurluğuna atanacaklardan merkezî sınavda başarılı olanların ilgili yönetmelik hükümlerine göre düzenlenecek sözlü ve gerektiğinde uygulamalı sınavlarını yapmak, hukuk fakültesi ve adalet meslekyüksek okulu mezunlarına öncelik tanımak kaydıyla başarılı olanların atanmalarını teklif etmek. 

gazetekamu
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 06.11.2014 10:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394