Adalet Bakanlığı Atamalarda Adalet Bölümüne Öncelik Vermelidir!

100 bini aşkın mezunu olan Adalet bölümüne, 2012-2014 yılları arasında merkezi alımlarda toplam 750 kadro verilmiştir. Bu kadrolar sadece Adalet Bölümünün 3003 koduna ait değildir, başka bölümlerle ortak tercih edilebilen kadrolardır

banner396

Adalet Bakanlığı Atamalarda Adalet Bölümüne Öncelik Vermelidir!

100 bini aşkın mezunu olan Adalet bölümüne, 2012-2014 yılları arasında merkezi alımlarda toplam 750 kadro verilmiştir. Bu kadrolar sadece Adalet Bölümünün 3003 koduna ait değildir, başka bölümlerle ortak tercih edilebilen kadrolardır

10 Mayıs 2015 Pazar 01:28
Adalet Bakanlığı Atamalarda Adalet Bölümüne Öncelik Vermelidir!
 100 bini aşkın mezunu olan Adalet bölümüne, 2012-2014 yılları arasında merkezi alımlarda toplam 750 kadro verilmiştir. Bu kadrolar sadece Adalet Bölümünün 3003 koduna ait değildir, başka bölümlerle ortak tercih edilebilen kadrolardır. Adalet bölümü mezunları 2014/2 Kasım atamasında verilen 19 kadro ile mağdur edildiklerini belirterek 100 bini aşkın mezuna 19 kadro adalet mi? diye yetkililere sormaktadır.

En Fazla Yığılma Adalet Bölümünde!

2014 KPSS Önlisans sınavında, sınava giren 776.426 kişi arasından

a) Derece olarak Türkiye çapında ilk 2000 önlisans mezunu arasına 400'den fazla Adalet Bölümü mezunu girmiştir.

b)Bu sınavda 80 üzeri puan alan önlisans adaylarının en az 3002 tanesi Adalet Bölümü mezunudur. Bu sayıyla 3003 Kodlu Adalet bölümü 1. sıradadır.

c)Bu sonuçlar diğer önlisans bölümleriyle kıyaslandığında, Adalet Bölümü diğer bölümlere "açık ara fark atmıştır"

d) 80 üzeri puan alan 2. sıradaki bölüm 3249 Kodlu Bilgisayar ile ilgili bölüm mezunlarına 2012-2014 yılında verilen kadro sayısı 2700 civarıdır. Bu da 2014-2016 yıllarında Adalet Bölümüne 750 kadro verilmesinin yetersiz olduğunu kesin şekilde göstermektedir.

Adalet Bakanlığı Adalet Bölümüne Öncelik Vermelidir!

Bakanlık personel alımlarını merkezi atama dışında kurumsal olarak ve mülakatla yapmaktadır. Zabıt Katipliği , İnfaz Koruma Memurluğu, Mübaşir, Şoför, Tekniker gibi unvanlarda belirli aralıklarda alımlar yapılmaktadır. Kanun ve yönetmeliklere göre Adalet bölümüne ve bazı bölümlere alımlarda öncelik tanınmalıdır. Adalet bölümü mezunları, Merkezi atamalarda en az 5 bin kadro istemektedirler. Ayrıca Adalet Bakanlığı'nın yaptığı açıktan atamalardaki mülâkatlarda, kanun ve yönetmeliklerde geçen ve uygulanmayan maddelerin, Adalet bölümü lehine uygulanmasını talep ediyorlar. Sağlık Bakanlığı’nın sağlık ile ilgili bölümlerden alım yapmasını hatırlatarak Adalet Bakanlığı'nın alımlarında da Adalet bölümlerinin tercih edilmesi şart olduğunu ifade ediyorlar.

Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama Ve Nakil Yönetmeliği

Madde 9 — Adalet komisyonlarının teklifi üzerine atama yapılacak kadroların; yeri, sınıfı, unvanı, derecesi ve sayısı Bakanlıkça belirlenir.

(Değişik ikinci fıkra:RG-9/10/2010-27724) Bu kadrolara ilk defa atanacaklar merkezi sınava girip en az yetmiş puan alanlar arasından, adalet komisyonlarınca sözlü veya gerektiğinde uygulamalı ve sözlü sınav sonucuna göre seçilirler. Emanet memuru, tebligat memuru, infaz ve koruma memuru, zabıt kâtibi ve cezaevi kâtibi kadroları için seçim yapılırken hukuk fakültesi, adalet meslek yüksek okulu, yüksekokulların adalet programı ile adalet ön lisans programı mezunlarına öncelik tanınır.

Hâkimler VeSavcılar Kanunu

Madde 114 - (Değişik madde: 22/12/2005-5435 S.K./36.mad)

Adalet komisyonlarınıngörevleri şunlardır:

a) Atamaları doğrudan Bakanlıkça yapılanlar dışındaki adlî ve idarî yargı ile ceza infaz kurumları ve tutukevleri personelinin;

1) İlk defa Devlet memurluğuna atanacaklardan merkezî sınavda başarılı olanların ilgili yönetmelik hükümlerine göre düzenlenecek sözlü ve gerektiğinde uygulamalı sınavlarını yapmak, hukuk fakültesi ve adalet meslekyüksek okulu mezunlarına öncelik tanımak kaydıyla başarılı olanların atanmalarını teklif etmek.

GAZETE KAMU

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 10.05.2015 01:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
döne 3 yıl önce

adelet bakanlığın açıktan atamalarında katip mübaşir şoför alımlarında adalet mezunlarına öncelik hakkı tanınmaktadır. malesef ki mülakatla yapılan bu alımlarda bizim yerimize lise , önlisans ve lisans mezunları alınmaktadır. bu alımlarda görülen o ki bizler yüksek puanlarda elenip lise ve diğer bölümler gülünç sayılacak kadar az bir puanla yerleşmektedir. ne emeklerle okuduk mezun olduk, şimdi de torpille cebelleşiyoruz. adaletçilerin mevzuattaki öncelik hakkı elinden alınmasın. yetkililerden ricamız merkezi sistem haziran atamasında 100bin mezunu olan 3003 kodu adalet bölümüne 5000 kadro diyoruz duyun sesimizi

Avatar
songül 3 yıl önce

hakkımız olan haziranda 5000 kadroyu istiyoruz..artık bizim bölümümüze de önem verilmeli yüzümüz güldürülmeli...

Avatar
adalet istiyoruz 3 yıl önce

adalet bakanlığı adalet mezunlarına öncelik vermeli hakkımız olan bölüme giremiyoruz.

Avatar
aygl 3 yıl önce

adalet adaletçilerin işidir. bu yüzden adliyelere sadece adalet mezunları alınmalı ve daha fazla kadro verilmeli.

Avatar
yolcu 3 yıl önce

Nitelikli 100bin adalet mezunu merkezi sistem haziran atamasında 5000 kadro talep ediyoruz. yetkililerin sesimizi duymasına ve hak ettiğimiz kadroların verilmesini bekliyoruz. Kpss sınavı için büyük zahmetlerle hazırlandık ve başardık.Emeklerimiz yerde kalmasın

Avatar
döne 3 yıl önce

100bin adalet mezunu magdur. 3003 koduna haziranda 5000kadro müjdesi bekliyoruz.

Avatar
sefa fndk 3 yıl önce

100 binden fazla adalet mezunlari olarak kpss de bölüm bazinda birinci olmus adaletçiler olarak haziranda 5000 kadro istiyoruz. Kasim atamasinda fazlasiyla mağdur edildik. Yuksek puanlarimizla atanmak hayatimizi kurmak istiyoruz...

Avatar
adalet 3 yıl önce

adalet mezunlarına öncelik hakkı yönetmelikte var iken uygulamada malesef görmezden geliniyor.artık bu mağduriyet giderilmeli adalet mezunlarına hakkı olan öncelik verilmeli.

banner389

banner394