2016 Lisans KPSS’ye Girenlerin 2014 Ön Lisans Puanı Yanacak

22 Mayıs’taki Lisans KPSS’ye girenlerin 2014 Orta Öğretim /Ön Lisans puanları geçerliliğini yitirecek. Dolayısıyla adaylar 2016-1’de tercih yapamayacaktır

2016 Lisans KPSS’ye Girenlerin 2014 Ön Lisans Puanı Yanacak

22 Mayıs’taki Lisans KPSS’ye girenlerin 2014 Orta Öğretim /Ön Lisans puanları geçerliliğini yitirecek. Dolayısıyla adaylar 2016-1’de tercih yapamayacaktır

30 Ocak 2016 Cumartesi 11:05
2016 Lisans KPSS’ye Girenlerin 2014 Ön Lisans Puanı Yanacak
KPSSCAFE.COM.TR -2016 KPSS ve yerleştirme takvimiyle sıkıntılar devam ediyor. DPB, 2016’da mezun olacakların 2016-1 yerleştirmelerinde tercih yapabilmeleri için yönetmelik değişikliği yapacağını açıklamıştı. Şimdi de başka bir sorun ortaya çıktı. 22 Mayıs’taki Lisans KPSS’ye girenlerin 2014 Orta Öğretim /Ön Lisans puanları geçerliliğini yitirecek. Dolayısıyla adaylar 2016-1’de tercih yapamayacaktır. DPB’nin bu hususla ilgili de bir çalışma yapması faydalı olacaktır. 

SORU: 2014 KPSS ön lisanstan sınava girdim, 2015’te lisans mezunu oldum,2016 KPSS Ön lisans sınavı Ekim 2016’da yapılacaktır. 2016 Lisans KPSS’ye girersem 2014 ön lisans puanım geçerliliğini yitiriyor mu yoksa 2016 Ekimde yapılacak olan ön lisans sınavına kadar mı geçerli olacak? 

DPB’NİN BİLGİ EDİNMEDEN YOLLADIĞI CEVAP:  Bilindiği üzere, 03/05/2002 tarihli ve 24744 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümlerine göre merkezi olarak yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS), memur alımlarında kayırmacılığın önüne geçilmesi ve objektif bir yerleştirme yapılabilmesi amacıyla aynı öğrenim düzeyinden adayların birbirleriyle yarışmalarını sağlayacak şekilde, kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları dikkate alınarak farklı öğrenim düzeylerinden yapılan bir yarışma sınavı olup, içeriği itibariyle (Genel Yetenek-Genel Kültür) mesleki bilgilerin ölçülmesine dayanmadığından, KPSS’de adayların en üst öğrenim düzeyleri dikkate alınarak sınava tabi tutulmaları öngörülmüştür. Adayların en üst öğrenim düzeyinden sınava girme zorunluluğu, mezkur Yönetmeliğin 6 ncı maddesi uyarınca hazırlanan KPSS başvuru kılavuzlarında da belirtilmektedir. 


Nitekim 2014 KPSS Lisans Kılavuzu’nun “Genel Bilgiler, Temel İlke ve Kurallar” başlıklı kısmının 1.4’üncü maddesinde; bir lisans programından 14 Mayıs 2014 tarihinden önce mezun olanların, KPSS’ye lisans düzeyinden girmek zorunda oldukları; 14 Mayıs 2014 tarihinden sonra mezun olacakların ise, mezuniyet durumlarını da göz önünde bulundurarak, KPSS’ye lisans düzeyinden veya mezun durumda bulundukları ortaöğretim/önlisans düzeyinden girebilecekleri ifade edilmiştir. Bahsi geçen ifadeden de anlaşılacağı üzere; 2014 KPSS Lisans’ın son başvuru tarihi (14 Mayıs 2014) itibariyle lisans düzeyinden mezun olan adaylar 2014 KPSS’ye lisans düzeyinden girmek zorunda iken; bu tarihte lisans düzeyinden henüz mezun olmamış adayların, 2014 KPSS Ortaöğretim/Önlisans’a başvuru esnasında lisans mezunu olsalar dahi, öğrenim durumlarına uygun olarak önlisans ya da ortaöğretim düzeyinden sınava girebilmeleri mümkün bulunmaktadır.

Benzer şekilde, 2014 KPSS Ortaöğretim/Önlisans Kılavuzu’nun “Başvuru Koşulları” başlıklı 2.1’inci maddesinde de; 2014 KPSS Lisans başvuruları 5-14 Mayıs 2014 tarihlerinde alınmış olduğundan, 14 Mayıs 2014 tarihi ve öncesinde bir lisans diploması almaya hak kazanan adayların 2014-KPSS Ortaöğretim/Önlisans’a başvuramayacakları; başvuru koşullarından herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adayların sınava alınmış olsalar bile, bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmayacakları ifadelerine yer verilmiş olup adayların birden fazla düzeyden KPSS’ye girmeleri söz konusu olmamaktadır. 


Diğer taraftan, söz konusu Yönetmeliğin 11 inci maddesinde yer alan “KPSS sonuçları iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak, öğretmen adayları için KPSS'de elde edilecek puanın geçerlilik süresi bir yıldır. Bu süreler içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda, sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder.” hükmü gereğince, sınava girdikten sonra üst öğrenimi bitiren adayın KPSS puanı, bitirdiği üst öğrenim düzeyinden yapılan KPSS’ye kadar geçerliliğini korumaktadır. Yukarıdaki hüküm ve açıklamalar çerçevesinde, 


1-2014 yılında önlisans düzeyinden sınava giren ve 2015'de lisans düzeyinden mezun olan bir adayın KPSS önlisans puanını; B Grubu kadrolar için lisans düzeyinden yapılacak olan ilk KPSS’ye kadar kullanabilmesi mümkün bulunmaktadır. 


2- A grubu sınava girmek adayın mevcut KPSS puanını etkilemez. Bilgilerinizi rica ederim. Devlet Personel Başkanlığı Bilgi Edinme Birimi


2014 Lisans KPSS Başvuru Kılavuzu 

“14/05/2014 tarihinden sonra lisans düzeyinden mezun olan ve lisans düzeyinden KPSS’ye girmeyip KPSS’ye Ortaöğretim veya Önlisans düzeyinden giren adayların takip eden KPSS B Grubu Lisans sınavına girmeleri halinde, KPSS Ortaöğretim veya Önlisans sınav sonuçları sona erer; takip eden KPSS A Grubu sınavına girmeleri KPSS Ortaöğretim veya Önlisans sınav sonuçlarını etkilemez.”

2014 Ön Lisans-Orta Öğretim Başvuru Kılavuzu


“Sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren iki yıl geçerlidir. Bu süreler içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda, sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder. 2014-KPSS’ye ortaöğretim veya ön lisans düzeyinden giren adayların takip eden KPSS B Grubu Lisans sınavına girmeleri halinde, KPSS ortaöğretim veya ön lisans sınav sonuçları sona erer; takip eden KPSS A Grubu sınavına girmeleri KPSS ortaöğretim veya ön lisans sınav sonuçlarını etkilemez.

DEĞERLENDİRME: 2014 Orta Öğretim ve Ön Lisans düzeyinden sınavlara girmiş olanların 22 Mayıs’taki Lisans KPSS’ye katılmaları halinde puanların geçerliliğini yitireceği gayet açıktır. 2016-1 yerleştirmelerinde mağdur olacaklar çıkacaksa bir düzenleme yapılması şarttır. Ön Lisans ve Orta Öğretim puanları olanların 2016 Lisans’a girse bile 2016-1’de tercih yapmalarına imkan verilmelidir. DPB’nin konuyu değerlendirmesi faydalı olacaktır. 

Son Güncelleme: 30.01.2016 11:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ayşe Güneş 3 yıl önce

2014te kpss Ortaöğretime girdim daha sonra 2016 lisans sınavına girdim ancak 3.11 maddesi gereği lisans sınavım iptal oldum bu durumda ortaöğretim puanım geçerli midir acil cevap verebilir misiniz

Avatar
ilknur 3 yıl önce

2014 yılında ön lisans kpss ye girdim bu yılda lisans kppsine başvuru yaptım ama sınva girmedim. ön lisans paunım yanar mı acaba ?

Avatar
servet 3 yıl önce

16 ekim kpss önlisans sinavına girdikten 4 5 ay sonra lisan mezunu oluyurum lisans mezunu olduktan sonra kpss poanım yanarmı yoksa lisans kpss sine girmediğim müteçe sorun olmaz teşekürler