2014 KPSS Şaibeli mi?

2014 KPSS Şaibeli mi? 2014 KPSS için şaibe iddiaları.

banner396

2014 KPSS Şaibeli mi?

2014 KPSS Şaibeli mi? 2014 KPSS için şaibe iddiaları.

18 Temmuz 2014 Cuma 14:00
2014 KPSS Şaibeli mi?
2014 KPSS Şaibeli mi?

2014 KPSS için şaibe iddiaları.

Suç duyurusuna konu sınavda Genel Kültür Bölümü Tarih alanından 27 adet soru sorulmuş, bu soruların tam 21 adedinin Altı Şapka Yayınevi tarafından basılan, İsmail ADIGÜZEL imzalı “Tarihin Pusulası” isimli KPSS Hazırlık kitabından yer yer aynen alındığı; yer yer ise doğrudan irtibat kurulduğu iddia edilmektedir. Adı geçen yayınevi de yaptığı açıklamada bu sorulardaki irtibatı kabul etmiş ancak bunun tesadüf olduğunu beyan etmiştir. Savcılık tarafından yapılacak bilirkişi incelemesi sonrasında kitap ile sınav soruları arasındaki irtibatı ortaya çıkarabilecektir. Konunun uzmanları somut sınavda daha önceki sınavlarda görülmeyen farklı bir soru tarzı benimsendiğini ifade etmektedir. Bu kitap haricindeki diğer KPSS Hazırlık Kitapları, eski soru tiplerine entegre olarak sınavda sorulan soru tarzından oldukça farklı bir sistematik ve içerik barındırmaktadır. Yani anılan kitabın, ÖSYM’nin değişen bu soru tarzına piyasada benzerlik gösteren tek kitap olduğu uzmanlarca gündeme getirilmektedir. Daha önce ÖSYM tarafından benimsenmemiş bir içerikte hazırlanan kitabın tesadüfen yayımlandığı ilk yıl yapılan KPSS sınavında benimsenmiş olması da kamuoyunda şaibeli bir durumun varlığı olarak algılanmıştır. Konuyla ilgili olarak konuyla ilgili ortaya atılan bir başka iddia da anılan kitabın sınav öncesinde daha önce görülmemiş boyutta satışının yapıldığı etrafındadır. İlgili kitap satışlarının sınavdan hemen önce dikkat çekici biçimde arttığı iddiaları da bu çerçevede açıklığa kavuşturulmak durumundadır. ÖSYM, tüm sınav sorularının soru havuzundan temin edilerek sorulduğunu ileri sürmüştür. Ancak istatistiksel açıdan soruların bu ölçüde tek bir kitap üzerinde yoğunlaşıyor olması hizmet kusurunun apaçık varlığını ortaya koymaktadır.

ÖSYM’nin bu yıldan itibaren sına sorularının yayımlamaktan imtina etmesi de yine şaibe kamuoyundaki kaygısını artırmaktadır.

Somut olayda şüpheli kamu görevlilerinin bu görevlerinin gereklerine aykırı hareket ederek kişilerin ve kamunun zararına neden oldukları ise ortadadır. Türk Ceza Kanunun GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAbaşlıklı 257. maddesi aynen şu şekildedir;

Görevi kötüye kullanma (1)

Madde 257- (1) Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında, görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir menfaat sağlayan kamu görevlisi,altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında, görevinin gereklerini yapmakta ihmal veya gecikme göstererek, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir menfaat sağlayan kamu görevlisi, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Madde hükmüne göre, görevinin gereklerine aykırı hareket ederek kişilerin ve kamunun zararına neden olan kamu görevlilerinin görevi kötüye kullanma suçunu işlediklerini kabul etmek gerekecektir.

Sınavda Şaibe Yaratılmıştır.
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 18.07.2014 14:00
Anahtar Kelimeler:
2014 kpss şaibeli mi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
misafir 4 yıl önce

Allah kul hakkı yiyenlerin iki cihanda yakasını bir araya getirmesin inşallah

Avatar
KPSSsizim 4 yıl önce

30 yaşında hala KPSS ile atanamamış birisi olarak diyorum ki Allah Tayyip'e oy verenlere akıl fikir versin. Ben de artık Tayyipçiyim çünkü iş yok eğer adama yanaşmazsak. Allah belanızı versin.

banner389

banner394