2013 KPSS soruları çalındı mı?

ÖSYM yaptığı açıklamada, 2013 KPSS sorularının sızdırıldığı ya da çalındığı konusundaki haberlerin gerçek dışı olduğunu belirtti.

KPSS HABERLERİ 02.01.2015, 15:48 02.01.2015, 15:51
2013 KPSS soruları çalındı mı?
ÖSYM yaptığı açıklamada, 2013 KPSS sorularının sızdırıldığı ya da çalındığı konusundaki haberlerin gerçek dışı olduğunu belirtti.

 ÖSYM, 2013 KPSS'de soruların sızdırıldığı iddiasına ilişkin 'Haberler kesinlikle doğru değildir. Sınava ait bilgilere her alan uzmanı sadece kendi erişim hakkıyla erişebilmektedir' açıklamasında bulundu. 
ÖSYM, 2013 KPSS'de soruların sızdırıldığı iddiasına ilişkin, "Haberler kesinlikle doğru değildir. Kapalı dönem için matbaa içerisinde konuşlandırılmış olan bilişim sistemlerinden bilgi kopyalanması kesinlikle donanım olarak mümkün olmadığı gibi sınava ait bilgilere her alan uzmanı sadece kendi erişim hakkıyla erişebilmektedir" ifadeleri kullanıldı.

ÖSYM'den yapılan yazılı açıklamada, üniversite sınavı başvurularının 5-19 Ocak'ta başlayacağı hatırlatılarak, 2 milyondan fazla öğrenci ve aileleriyle 10 milyona yakın insanı ilgilendiren sürecin büyük heyecan uyandırdığı, bu nedenle de kamuoyunda hassasiyetle takip edildiği belirtildi. 

Bu kritik süreçte gizlilik ve güvenlik ilkelerine bağlı şekilde hak ve adalet ölçülerine göre seçme ve yerleştirme yapan ÖSYM'nin bundan asla taviz vermeyeceği vurgulanan açıklamada, adayların ve kamuoyunun hassasiyeti üzerinden menfaat elde etmek isteyen ve ÖSYM hakkında olumsuz algı oluşturmaya çalışıp ve kurumu hedef göstererek, toplumsal barışı zedelemeye kasteden bazı kesimlerin asılsız ve yanıltıcı bilgileri ileri sürmeye başladığı ifade edildi.

Bu kapsamda bugün bir gazetede Ankara kaynaklı olarak, üzerinden bir yıldan fazla zaman geçmiş ve bir çalışanımızın ölümü ile ilgili haberde, 2013'te KPSS sorularının dışarıya sızdırıldığı yönünde iddialar bulunduğu anımsatılan açıklamada, "Haberler kesinlikle doğru değildir. Kapalı dönem için matbaa içerisinde konuşlandırılmış olan bilişim sistemlerinden bilgi kopyalanması kesinlikle donanım olarak, mümkün olmadığı gibi sınava ait bilgilere her alan uzmanı sadece kendi erişim hakkıyla erişebilmektedir. Yani tek bir kişinin sorulara erişmesi de kesinlikle mümkün değildir" ifadeleri kullanıldı. 

2013'teki KPSS ile ilgili sınav sonrası gerçekleştirilen madde analizleri ve istatistiklerde rastlanmadığına dikkat çekilen açıklamada, kamuoyunda da olumsuz gelişme yaşanmadığı da ifade edildi. 

Bir çalışanın ölümüyle ilgili iddiaların yanı sıra soruların sızdırıldığı konusunun da "iddia ediliyor" anlayışıyla haber yapmanın kurumları yıprattığı gibi yalan bir haberi topluma yaymanın sorumluluğunu da yüklediği savunulan açıklamada, "Haberdeki çalışanın ölümünün söz konusu sinemada gerçekleşmesi dışında verilen tüm detaylar hayal ürünü bir iddia olup konu ile ilgili ÖSYM’ye ulaşmış bilgi ve belge bulunmamaktadır. Yaklaşan YGS sürecinde medya kuruluşlarının bu tür haberleri 'iddialara göre' deyip aslını doğrulamadan ilgili bilgi ve belgelere ulaşmadan her türlü haberi yayınlamaları sorumlu medya anlayışı ile bağdaşmamaktadır" denildi.

ÖSYM'nin tüm faaliyetlerinde sadece Başkanlığın internet sayfasında yer alan bilgilerin dikkate alınmasının vurgulandığı açıklamada, Eylül 2010'dan itibaren ÖSYM’de çok köklü bir değişim süreci yaşandığı, tek bir yönetmelik maddesi ile yönetilmeye çalışılan ÖSYM’nin tüm faaliyetleri kanun, yönetmelik, bakanlar kurulu kararları, yönerge, talimat ve süreçleri kayıt altına alındı.

Açıklamada, soruların hazırlanmasından sınav uygulaması ve değerlendirilmesine, sınav sonuç açıklanmasından tercih alımı ve yerleştirilmelere kadar tüm faaliyetlerin silinemez ve değiştirilemez biçimde kayıt altına alındığı belirtildi.

Tüm bunlar gerçekleştirirken, ÖSYM Başkanı ve çalışanlarının ciddi iftira ve ithamlarla karşılaşsa da tüm bu infial uyandırıcı, hakaret içeren itham ve iftiralar hakkında da yasal işlemler başlatıldığı kaydedildi. Menfaat çevrelerinin tamamıyla güvenli ÖSYM sınav sistemini bozma gayretlerine, sorumluluk sahibi basın kuruluşlarının alet olmaması ve kamuoyunun asılsız iddialarla toplumsal barışı zedeleyecek girişimlere itibar etmemesi istenildi. 

-ÖSYM çalışanları yüzde 90 değiştirildi

6114 sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun, ÖSYM’de yeniden yapılanmaya fırsat verdiğine dikkat çekilen açıklamada, "ÖSYM çalışanları yüzde 90 oranında değiştirilmiş ve kurumun misyon ve vizyonunu paylaşan, takım ruhu içinde çalışmalarını yürüten bir ekip oluşturulmuştur. Bu yapılanma süreci devletin tüm teşkilat ve kademeleriyle uyumlu çalışmalar neticesinde tamamlanmıştır" ifadeleri kullanıldı. 

ÖSYM'nin, yaptığı her işin saniye saniyesine hesabını verebilen şeffaf bir kurum haline dönüştürüldüğü, bu nedenle haksız kazanç elde etmek isteyenlerin yalan ve iftiraların artırılmasına sebep olduğu vurgulanarak, ÖSYM'nin sınav adaleti ve güvenini koruma gayretini son 4 yıl içerisinde defalarca ortaya koyduğu, 2012 Mayıs'ta yapılan Avukatlar İçin Adli Yargı sınavının sonuçlarının istatistiki analizler ve adayların soru kitapçıkları üzerinde yapılan incelemeler sonucunda, ÖSYM Yönetim Kurulu kararıyla iptal edilerek, yeniden yapılmak istendiği anımsatıldı. ÖSYM’nin sınavı iptal kararının idari yargı mercilerince iptal edilerek sınavın geçerli kılındığı belirtilen açıklamada, bu sınavda olağan dışı puan alanlar hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu, hukuki sürecin devam ettiği belirtildi. 

KPSS sonuçlarıyla doğrudan devlet kadrolarına yerleştirme yapıldığından, bu sınavlar kamuoyunda hassasiyetle izlendiği belirtilen açıklamada, 2010 KPSS'de kopya olayı nedeniyle eğitim bilimleri sınavının iptal edildiği, ÖSYM yönetiminin istifa ettiği ve yeni yönetim göreve gelmesiyle sınav tekrarlandığı hatırlatıldı. Sınavdaki iptal nedenleri ve sebebiyet verdiği iddia edilenler hakkında savcılık soruşturmasının sürdüğü anımsatılan açıklamada, ÖSYM Yönetiminin de bu konunun açıklığa kavuşması için en üst düzeyde destek vermeye devam ettiğinin altı çizildi. 

2011, 2013 ve 2014 KPSS'de olumsuz bir durum yaşanmadığı, 2012 KPSS'de ise sınavdan hemen sonra bazı internet sitelerinde sorulardan bazılarının adayların zihinlerinde taşıdıkları biçimde yayınlandığı belirtilen açıklamada, soruları bu şekilde yayınlayanlar hakkında yasal sürecin başlatıldığı, sınavın tamamen güvenli bir şekilde gerçekleştirildiği, ilgili iddiaların asılsız olduğu ve kurumu yıpratma amacı taşıdığının bilgi ve belgeleriyle kamuoyuna sunulduğu ifade edildi.

Gerek 2010-KPSS, gerek 2012-Adli Yargı sınavlarının Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturulduğu ifade edilen açıklamada, ÖSYM’den talep edilen her türlü bilgi ve belgenin ivedilikle savcılığa intikal ettirildiği belirtildi. 

Eylül 2010’dan bu yana ÖSYM’de "Sınav Güvenliği" önceliğiyle yapılan iyileştirmelerle sınav güvenliğini tehlikeye sokacak her ne olursa olsun tereddütsüz önüne geçildiğine işaret edilen açıklamada, "6114 sayılı yasa kapsamında yapılan düzenleme ile artık ÖSYM sınavlarında haksız kazanç elde edenler daha sonra ortaya çıkması halinde tüm haklarını geri iade etmektedirler. Bu kapsamda, 2012 yılı Mayıs ayında gerçekleştirilen 2012-Avukatlar İçin Adli Yargı sınavında olduğu gibi hukuki süreçler tamamlandığında usulsüz biçimde devlet kadrolarına yerleşen kişiler tespit edilir ise elde ettikleri tüm haklarının iptali sürecinin başlatılması kaçınılmazdır" değerlendirmesinde bulunuldu.

ÖSYM yönetiminin sınav sistemlerinin güvenliğini artırma ve haksız kazanımların önüne set çekmesinin, menfaat çevrelerinin her fırsatta asılsız iddialarla kamuoyunu yanıltma gayretlerini artırdığına işaret edilen açıklamada, ÖSYS sürecinde ve seçimler öncesinde bu tür iddiaların dozunun artmasının beklendiği belirtilerek, ÖSYM yönetiminin bu tür asılsız iddialardan yılmayacağının altı çizildi.

ÖSYM'nin sınav güvenliğinden taviz vermeksizin ölçme kalitesinin ve sınav konforunun iyileştirilmesi üzerinde yoğun çalışmalar yaptığı aktarılan açıklamada, bu kapsamda e-Sınav uygulamaları ve açık uçlu sorularla sınav demek olan yazılı sınav uygulamalarının da başlatıldığı belirtildi. 

-Soruların yüzde 10'u açıklanacak

Anayasa Mahkemesinin, ÖSYM Başkanlığı tarafından uygulanan sınavlara ait soru ve cevapların, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamı dışında bırakılmasını öngören kanun hükmünü Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal ve yürürlüğünün durdurulması" kararınına da atıfta bulunulan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"6114 sayılı Kanunun 9. maddesi 2. fıkrasının tanımış olduğu 'sorular ve cevapların, yapılan sınav sona erdikten sonra Yönetim Kurulu kararına istinaden açıklanabileceği' yetkisi kapsamında olmak üzere; sınavlarda sorulan soruların ve cevapların internet sitemizden yayımlanmaması uygulamasına devam edilecek. Ancak Anayasa Mahkemesinin kararı doğrultusunda; 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde, sınava girmiş olan adayların başvuru yapmaları halinde kendilerine ait soru kitapçığı, cevap kağıdı ve cevap anahtarı ile birlikte incelemesine sunulacak. Sınava hazırlanan adayların bilgi edinmeleri ve sınava girmeleri halinde kendi sınavlarını cevap kağıtları ile birlikte fiili olarak değerlendirebilmeleri için sınav sonuçları açıklandığında sınav sorularının yüzde 10’u sayısınca soruların resmi internet sitesinde yayınlanmasına devam edilecek olup 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında bedelli veya bedelsiz olarak süreli veya süresiz hiçbir basın yayın kuruluş veya organına telif hakkı devri yapılmamasına ve başka bir yolla da yayımlanmasına izin verilmeyecek." 

timeturk
Yorumlar (0)
sisli
Günün Anketi Tümü
2019/2 KPSS Tercihinde Bulunacak mısınız?
2019/2 KPSS Tercihinde Bulunacak mısınız?
Namaz Vakti 09 Aralık 2019
İmsak 06:21
Güneş 07:51
Öğle 12:46
İkindi 15:09
Akşam 17:30
Yatsı 18:55
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 14 30
2. Beşiktaş 14 27
3. Trabzonspor 14 26
4. Başakşehir 14 26
5. Fenerbahçe 14 25
6. Galatasaray 14 23
7. Alanyaspor 14 22
8. Göztepe 14 20
9. Malatyaspor 14 20
10. Denizlispor 14 18
11. Çaykur Rizespor 13 17
12. Gaziantep FK 14 17
13. Gençlerbirliği 14 14
14. Konyaspor 14 14
15. Kasımpaşa 14 12
16. Antalyaspor 14 12
17. Ankaragücü 14 9
18. Kayserispor 13 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 14 30
2. Akhisar Bld.Spor 14 25
3. Erzurum BB 14 24
4. Bursaspor 14 23
5. Ümraniye 14 22
6. Keçiörengücü 13 21
7. Menemen Belediyespor 13 21
8. Fatih Karagümrük 14 20
9. Balıkesirspor 14 19
10. Giresunspor 14 19
11. Adana Demirspor 14 18
12. Altay 14 17
13. İstanbulspor 14 15
14. Altınordu 14 13
15. Osmanlıspor 14 11
16. Boluspor 14 11
17. Adanaspor 14 9
18. Eskişehirspor 14 5
Takımlar O P
1. Liverpool 16 46
2. Leicester City 16 38
3. Man City 16 32
4. Chelsea 16 29
5. M. United 16 24
6. Wolverhampton 16 24
7. Tottenham 16 23
8. Sheffield United 16 22
9. Crystal Palace 16 22
10. Newcastle 16 22
11. Arsenal 15 19
12. Brighton 16 19
13. Burnley 16 18
14. Everton 16 17
15. Bournemouth 16 16
16. West Ham 15 16
17. Aston Villa 16 15
18. Southampton 16 15
19. Norwich City 16 11
20. Watford 16 9
Takımlar O P
1. Barcelona 15 34
2. Real Madrid 15 34
3. Sevilla 16 31
4. Real Sociedad 16 27
5. Getafe 16 27
6. Athletic Bilbao 16 26
7. Atletico Madrid 16 26
8. Valencia 16 26
9. Granada 16 24
10. Osasuna 16 23
11. Real Betis 16 22
12. Levante 16 20
13. Villarreal 16 19
14. Real Valladolid 16 19
15. Deportivo Alaves 16 18
16. Eibar 16 15
17. Mallorca 16 14
18. Celta de Vigo 16 13
19. Leganés 16 9
20. Espanyol 16 9
Günün Karikatürü Tümü