Türkiye, Sözlü Sınav (Mülakat) Meselesini Halletmelidir

Devlet memurluğuna girişte sözlü sınavlar atamalarda adaleti sağlayamıyor, torpilin ve adam kayırmanın önüne geçemiyor. Bu durum Halkımızın devlete olan güveni ve adalete olan inancını derinden sarsıyor. Sözlü Sınav (Mülakat) Meselesi Çözülmelidir!

banner396

Türkiye, Sözlü Sınav (Mülakat) Meselesini Halletmelidir

Devlet memurluğuna girişte sözlü sınavlar atamalarda adaleti sağlayamıyor, torpilin ve adam kayırmanın önüne geçemiyor. Bu durum Halkımızın devlete olan güveni ve adalete olan inancını derinden sarsıyor. Sözlü Sınav (Mülakat) Meselesi Çözülmelidir!

07 Kasım 2015 Cumartesi 11:10
Türkiye, Sözlü Sınav (Mülakat) Meselesini Halletmelidir
Kpsscafe.com.tr -  1 Kasım seçimlerinde halkımız tek başına iktidar dedi, AK Parti Sözcüsü Ömer ÇELİK ise; eşitlik, kardeşlik ve demokrasi vurgusu yaparak politikaların güncelleneceğini, yeni politikaların belirleneceğini açıkladı. Kamu personel rejimiyle birlikte sözlü sınav (mülakat) konusunu da artık ülke olarak çözmemizin zamanı gelmiştir. 

AK Partili’li Çelik’ten Eşitlik Vurgusu

Sayın ÇELİK şu cümleleri kullandı: "Bize oy vermeyen vatandaşlarımızın toplumsal taleplerine de bize oy veren vatandaşlarımız kadar duyarlı olacağız. Biz Türkiye partisi olduğumuzun farkındayız. Türkiye'nin sorumluğunu 14 yıldır taşıyoruz. Bundan sonra omuzlarımıza yüklenen ağır yükün farkındayız. Bu sebeple büyük şükranla aziz milletimizin partimize tevdi ettiği bu sorumluluk karşısında üzerimize düşeni yapmanın gayreti içinde olacağız. Bu bizim için büyük bir onurdur, büyük bir şereftir. Milletin görevlendirmesi şereflerin en büyüğüdür siyasette. Bu millet büyük alicenaplık göstererek partimize bu şekilde teveccüh göstermiştir. Bunun kıymetini her zaman bileceğiz. Bunun karşılığını vermek için büyük gayret içinde olacağız.             

 Türkiye'de öteki yoktur. Türkiye'de herkes biz duygusunun içindedir. Bugün Türkiye'de öteki üzerinden siyaset yapmak, ötekileştirme üzerinden siyaset yapmak en karşı olduğumuz meseledir. Türkiye'de siyasi olarak. ideolojik olarak, hayat tarzı bakımından bütün farklı kesimlerin hiçbirisi Türkiye'de kiracı değildir. Bütün kimlikler bütün toplumsal kesimleri, bütün ideolojik kesimleri diğer partilere oy veren herkes bu ülkede ev sahibidir, bu ülkede birinci sınıf vatandaştır. Hepsinin oyu kıymetlidir, hangi partiye oy vermiş olursa olsunlar onayını aldığımız vatandaşlarımız kadar, bize oy vermeyenlerin rızasını almak da bundan sonraki politikalarımızda gözeteceğimiz ana unsur olacaktır."             

Sözlü Sınav (Mülakat) Meselesi Çözülmelidir!

Devlet memurluğuna girişte sözlü sınavlar atamalarda adaleti sağlayamıyor,  torpilin ve adam kayırmanın önüne geçemiyor. Bu durum Halkımızın devlete olan güveni ve adalete olan inancını derinden sarsıyor. Ülkemizin demokratikleşmesi, milli birlik ve beraberliğimizin tesisi için yönetmeliklerdeki sözlü sınavlarla ilgili düzenlemeler yapılmalıdır. İşe alımlarda, atamalarda, görevde yükselmelerde mülakatlar yeniden düzenlenmelidir. Binlerce mağdur insanımız var. Sözlü sınavlarda elenen kişiler, ayrımcılığa en ağır şekilde uğruyor. Demokrasimiz zarar görüyor. Anadolu’nun en ücra köşelerinde torpili olmayan, atama bekleyen hayattan bezmiş, bunalımda olan binlerce gencimiz var. Sözlü sınav için yüzlerce insan boş yere Ankara’ya gitmek zorunda kalıyor. 

B Grubu Memurluklarda Mülakat Gereksiz  

B grubu kadrolara aynı unvan için atamada bazı Bakanlıklar merkezi alım şeklinde, bazı Bakanlıklar ise sözlü sınavlarla alımları gerçekleştiriyor. KPSS sıralamalarını doğrudan etkileyen bu uygulama yeniden düzenlenmelidir. Örneğin; Adalet Bakanlığı sosyolog alımını sözlü sınavla yapıyorken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, sosyolog alımını merkezi olarak yapmaktadır. Bu durum atama bekleyenleri puan açısından sıkıntıya sokmaktadır. Birçok unvanda bunun örnekleri vardır. 

Sözleşmeli Alımlar Yeniden Düzenlenmelidir

Sözleşmeli atanan biri daha sonra kadrolu atamaya başvurduğu için atamalarda yine adaletsizlik yaşanıyor. Farklı zamanlardaki farklı istihdam türündeki alımlara aynı kişiler başvuruyor. Bunun örneğini MEB’in daha önceki yıllardaki sözleşmeli öğretmen atamalarında, İŞKUR’un sözleşmeli alımında, SGK Büro görevlisi alımında ve Gümrük Bakanlığı alımlarında gördük. Aynı yıl içinde iki defa atanan insanlar, diğer atama bekleyen kişinin atanma hakkını elinden alıyor. Bazı Bakanlıklar, kadrolu alımları merkezi atama şeklinde yaparken sözleşmeli tipi atamaya sözlü sınav koymaktadır. 

KPSS’den Yüksek Puan Alanlar Mağdur!

Kamunun memur ihtiyacı için KPSS yapılmaktadır. Yılda iki defa yapılan merkezi memur alımlarına az sayıda kadro ayrılması, mülakatla memur alımlarının yaygınlaşması yüzünden KPSS’den yüksek puan almış memur adaylarını mağdur etmektedir. 2014 KPSS’den sonra şu ana kadar iki merkezi yerleştirme yapıldı. Orta Öğretim, Ön Lisans ve Lisans düzeylerinde 85-90 puan gibi iyi bir puan alıp da halen işsiz gezen on binlerce aday vardır. Bu durumla ilgili de çalışma yapılması gerekmektedir. 

Taşeron Alımları Şeffaf Olmalıdır  

Kadrolu ve sözleşmeli istihdamın yanında tüm kurumlara özel hizmet alımı yoluyla taşeron personel alımı yapılmaktadır. Hem asıl işçinin hem de asıl memurun yaptığı işler taşeron yoluyla yürütülmektedir. Taşeron işçi alımının nasıl alındığını burada anlatmaya gerek yok. İşin içinde olan herkes biliyor. 200 bin taşeron personele kadroyu konuşuyoruz. Kadro olayı önemli ama taşeron alımları da şeffaf bir yapıya kavuşturulmalıdır. Ve asıl iş olarak tabir edilen unvan ve mesleklerde bundan sonra taşeron istihdam edilmemelidir. Aile Bakanlığı, ASDEP kapsamında 1500 taşeron personel alımına hazırlanıyor. Sosyolog, Öğretmen ve Sosyal Çalışmacı gibi önemli unvanlarda taşeron yoluyla personel alımı yapılmamalıdır.      

Kamu Personel Rejimi Şart

Demokrasi paketlerinde atamalarda sözlü sınavların kaldırılması er ya da geç çıkmalıdır. Mülakat yapılacak unvanlar elbette olacaktır ancak bunları tarafsız komisyonlar yapmalıdır. Veya objektif ölçütlere göre değerlendirme yapılmalıdır. Vicdanlarda açılım yapmak için vakit çok geç değil. Özellikle B grubu kadrolara yapılan sözlü sınavlar adaylara tam bir zulümdür. Sözleşmeli alımlar ve atama tarihleriyle düzenleme de kamu personel rejimi açısından önemlidir. 

Zeki KARA
Eğitimci-Yazar

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 07.11.2015 11:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394