Taşeron İşçilere Kadro İçin Kanun Teklifi Verildi

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Konya milletvekili Mustafa Kalaycı, taşeron işçilere kadro verilmesi için kanun teklifi verdi.

banner396

Taşeron İşçilere Kadro İçin Kanun Teklifi Verildi

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Konya milletvekili Mustafa Kalaycı, taşeron işçilere kadro verilmesi için kanun teklifi verdi.

22 Temmuz 2015 Çarşamba 19:38
Taşeron İşçilere Kadro İçin Kanun Teklifi Verildi
 Kanun teklifinin gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:
“Ülkemizde yüz binlerce işçi insanca çalışma koşullarından uzak ve iş güvencesinden yoksun biçimde taşeron (alt işveren) şirketler vasıtasıyla çalıştırılmaktadır. Çalışma şartlarında hukukun delindiği, işçilerin haklarından mahrum bırakıldığı, düşük ücretli ve sendikasız bir yapı oluşturulmuştur.

Örgütsüzlüğü, güvencesiz çalışmayı, kayıt dışını, kuralsızlığı tetikleyen, insan onuruna yaraşır düzgün iş tanımını yok sayan taşeron işçilik uygulaması, çalışma hayatının dengelerini bozmakta, ekonomik ve sosyal olarak büyük bir tahribat yaratmaktadır.

İnsan onuruna yaraşır düzgün işlerin sunulması esas olması gerekirken, evrensel normlardan uzak kalarak, kar mantığıyla, fazla çalıştırılan, ancak karşılığı ödenmeyen, bir nevi kölelik sistemini andıran taşeronlaşma kabul edilemez bir durumdur.

Ancak, kamu kurum ve kuruluşlarında, büro işlerinden ameliyathanelere, temizlikten güvenliğe, iş makinası operatörlüğünden mühendisliğe varıncaya kadar her işte hizmet alımı yoluyla taşeron işçisi çalıştırılır hale gelinmiştir.

Kamu hizmetlerinin sorumluluğu gereği Devletin süreklilik arzeden görevleri daimi kadrolarda çalışan personel eliyle yürütülmesi gerekmektedir. Nitekim, çeşitli kamu kuruluşlarında yapılan taşeron uygulamalarının hileli olduğu ve taşeron işçilerin başından itibaren kamu kurum ve kuruluşunun asli işçisi olduğu yönünde, Yargıtay’ın da onadığı çok sayıda yargı kararı bulunmaktadır..

Kamuda aynı yerlerde ve hizmetlerde, aynı işi yapmalarına rağmen statülerinin farklı olması nedeniyle çalışanlar arasında idari, mali ve sosyal haklar yönünden de birçok farklılık bulunmaktadır. Bu durum Anayasa ile güvence altına alınan eşitlik ve adalet ilkelerine aykırı olduğu gibi, çalışanların motivasyonunu ve çalışma barışını olumsuz etkilemektedir.

Bu nedenlerle, süreklilik arzeden kamu görevlerinde çalıştırılan tüm taşeron işçileri kadroya alınmalıdır. Bu Kanun Teklifinde; kamu kurum ve kuruluşlarında, kamu hizmetlerinin gerektirdiği sürekli görevlerde alt işveren (taşeron) işçisi olarak çalışanların niteliklerine uygun sürekli işçi ya da memur kadrolarına atanabilmeleri öngörülmektedir.”

Kanun teklifinin metni:

KAMUDA ÇALIŞAN TAŞERON İŞÇİLERE KADRO VERİLMESİNE DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1– Kamu kurum ve kuruluşlarında, kamu hizmetlerinin gerektirdiği sürekli görevlerde hizmet alımı yoluyla alt işveren (taşeron) işçisi olarak çalışanlardan bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren otuz gün içinde yazılı olarak başvuranlar, varsa aynı unvanlı ya da niteliklerine uygun sürekli işçi ve memur kadrolarına, Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı tarafından hazırlanacak esaslar çerçevesinde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altmış gün içinde çalıştığı kurumlarınca atanırlar.

Bu Kanun hükümlerine göre memur ve sürekli işçi kadrolarına atananların, daha önce kamu hizmetlerinin gerektirdiği sürekli görevlerde geçen hizmet süreleri intibak işlemlerinde kamu hizmeti olarak değerlendirilir. Ayrıca daha önce kıdem tazminatı alınmamış hizmet süreleri ikramiye ya da kıdem tazminatı hesabında da dikkate alınır.

Bu Kanunun uygulamasında ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye Devlet Personel Başkanlığı yetkilidir.

MADDE 2 – Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür. 
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 22.07.2015 19:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
taşeron işcisi 3 yıl önce

hastaların tüm bakımını biz yaparız hastanenin tüm işlerini biz yaparız 657,alır2500tl biz alırız1000tl insaf yahu insaf bumu adalet

Avatar
hastane taşeron işçisi 3 yıl önce

yasa teklifi artık yasalaşsında bizlerde çoluk çocugumuzla yüzümüz gülsün onların ihtiyacını karşılayalım ha bu yasayı geçirenler bunun mükafatını alacaklardır

Avatar
onurumuzla calışalım 3 yıl önce

yeter artık kaldırın bu köleligi

Avatar
taseron 3 yıl önce

Kadro hakkimizi verin artik bizler asil isi yapmatayiz partiler artik birlesin hakkimiz olani verin artik firmalar kazanmasin isciler kazansin

Avatar
taseron 3 yıl önce

Hastahanelerde temizlik adi altinda alinan personeller oncelikle ameliyathanelerde yogun bakimlarda servislerde devletin memuru ve iscinin isini yapmaktadir ama sosyal guvence yok maas asgari ucretten baska guvencesi olmayan firmalara pesges cekilmekte emek somurusu alin terini calma duzen muhakka degismeli kadro verilmeli hakki alin terini akitan hayatini burada geciren biz taseronlariz

Avatar
taşeron 3 yıl önce

artık yeter kadro hakkımızı verin

Avatar
taşeron 3 yıl önce

Helal olsun sayın vekilim, Bırakma bizleri , anlımızın teriyle paramızı kazanıyor, hakkımızı istiyoruz. Bir yandan Allah Allah deyipte fakir fukaranın hakkını yiyen zebanilere fırsat verme ya rabbim .

Avatar
Arda 3 yıl önce

Bi AKP li olarak oyu hakettiniz oyum sizin

banner389

banner394