Sağlık Bakanlığından Doğum İzni Duyurusu

Sağlık Bakanlığı yeni bir duyuru yayımladı.

Sağlık Bakanlığından Doğum İzni Duyurusu

Sağlık Bakanlığı yeni bir duyuru yayımladı.

09 Mayıs 2016 Pazartesi 15:39
Sağlık Bakanlığından Doğum İzni Duyurusu
Sağlık Bakanlığından Doğum İzni Duyurusu

Sağlık Bakanlığı resmi web adresi üzerinde yeni bir duyuru yayımladı. Doğum sonrası izin konusuna önemli bir düzenleme ve paylaşımı da gündeme taşıdı. Bu duyuruya haberimizden ulaşabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan duyuru aşağıda yer almaktadır.

DAĞITIM YERLERİNE


Analık izni bitiminde başlamak üzere ayrıca süt izni verilmeksizin birinci doğumda ikiay, ikinci doğumda dört ay, sonraki doğumlarda ise altı ay süreyle günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışma talebinde bulunan öğretmenlerin haftalık ders programlarının, bu süreçte nasıl düzenleneceği hususunda yaşanan tereddütlerin giderilerek uygulamada birliğin sağlanması bakımından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür.

Bilindiği üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104'üncü maddesinin (F) fıkrasında; "Doğum sonrası analık izni süresi sonunda kadın memur, isteği hâlinde çocuğun hayatta olması kaydıyla analık izni bitiminde başlamak üzere ayrıca süt izni verilmeksizin birinci doğumda iki ay, ikinci doğumda dört ay, sonraki doğumlarda ise altı ay süreyle günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilir. Çoğul doğumlarda bu sürelere birer ay ilave edilir. Çocuğun engelli doğması veya doğumdan sonraki on iki ay içinde çocuğun engellilik durumunun tespiti hâllerinde bu süreler on iki ay olarak uygulanır. Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya münferit olarak evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi hâlinde memur olan eşleri de, istekleri üzerine (A) fıkrası uyarınca verilen sekiz haftalık iznin bitiminden itibaren bu haktan aynı esaslar çerçevesinde yararlanır. Memurun çalışacağı süreler ilgili kurum tarafından belirlenir." hükmü yer almaktadır.


Aynı Kanunun 99'uncu maddesinde: "Memurların haftalık çalışma süresi genel olarak 40 saattir. Bu süre Cumartesi ve Pazar günleri tatil olmak üzere düzenlenir…" hükmüne yer verilmiş, 100'üncü maddesinde ise günlük çalışma sürelerinin tespitine ilişkin hususlar düzenlenmiştir.

Diğer taraftan, 13/04/2016 tarihli ve 29683 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 6 Seri No'lu Kamu Personeli Genel Tebliğinin "Yarım Gün İzin Kullanımı" başlıklı üçüncü fıkrasının (d) bendinde; "Yarım gün izin hakkından yararlanan memurun günlük çalışma süresi, 657 sayılı Kanunun 100 üncü maddesi uyarınca belirlenen günlük çalışma süresinin yarısı kadardır." açıklamasına yer verilmiştir.

Bakanlığımız, eğitim öğretimdeki hedefleri doğrultusunda uluslararası eğitim standartlarının yakalanması, her kademede kaliteli ve çağdaş eğitimin verilebilmesi için zamanın iyi kullanılması konusunda gerekli hassasiyeti göstermek zorundadır. Bu bağlamda öğretmenler, görevlerini ders programları bütünlüğünde yerine getirmek durumundadır ve bu yönüyle çalışma saatleri, diğer devlet memurlarına göre farklılık arz etmektedir.

Atatürk Blv. 06648 Kızılay/ANKARA Ayrıntılı bilgi için: Celalettin ERANIL (Şube Müdürü)
Elektronik Ağ: www.meb.gov.tr Tel: (0 312) 413 14 15
e-posta: ikg_ozluk5@meb.gov.tr Faks: (0 312) 419 52 51

UYAP Bilişim Sisteminde yer alan bu dokümana http://vatandas.uyap.gov.tr adresinden 9aef-b427-3638-b258-3794 kodu ile erişebilirsiniz.
Bu çerçevede yarım günlük çalışma haklarını kullanma talebinde bulunan
öğretmenlerin;

1- İkili veya tekli öğretim yapılan eğitim kurumlarında görev yapan sınıf
öğretmenlerinin ders programlarının, günlük zorunlu çalışma süresi dikkate alınarak ders
bütünlüğü bozulmayacak şekilde düzenlenmesi,

2- Diğer alanlarda görev yapan öğretmenlerin ders programlarının, günlük zorunlu
çalışma süresi dikkate alınarak ders bütünlüğü bozulmayacak şekilde düzenlenmesi,
gerekmektedir.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.
Hamza AYDOĞDU
Bakan a.
Genel Müdür

Yukarıda yer alan duyuruya erişim sağlamak için buraya TIKLAYINIZ.

En güncel kamu haberleri ve kamu personeli alım ilanlarına ilk erişim sağlamak isterseniz KPSS CAFE mobil uygulamamızı indirebilirsiniz. Twitter üzerinden dile getirilmesini istediğiniz her şeyi #kpsscafesorsun etiketiyle bizlere ulaştırabilirsiniz.
Son Güncelleme: 09.05.2016 15:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.