Personele Lojman Temini Kiralama Yoluyla Yapılabilir Mi?

Personelin faydalanabilmesi için kendisine sağlanacak olan lojmanlar kiralama yoluyla verilebilir mi? İşte detaylar...

banner396

Personele Lojman Temini Kiralama Yoluyla Yapılabilir Mi?

Personelin faydalanabilmesi için kendisine sağlanacak olan lojmanlar kiralama yoluyla verilebilir mi? İşte detaylar...

22 Ekim 2015 Perşembe 10:37
Personele Lojman Temini Kiralama Yoluyla Yapılabilir Mi?
 Personelin faydalanabilmesi için kendisine sağlanacak olan lojmanlar kiralama yoluyla verilebilir mi? İşte detaylar...

Personelinin yararlanabilmesi için lojman temin etmek isteyen kamu kurum ve kuruluşlarının, inşa ettirme ve satın alma yolunun yanı sıra kiralama yoluna da başvurabilmesine Kanunla imkan tanınırken, kiralama suretiyle lojman temini Genelgeyle büyük ölçüde engellenmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşları tarafından personelin yararlanması içinzaruri hallerde ve sınırlı olarak kiralama suretiyle konut temin edilebilmesi hususu Kamu Konutları Kanununda düzenlenirken, Kamu Konutları Yönetmeliğinde ise hangi hallerde ve kimler için konut kiralanabileceği belirtilmiştir.

Ancak, Başbakanlık tarafından çıkarılan ve halen yürürlükte bulunan “Tasarruf Tedbirleri” konulu 2007/3 sayılı Genelge(18 Ocak 2007 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir) ile kamu kurum ve kuruluşlarının lojman kiralamasına yasak getirilmiştir. Genelge için tıklayınız …

Kamu konutları

Kamu konutlarına ilişkin düzenlemeler genel itibariyle, 2946 sayılı Kamu Konutları Kanunve bu Kanuna dayanılarak yürürlüğe konulan Kamu Konutları Yönetmeliğinde yer almıştır.Bu düzenlemelerde, kamu konutları (lojman) tahsis şekillerine göre 4 gruba ayrılarak her bir grup içinfarklı usul ve esaslar belirlenmiştir.

Kamu konutları; özel tahsisli, görev tahsisli, hizmet tahsisli ve sıra tahsisli konutlar olarak gruplandırılırken, özellikle yeterli konuta sahip olmayan kurumların personeline konut temin edebilmek için kiralama yoluna gidilebilmesi imkanıda tanınmıştır.

Kiralama yoluyla lojman temini

Hangi kurumlarda kimler için lojman kiralanabileceği Kamu Konutları Yönetmeliğinde belirtilmiştir. Yönetmelikteki düzenlemeye göre;

-Bakanlar ve milletvekilleri için konut kiralanabilir.

-Bakanlar Kurulunca tespit edilmiş olan kalkınmada öncelikli yörelerdeki kamu kurum ve kuruluşlarının ve mahrumiyet yerlerindeki üniversitelerden sosyal tesislerini tamamlayamamış olanların mahallen temin ve görevlendirilmesi mümkün bulunmayan personeli için konut kiralanabilir.

-Türk Silahlı Kuvvetleri personeliiçin konut kiralanabilir.

-Emniyet Genel Müdürlüğünce ihtiyaç gösterilecek hal ve yerlerdeki emniyet personeliiçin konut kiralanabilir.

-Yurt dışındaki büyükelçiler, daimi delegeler, maslahatgüzarlar, askeri temsil heyeti başkanları ve başkonsoloslar ile konut kiralanmasındaki güçlükler, kiraların çok yüksek olması ve diğer zorunlu hallerde, kamu kurum ve kuruluşlarının yurt dışında daimi görevli personeliiçin konut kiralanabilir.

-Kirasının emsal kamu konutu kirasından fazla olan kısmı ilgililerin tabi oldukları kuruluşların bütçesinden karşılanması şartıyla, görev yaptıkları yerde ve görevlerinin devamı süresince konut tahsis edilemeyen Hakimler ve Savcılar Kanununun 2 ncimaddesinde sayılanlar ile Cumhuriyet savcı ve Cumhuriyet savcı yardımcılarıiçin konut kiralanabilir.

-Adalet Bakanlığı'nın toplu iyileştirme ve eğitim uygulanan özel kapalı cezaevleri ve nüfusu 500.000'den fazla olan il ve ilçe merkezlerinde bulunan cezaevlerinde, görevli müdür, infaz koruma başmemuru ve infaz koruma memurlarıiçin konut kiralanabilir.

-Bütçelerinde yeterli ödeneğin bulunması kaydıyla, bağlı ve ilgili Bakanlığın teklifi, Maliye Bakanlığının uygun görüşü üzerine Başbakanlıktan izin alınması suretiyle kamu kurum ve kuruluşlarının diğer personeliiçin konut kiralanabilir.

Lojman kiralamak için Başbakanlık izni şart

Halen yürürlükte olan 2007/3 sayılı Genelgede, kamu kurum ve kuruluşları tarafından (Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği ile TBMM Genel Sekreterliği hariç) yurt içinde ve yurt dışında hiçbir surette lojman kiralanamayacağı belirtilirken, ortaya çıkabilecek zorunlu ihtiyaçların karşılanabilmesi için ise Başbakanlıktan izin alınması gerektiği hükme bağlanmıştır.

5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu eki (I), (II), (III) ve (IV) sayılı cetvellerindeki kurum ve kuruluşlar; kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıkları; özelleştirme kapsam ve programına alınmış hisselerinin yarısından fazlası kamuya ait olan özel hukuk hükümlerine tabi kuruluşlar; fonlar; döner sermayeler; 4603 sayılı Kanuna tabi olanlar dışındaki kamu bankaları; diğer tüm kamu kurum ve kuruluşları (Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği ile TBMM Genel Sekreterliği hariç); belediyeler ile il özel idareleri ve bunların kurdukları birlik, müessese ve işletmeler Genelgenin kapsamında yer almaktadır.

memurunyeri.com

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 22.10.2015 10:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394