KPSS ve 657 DMK Neden Tartışmaya Açıldı?

Son dönemde 657 Devlet Memurları Kanunu ve KPSS konusunda önemli açıklamalar geldi.

banner396

KPSS ve 657 DMK Neden Tartışmaya Açıldı?

Son dönemde 657 Devlet Memurları Kanunu ve KPSS konusunda önemli açıklamalar geldi.

16 Kasım 2015 Pazartesi 11:33
KPSS  ve 657 DMK Neden Tartışmaya Açıldı?
                                                               KPSS ve 657 DMK
Bir yandan taşeron işçilerin kadroya geçirileceğini konuşuyoruz diğer yandan 657 Devlet Memurları Kanunu’nun yeniden düzenlenmesini. Paralel Yapı, KPSS'deki kopya skandalları ve oluşan mağduriyetlerin ardından hem KPSS’yle ilgili hem de Devlet Memurları Kanunuyla ilgili önümüzde dönemde radikal adımlar bizleri bekliyor. 

KPSS ve Atanma Hayali


Merkezi yerleştirme kadroları yıldan yıla azalıyor, mülakatla memur alımıysa gittikçe yaygınlaşıyor, KPSS'ye giren kişi sayısı çok fazla yani memur olma hayaliyle yatıp kalkan yüzbinlerce insanımız var. KPSS’den yüksek puan almak demek atanmanın garantisini vermiyor. 14 Kasım’da DPB önünde KPSS eylemi vardı. Atama bekleyen memur adayları 2015-2'de verilen 2159 kadro ve daha önceki yerleştirmelerde verilen az sayıdaki kadrolar için seslerini duyurmaya çalıştı. Gençler durup dururken eylem yapmamıştır yani ortada atanamayan ve mağdur olan bir kesim vardır. Kamu personeli istihdamıyla ilgili bir düzenleme, bir değişiklik şarttır. Ya KPSS kaldırılacak ya da KPSS'ye giren adaylara kadro açılacak. Ya merkezi atama kaldırılacak ya da mülakatla atamalara son verilecek. 657’nin değişmesiyle birlikte KPSS ve atama konusu da farklı bir yola girecektir. Önümüzdeki dönemde neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

657 ve KPSS Tartışmaya Açıldı


Son dönemde 657 Devlet Memurları Kanunu ve KPSS konusunda önemli açıklamalar geldi. İşte son 20 gün içerisinde yapılan açıklamalar:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN: Ne yazık ki bu paralel yapı ülkemizde birçok bizim devletin içerisine sızmış virüs gibi. İstihbaratta da var, milli istihbarat, emniyet teşkilatı, TSK bütün bunların hepsinde bunlar var ve buralarda çok ciddi iletişim sağlamaya devam ediyorlar. Bakanlıkların içerisinde hemen hemen hepsinde var. A'dan Z'ye temizlemek mümkün değil. Her şeyden önce 657 değiştirilmediği sürece bu iş çözülmez. Bu kanun değiştiği andan itibaren farklı bir sistem oturtulabilir. Bu sistemde bir defa bu dünyanın her yerinde işçi-memur ayrımı yoktur. Çalışanlar vardır. Hakkını veriyor çalışıyorsa tabi ki orada tutulacaktır. Ama bir insan ihanet içinde ise bu zırhı kullanamayacaktır.

Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU: Memurluk, emekliliğine kadar korunak altında, çalışmasa dahi devlet ödeme yapmak zorunda. Bu çalışma performansını etkilememeli. Devlette şunu diyebilmeli, "çalışmıyorsun ya da yanlış çalışıyorsun." 2 Kasımda yeni hükümeti kurduğumda şunu desem, "sizi gözlüyorum, şu bürokratları başarılı görüyorum, şunları başarısız görüyorum" desem bütün o bürokratlar giderler Danıştay'a. Benim görevim ayrımcılığa tabi tutmamamız. Beni tek ilgilendiren bu memur vazifesini yapıyor mu? Ama bu liyakat kriterlerini koyduktan sonra, elimizin serbest olması lazım. Hiç ehil olmayan bir memurumuzu yerinden oynattığımızda hesabını biz veriyoruz. Bürokrasinin kendi iç hiyerarşisini koruması lazım. Bizim daha etkin bir değerlendirme sistemi içinde düşünmemiz lazım.

Ekonomi Bakanı Nihat ZEYBEKÇİ: İşe alımlar Valiler yoluyla yapılmalıdır. Ankara’daki bürokratik çemberden kurtaracak özel sektör kurulları oluşturmayı planlıyoruz. Bir hükümet dilediğini müsteşar yapabilmeli. Reel sektörden geçiş olabilmeli. 

AK Parti İzmir Milletvekili Binali YILDIRIM: Yeni anayasa çalışmaları kapsamında devletteki bütün kadroların ele alınacak.

AK Parti Giresun Milletvekili Nurettin CANİKLİ: Aslında o değişiklik 657 Devlet Memurları Kanunu'nda yapılarak sonuç alınabilecek bir düzenleme değil, anayasanın da değiştirilmesi gerekiyor. Kamuda verimliliğin ve etkinliğin artırılması için hem mali durumların iyileştirilmesi ama aynı zamanda sorumluluk söz konusu olduğunda ona yönelik etkili tedbirlerin alınmasını sağlayacak şekilde bir personel rejimi düşünülüyor. Hem mali ve diğer özlük haklarını iyileştirilecek ama şartlara uygun çalışmama durumu söz konusu olduğunda da kamunun rahatlıkla onlarla yollarını ayırabileceği bir mekanizmanın kurulması gerekiyor. Elbette dengeli bir mekanizma. Hem ödül hem cezalandırma, kastedilen o.

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet BAYRAKTUTAR: KPSS'nin kaldırılıp kurumların kendi bünyesinde sınav yapmasının konuşulması gerekir. 


ÖZETLE; Önümüzdeki dönemde 657 ve KPSS konusunda tartışmaların yoğunlaşacağını, yeni Anayasa’yla birlikte birtakım değişiklerin yapılacağını söyleyebiliriz. Er ya da geç 657 Devlet Memurları Kanununa ve kamunun personel alımlarına yeni düzenlemeler getirilecektir. Yapılması düşünülen düzenlemeler;

1) Üst düzey bürokratlar, il ve ilçe müdürleri, şube müdürleri, daire başkanlıkları gibi en üst basamaklarda memuriyetler için öncelikle adım atılması bekleniyor. Yargıda, eğitimde, sağlıkta ve diğer alanlarda Devletin yeni kadrolaşmaya gideceğini söyleyebiliriz. Seçimlerden sonra merkez ve taşradaki yöneticiler tedirginlik yaşamaktadır. 

2) Kamu personelinin iş güvencesi belirli şartlara bağlanacak olup terör bağlantısı olanların memuriyetine son verilecek düzenleme bekleniyor. Devlet içerisine irili ufaklı grupların sızmasına ve paralel bir güç oluşturmasına izin verilmemesi konusu önemli görülmektedir.  

3) Kamu personeli istihdam tipleri masaya yatırılacak. Sadece bazı unvanlarda kadrolu memuriyet düşünülürken birçok alanda sadece sözleşmeli personel çalıştırılacaktır. Çalıştırılan sözleşmeli personeller arasında işçi-memur ayrımının olmaması öngörülüyor.

4) Kamu Personeli Sınavı konusunda önemli Bakanlıklardan görüş alınıp işlevinin değiştirilmesi, alan sınavları ve kurumsal sınavların getirilmesi sağlanacaktır. Atama konusunda bazı yetkilerin İldeki Valilere devredilmesi, sözleşmeli personellerin işe alımlarının taşrada ve KPSS olmadan yapılması, işe alınacak sözleşmeli personellerin kurumlar tarafından belirlenmesi, bazı unvanlar için kariyer sistemine geçilmesi gibi önemli adımların atılması bekleniyor.

NOT: Kamu Personeli rejiminin 2004’teki gibi taslak olarak hazırlanması, tüm siyasi partilerin ve tüm kurumların görüşleri de alınarak düzenlenmesi faydalı olacaktır. 
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 16.11.2015 12:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394